yumurta.gen.tr https://www.yumurta.gen.tr Yumurta, Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, yumurta.gen.tr Fri, 01 Apr 2016 00:00:00 +0000 Thu, 27 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Yumurta Kaç Protein https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-kac-protein.html Mon, 08 Oct 2018 07:14:16 +0000 Yumurta kaç protein; yumurta, protein açısından diğer besinlere göre en zengin olan besinlerden biridir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklara çok faydalı olan protein, beslenmenin en sağlıklı unsurlarından biridir. S Yumurta kaç protein; yumurta, protein açısından diğer besinlere göre en zengin olan besinlerden biridir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklara çok faydalı olan protein, beslenmenin en sağlıklı unsurlarından biridir. Son yıllarda vücut sağlığı için bir çok kişi, içeriğinde proteini fazla olan yiyecekleri tüketmek isterler. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin büyük bir kısmı yumurtada bulunmaktadır. Bu özelliği ile her insan her gün bir yumurta tüketmesi gerekmektedir. Yumurtanın bir çok farklı pişirme şekilleri bulunmaktadır. Fakat ne şekilde pişirilirse pişirilsin, içerisindeki proteinin faydası bulunmaktadır.

Yumurta kaç protein bulunmaktadır;

Yapılan bilimsel araştırmalara göre bir adet yumurtada bulunan protein yaklaşık olarak 6 gramdır. Bu rakamlara bakıldığında, yumurtanın diğer yiyeceklere göre çok ciddi bir miktarda protein barındırdığı söylenmektedir. Bu nedenle spor yapan kişilerin, vücudundaki protein miktarını arttırmak için doğal bir şekilde alabilecekleri besin kaynağı yumurtadır. Özellikle haşlanmış yumurta yemek, protein değeri bakımından daha yüksek olduğu için en çok tercih edilme nedenidir.  

Protein, insan vücudu için çok önemli bir maddedir. İçerisinde bulundurduğu aminoasit ismindeki yapı taşlarından meydana gelen bu harika madde, hücrelerin yenilenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanında insan vücudu, aminoasitleri çok iyi bir şekilde harcadığı için yumurta içerisinde bulunan proteinin tamamını işleyebilir. Bunun yanında insanların tükettikleri yiyecekler içerisinde anne sütü kadar faydalı olan besinin yumurta olduğu yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmıştır. Yumurta protein amacı ile ve birçok faydasının kazanılması amacıyla tüketilmesi gereken en önemli besinlerinden biridir.

Yumurtada protein oranı %kaç

Yapılan araştırmalara göre yumurta içerisindeki protein miktarının %45'i yumurtanın sarısında yer alırken geriye kalan %55'i ise beyaz kısmında yer almaktadır. Yumurta protein, hayvansal olan protein besinlerine göre daha ekonomiktir. Yani yumurta protein için hem faydalı hem de ekonomiktir. Gelişim çağında çocuklarınız bulunuyorsa günlük olarak yumurta tüketimini her gün yapmalısınız. Bu şekilde çocuklarınız çok daha sağlıklı olacaktır.

Yumurta kaç protein bulunmasının dışında insanlar için çok faydalı olan folat, B12 vitamini, E vitamini ve D vitamini kaynağıdır. Protein almak amacı ile tüketilse bile insan vücuduna protein dışında çok önemli faydalar göstermektedir. Protein kalitesi bakımından da oldukça yüksektir. Bu sebeple insanlar bu proteinleri düzenli olarak vücutlarına aldıklarında kan şekerlerinin düşmesi daha geç olacaktır. Özellikle öğrencilerde zihin açıklığı bol bol yumurta yeme ile sağlanabilir. Bunun dışında kadınlarda yumurta protein tüketildiğinde gebelik ve emzirme dönemlerinde faydalar görülmektedir. Bu sebeple hamile olan kadınların bol bol yumurta tüketmelerinde çok fayda vardır.
]]>
Yumurta Değerleri https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-degerleri.html Mon, 08 Oct 2018 09:12:11 +0000 Yumurta değerleri; İnsanların temel besinleri arasında bulunmaktadır. Doğadaki bütün dişi kuşlar yumurtlamaktadır. Ancak yumurta denildiği zaman genellikle il akla gelen tavuk yumurtasıdır. Tavuk yumurtası birçok yemeğin içer Yumurta değerleri; İnsanların temel besinleri arasında bulunmaktadır. Doğadaki bütün dişi kuşlar yumurtlamaktadır. Ancak yumurta denildiği zaman genellikle il akla gelen tavuk yumurtasıdır. Tavuk yumurtası birçok yemeğin içerisinde malzeme olarak kullanılmaktadır. Dünya'daki bütün mutfaklarda kullanılmaktadır. Yumurta değerlerine bakılırsa günde bir adet tüketilmesi bile bütün ihtiyacı karşılamaktadır. Protein kaynağıdır. Yumurtanın içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Yumurta içerisindeki besin değerleri  hücre yenilemesinde, hafıza güçlenmesinde ve gözlere oldukça yarar sağlamaktadır. Yumurtanın akında bulunan kalsiyum solunum ve sindirim sisteminin direncini arttırır ve kemik gelişimine yarar sağlar.

Yumurta değerleri 3 gruba ayrılmaktadır.

Protein değeri: En iyi ve kaliteli protein yumurtada bulunmaktadır. Yumurtanın içermiş olduğu proteinin içinde elzem amino asitleri bulunmaktadır. Elzem amino asitlerini insan vücudu kendisi üretemediği için dışarıdan takviye ile alınması gereklidir. Ayrıca bu protein çeşidini vücut açısından sindirilmesi kolay ve yüksektir. Özellikle uzmanlar gelişme çağında olan çocuklar için hızlı büyümesi, dengeli ve yeterli beslenmesi için yumurta tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Mineral değeri: Yumurta değerleri içerisinde sağlık için oldukça önemli olan çinko ve demir gibi mineralleri bulundurur. Ayrıca demirin insan vücudu için oldukça önemli olan kan yapımında oldukça gereklidir. Demir minerali gelişim, büyüme ve hastalıklardan koruma gibi etkileri de söz konusudur. Eğer demir eksikliği görür ise anemi yani kansızlık rahatsızlığına yakalanmışsınız demektir. 

Vitamin değeri: Yumurtada bulunan vitaminler D, A, B ve E oranları oldukça yüksektir. Diğer vitaminlerde bulunmaktadır. Yumurtanin içerisindeki vitaminlerde insan gelişimi ve sağlığı için önemli yere sahiptir.

Yumurta değeri (çiğ-orta boy)
 • Karbonhidrat: 0,6 gram
 • Kalori: 64 kcal
 • Yağ: 5 gram
 • Kolin: 115 miligram
 • Su:33,6 gram
 • Biotin: 0,97 miligram
 • Kolestrol: 187 miligram
 • Protein:5,7 gram
 • Demir:0,7 miligram
 • Kalsiyum: 24,5 miligram
 • Folat: 20,8 miligram
 • Fosfor: 85 miligram
 • Çinko: 0,06 miligram
 • Sodyum: 61,5 miligram
 • Selenyum: 14 miligram
 • İyot: 0,025 miligram
 • Magnezyum: 5,5 miligram
 • Omega 6: 500 miligram
 • Omega 3: 34 miligram
 • Vitamin D: 15,6 IU
 • Vitamin A: 215 IU
 • Vitamin B6: 0,1 miligram
 • Vitamin B12: 0,6 miligram
 • Vitamin E: 0,5 miligram
 • Potasyum: 60 miligram
 • Riboflayin: 0,25 miligram
 • Bakır: 0,005 miligram
 • Tiamin: 0,03 miligram
 • Niasin: 0,35 miligram
]]>
Yumurtanın Faydaları https://www.yumurta.gen.tr/yumurtanin-faydalari.html Tue, 09 Oct 2018 05:03:40 +0000 Yumurtanın Faydaları: Yumurta dişi kuşların embriyoyu korumak amaçlı yumurtladığı yuvarlak oval şeklinde bir cisimdir. Birçok hayvanın yumurtası kullanılabilmesi, yene bilmesine karşın yumurta denilince ilk akla gelen ta Yumurtanın Faydaları: Yumurta dişi kuşların embriyoyu korumak amaçlı yumurtladığı yuvarlak oval şeklinde bir cisimdir. Birçok hayvanın yumurtası kullanılabilmesi, yene bilmesine karşın yumurta denilince ilk akla gelen tavuk yumurtası olmaktadır. Tavuk yumurtası ile sayısız yemekler hazırlanmaktadır, bir çok pastalarda, böreklerde malzeme olarak kullanılmaktadır. Yumurta Dünyada hemen, hemen her mutfakta malzeme olarak kullanılmaktadır. Yumurta içeriğinde en kaliteli proteini bulundurmaktadır. Ayrıca vücut için gerekli olan amino asitleri yeterli miktarda yumurtanın içinde bulunmaktadır. Vücut için gerekli olan A, B, D, E ve birçok vitaminleri içeriğinde taşımaktadır. Yumurta çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimi için oldukça faydalıdır.

1 adet yumurta ortalama 50 gr kabul edilmekte ve bir yumurtada bulunan besin değerleri ortalama olarak.

 • 6 g protein.
 • 70 kalori.
 • 1 g karbonhidrat.
 • 5 g yağ şeklindedir.

Yumurtanın sarısında büyük oranda vitamin ve yağları bulunmakta, beyazında ise büyük oranda protein bulunmaktadır. Yumurtanın protein emilimi yönünden en etkili tüketim şekli rafadan olarak bilinir. Yumurta anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan tüm besinleri bulunduran tek besin olarak bilinmektedir.

Yumurtanın Protein Değeri: 

Yumurtanın en büyük özelliği kırmızı ete oranla daha çok protein kaynağına sahiptir. 1 orta boy yumurta 5.5 gr protein içermektedir ve bu miktar günlük ihtiyacın%11 sağlamaktadır. Yumurta proteinin insan vücudunda sentezlenemeyen ve dışarı alınan besinler ile alınması gereken elzem amino asitleri bulunmaktadır. Sindirilebilirliğini yüksek ve tamamına yakın olarak vücut tarafında kullanılır ve vücut proteinlerine dönüşmektedir. Çocukların hızlı büyüme ve gelişim döneminde, yeterli ve dengeli beslenme olarak protein tüketiminin en az yarısını hayvansal kaynaklı gıdalarda alınması gerekir. Bu neden den dolayı çocukların beslenmesinde protein kaynağı olan yumurtayı tüketilmesine önem verilmelidir.

Yumurtanın Vitamin Değeri: 

Yumurta içeriğinde A, D, E, B gurubu vitaminleri içermekte ve diğer vitaminleri de büyük oranda içermektedir.

A Vitamini: Yumurta sarısında bulunan A vitamini kemiklerin gelişimini sağlar, gözün iyi görmesini sağlar, ve sağlıklı dişler için oldukça gereklidir. Vücut hücrelerinin gelişmesini sağlamakta ve sindirim ve solunum sisteminin sağlıklı olmasını, ve enfeksiyonlara karşı korumasını sağlamaktadır.

D Vitamini: D vitamini insan vücuduna kalsiyumun kullanılmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Yumurta sarı birkaç besin arasında D vitamini sağlayan besinlerden birisidir. Çocukların yeterince yumurta tüketimi ile beraberinde güneş ışınlarında da yeterince yararlanması D vitamini eksikliği nedeni ile oluşacak kemik bozukluğunu engellemiş olacaklardır.

E Vitamini: Yumurta içeriğinde bol miktarda bulunan E vitamini oksidasyon önleyici etkisi ile vücudu zararlı maddelere karşı korumaktadır.

B Vitamini: B grubu vitaminler birçok besin ögelerinin vücutta enerjiye çevrilmesi için oldukça gereklidir. Yumurta B vitamini açısında çok zengindir ve bu vitamin göz sağlığı, deri sağlığı için de gerekli olmaktadır. Kalbin ve kasların normal fonksiyonunun devam etmesi için önemli olan  B1, B2 vitaminleri sindirim sistemi ve sinir sistemleri için oldukça faydalıdır.

Kolin: Ayrıca yumurtanın içeriğinde bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının çalışması ve yerine getirilmesinde çok önemli rol oynamaktadır.

Omega3: Yumurtanın içeriğinde bulunan omega 3 kanser, kalp hastalıkları, artrit gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini oldukça düşürmekte ve omega 3 yağ asitleri genel sağlığı korumak için kritik öneme sahiptir fakat vücut tarafından üretilmemektedir.

Yumurtanın Mineral Değeri: 

Yumurtanın içeriğinde sağlık için çok önemli olan mineralleri bulundurmaktadır ve demir, kan yapı]]> Horoz Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/horoz-yumurtasi.html Tue, 09 Oct 2018 18:07:03 +0000 Horoz Yumurtası: Halk arasında horozlar yumurtlamaz derler yani böyle bilinir. Ama bu yanlış. Horozlar ahir ömürlerinde, yaşamları boyunca ölmeden önce tek bir yumurta yumurtlar. Fakat bu, öyle sıradan bir yumurta değil. Bi Horoz Yumurtası: Halk arasında horozlar yumurtlamaz derler yani böyle bilinir. Ama bu yanlış. Horozlar ahir ömürlerinde, yaşamları boyunca ölmeden önce tek bir yumurta yumurtlar. Fakat bu, öyle sıradan bir yumurta değil. Bir de bir horoz yumurtasını ele geçirmek de o kadar kolay değil çok zor. Öncelikle horozu siz kesmeyeceksiniz ve yeterince yaşamasına imkan sağlamanız lazım yani gerekli. Horoz kendiliğinden öleceği yani eceliyle öleceği zamana yakın yumurtlar. Üzerinden gözünüzü ayırmayacaksınız. Çok dikkatli olmanız gereklidir. Çünkü hemen bulunmayacak bir yere saklar yumurtasını. Bir kere kaybederseniz bir daha bulmak neredeyse mümkün değildir.  Bu kadarla da kalmıyor, Diyelim ki; horoz yumurtasını buldunuz yani ele geçirdiniz. Beş yıl boyunca saklayacaksınız. Beş yıl sonunda yumurtanın içi katı hale gelir. Tam 41 yıl sonra horoz yumurtası çok değerli olur, çünkü çok az bulunan bir taşa haline gelir yani dönüşür. Bu taşın değeri ölçülemez. Bu efsaneyi eski insanlar bilir. 


Horoz Yumurtası, Bu tür yumurtalarda çok farklı bir özellik olduğu biliniyor. Dünyadaki bilim adamları tarafından yumurtalar hakkında bazı bilimsel uygulamalar yapılmıştır. Bu yumurtaların normal yumurtalardan çok daha farklı olduğu bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Horuz yumurtasının içindeki sıvının kısa sürede sert bir hale geldiği ve zaman içerisinde de taş haline dönüştüğünü bildirmişlerdir. Halk arasındaki bazı rivayete göre bu yumurta 41 yıl sonrada taş şekline geleceği ve bu taşında çok değerli ve kıymetli olacağı söylenmektedir.
]]>
Katı Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/kati-yumurta.html Wed, 10 Oct 2018 09:53:12 +0000 Katı Yumurta, anne sütünden sonra vücut ihtiyacı için faydalı besin değerlerini içeren haşlama yöntemiyle pişirilen yumurta şeklidir. Genellikle kahvaltıda sofraların vazgeçilmez bir gıda maddesidir. Birçok kanatlı hayvanlar Katı Yumurta, anne sütünden sonra vücut ihtiyacı için faydalı besin değerlerini içeren haşlama yöntemiyle pişirilen yumurta şeklidir. Genellikle kahvaltıda sofraların vazgeçilmez bir gıda maddesidir. Birçok kanatlı hayvanların yumurtası vardır. Bunların içerisinde en tanınmış olanları tavuk ve bıldırcın yumurtası tüketimidir. Katı yumurta vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Protein, çinko, demir, fosfor önemli besin değerleri arasında yer alır. Vücudun genel ihtiyacı olan aminoasitleri içermektedir. Birçok besine göre yumurta en kaliteli proteini içermektedir. Katı yumurtaya alerjisi olmayan bireyler haftada üç dört kez bu gıdayı tüketebilir. Katı yumurta tercih edilirken günlük taze olarak tüketimi uygundur. Birkaç günlük önceden yüksek ısıda pişirilmiş bayat katı yumurtaların tüketilmesi sağlık bakımından zararlıdır. Uzun süre bekletilen katı yumurta mikroorganizmaların oluşmasına ortam hazırlayarak bozulur ve doğal koruyucu tabakasını kaybeder. Bayat katı yumurtalar ağırlığından ve daha da sertleşmiş olan tabakalarından tespit edilebilir. Ayrıca, bayatlamış katı yumurtanın sarı kısmı koyu yeşil renkli bir zarla çevrilmiş olur buna dikkat edilerek de tüketimi bakımından gerekli önlem alınabilir. Katı yumurta elde edebilmek için haşlama süresi olarak on dakikalık zaman yeterlidir. Haşlama esnasında suyun saf halde olması önemlidir. Katı yumurta aşamasına gelince kaynayan suyun içerisine bir tutam tuz atıldığında yumurtaların çatlamasının önüne geçilmiş olur. Lezzetli yoğunlukta yumurtanın varlığı keyifli bir kahvaltı yapılmasınada imkan hazırlar. Türkiye'nin Şanlı Urfa şehrinde katı yumurta ve sebzeler doğranarak lavaş ekmek arasına konulup dürüm halinde tüketilmektedir. Bu besin maddesinin kıymetinin bilinmesi sağlıklı beden oluşumuna ve doyurucu beslenmeye yardımcı olmaktadır. 

Katı yumurtanın faydaları

Yeterli ve dengeli beslenmede, vücut gelişiminde ve çocukların bedensel gelişimlerinde katı yumurta tüketimi insan sağlığı için oldukça fayda sağlamaktadır. İçerisindeki vitaminler sayesinde gözün daha iyi görmesini sağlar. Kemik gelişimi ve diş yapısı için faydalıdır. Vücut hücrelerinin gelişimine yardımcı olur. Enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Vücudu bütün zararlı maddelere karşı korumaktadır. Besin ögelerinin vücutta enerjiye dönüşmesi için gereklidir. Beyin fonksiyonlarının düzenli bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için önemlidir. Katı yumurtanın içerisinde bulunan demir ve çinko minerallerinin varlığı kan yapımı ve hastalıklardan korunma rolünü üstlenir. Bağışıklık sistemini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır. Diyet ve spor faaliyetlerini yapan kişilerin vücut direncini dengeleyerek egzersizler dahilinde kas yapıcı etkisi vardır. Katı yumurtanın taze sebzeler ile tüketimi besin değeri açısından oldukça fayda sağlayacaktır. Katı yumurta hayvansal protein deposu göreviyle büyümeye katkısı son derece iyi olduğundan gelişim çağındaki çocukların hiç aksatmadan düzenli olarak tüketmeleri gerektiğini uzmanlar altını çizerek vurgulamaktadır.
]]>
Yumurta Maskesi Yüz https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-maskesi-yuz.html Wed, 10 Oct 2018 22:46:11 +0000 Yumurta maskesi yüz; Yüz maskeleri cilt bakımımız için çok önem taşımaktadır. Yumurta bildiğimiz üzere protein içeren çok faydalı bir besin kaynağıdır. Bu faydalı besini cildimizde de kullanabiliriz. Yüz temizliğimiz de y Yumurta maskesi yüz; Yüz maskeleri cilt bakımımız için çok önem taşımaktadır. Yumurta bildiğimiz üzere protein içeren çok faydalı bir besin kaynağıdır. Bu faydalı besini cildimizde de kullanabiliriz. Yüz temizliğimiz de yüz bakımımız çok önem taşımaktadır. Yumurtanın sadece akıyla bakacağımız maske hem siyah noktalardan, sivilce aknelerden hemde gözeneklerimizi sıkıştırmak için bize yardımcı olacak bir yardımcıdır. Yüz temizliğimizde güzellik salonlarına gidip para vermenize de gerek kalmayacaktır. Yumurta akı hem sıkılaştırıcı hemde fazla yağlardan  arındırıcı bir özelliğe sahiptir.

Yumurta maskesi için malzemeler; 
 • 2 yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı sirke
 • yarım limon suyu
Arzu ederseniz bu maskenin içerisine pirinç suyuda ekleyebilirsniz.

Yumurta akı maskesinin yapılışı; 

Büyük bir kaseye yumurta akını iyice köpürene kadar çırpın. İçerisine limon ve sirkeyi ekleyin ve çırpın. Hazırlanan maskeyi göz çevreniz hariç bir parça pamuk veya parmak uçlarınızla sürmeniz gerekmektedir. Sürülen maskeyi 20 dakika yüzünüzde bekletmeden önce kurumadan, parmak uçlarınızla dairesel masaj yapmanız gerekmektedir. Yapılan bu dairesel masaj sayesinde kan dolaşımının hızlanmasını sağlamış olursunuz. Bunu demir bir kaşıkla da yapabilirsiniz. Yüzünüz yumurtalar kuruyunca kırışmış bir hal alacaktır. Bu sizi korkutmasın lütfen.

Yumurta akı maskesinin yüzden temizlenmesi; 

Bekletilen yumurta akı maskesini soğuk suyla durulamanız gerekmektedir. Durulandığından emin olduğunuz yüzünüzün artık daha parlak olduğunun farkına varmışınızdır. Sabah kahvaltı hazırlarken, pasta yaparken kırdığınız yumurtanın akından özellikle kaz ayaklarınızın olduğu yerlere sürebilirsiniz. Siz kahvaltı hazırlarken veya kekinizi çırparken yüz temizliğinide yapmış olursunuz. Sonrasında ise daha sıkı gözeneklere ve daha gergin bir cilde merhaba. Kuru cilde sahip kişilerin kullanmaması önerilir. Maskenin durulandıktan sonra yüzünüze uygun nemlendiriciniz sürmeniz tavsiye edilir. Güzelliklerle dolu bir yaşam dilerim . 
]]>
Yumurta Çiftliği https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-ciftligi.html Wed, 10 Oct 2018 22:46:32 +0000 Yumurta çiftliği; Yumurta tavukları yetiştirmek ve bunu bir iş haline getirmek isteyen kişiler olabilir. Taze yumurtalar veren tavuklar beslemek hem eğlenceli hem de karlı bir durum iken,  yumurta çiftliği kuracak kişini dik Yumurta çiftliği; Yumurta tavukları yetiştirmek ve bunu bir iş haline getirmek isteyen kişiler olabilir. Taze yumurtalar veren tavuklar beslemek hem eğlenceli hem de karlı bir durum iken,  yumurta çiftliği kuracak kişini dikkat etmesi gereken bazı konular vardır. 

Yumurta Çiftliği Kuracak Kişinin İzlemesi Gereken Yollar Nelerdir

Yumurta çiftliği kuracak olan kişinin ilk yapması gereken şey yumurta çiftliğini kuracağı şehirde yumurta talebi olup olmadığını bilmek olmalıdır. Aynı zamanda bu işi yapan başka kişilerin bir düzine yumurta için ne kadar fiyat aldığını öğrenmelidir. Tavukların nasıl beslenmesi gerektiğini araştırmalıdır. Diğer yumurta üreticileri incelenmelidir. Yumurtalarını nereye satacağına dair bir karar vermelidir. Yani yumurta çiftliği kuracak kişi ilk önce pazarı tanımalıdır. 

Daha sonra ilgili resmi kurumlara başvurarak yumurta satışı ile alakalı izin ve ruhsatları öğrenmeli, şayet üreteceği yumurtaların üzerinde organik yazmasını istiyor ise organik standartlarına da uymalıdır. 

Yumurta çiftliğini kuracak kişi daha sonraki aşamada ise pazarlama planını düzenlemelidir. Bu sayede işletmenin nasıl büyütüleceğini, yumurtaları üretmek için ne kadar paraya ihtiyacı olduğunu, yumurtaları ne kadara satacağını, ne kadarlık bir gelir kazanmayı görür. Hazırlanan bu iş planına her hafta kaç yumurta satılması gerektiğini yazarak hedeflenen yumurta sayısına ulaşmak için kaç tavuğa gereksinim duyulduğunu da not etmelidir. 

Üretkenlikten verim alabilmek için yumurta veren tavuk ırkları seçilmelidir. Tavuklar 18 haftalık olana kadar bakımları dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Tavukların hayatta kalabilmesi adına yumurta çiftliğinin kurulduğu yerdeki iklim şartlarına dikkat edilmelidir. Kuzeyde yumurta çiftliği kuran bir kişi kış mevsimim boyunca ışık takviyesinde bulunarak tavukların bütün bir sene boyunca yumurta vermesini sağlayabilir. Otlatılan tavuklar en kaliteli yumurtaları verirken, tüketici de yumurtanın lezzet farkından anlar.  Geniş otlaklara sahip bölgelerde gezen tavuklar daha lezzetli yiyecekler bulacakları için yumurtaları da diğer yumurtalara göre hem daha lezzetli hem de daha kaliteli olur. Bunun dışında tavukların bulunduğu ortamın hijyen bakımından uygun olması gerekirken, tavukların yem kaplarının, su çeşmelerinin temiz olmasına özen gösterilmelidir. 

Sonraki aşamada ise yumurtaların nasıl toplanması gerektiği bilinmeli herhangi bir sağlık problemi oluşturmamak zehirlenmeler önlemek için yumurtalar uygun bir şekilde temizlenmelidir. Yumurtalar toplandıktan ve temizlendikten sonra satılmak üzere paketleme işlemi yapılmalıdır. Yumurtlar paketlenirken ilgili resmi kurumların tüm kanun ve yönetmeliklerine uyulmalıdır. 
]]>
Yumurta Tavuğu Cinsleri https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-tavugu-cinsleri.html Thu, 11 Oct 2018 01:51:13 +0000 Yumurta tavuğu cinsleri, Ülkemizde en çok yapılan genellikle kümes hayvancılığıdır. Çoğunlukla kümes denildiğinde  ilk akla gelen tavuk hayvanıdır. Genelliklede kırsal kesimlerde çok beslenmektedir. Köylerde tavuğun eti i Yumurta tavuğu cinsleri, Ülkemizde en çok yapılan genellikle kümes hayvancılığıdır. Çoğunlukla kümes denildiğinde  ilk akla gelen tavuk hayvanıdır. Genelliklede kırsal kesimlerde çok beslenmektedir. Köylerde tavuğun eti için pek beslenmemektedir. Ancak ticaret için tavuklarla uğraşan kişiler tavukların yumurta verimine göre ve et verimine göre seçim yaparak beslemektedirler. Profesyonel açıdan tavuk işi ile uğraşan kişilerin tavuklarla  yumurta için uğraşıyor ise yıllık olarak alınacak sayı ortalaması bellidir. Yumurta işini profesyonel açıdan yapanlar yumurta verimi 300 adete yakın almaktadırlar. Bu verim için tavuğun bakımı ve cinside çok önemlidir. Bazen alınacak yumurta sayısı bile çevredeki etkenlere göre değişiklik göstermektedir. Yumurta sayıları tavuk cinslerine göre farklılık göstereceğinden dolayı seçim çok seçim oldukça önemlidir. Yumurta tavuğu cinslerini insanlar kendi ihtiyacı içinde tavuk beslemektedir. Evlerde beslenen tavuğun verimi ise en düşük seviyede olmaktadır. Fakat tavuk kendi yiyeceğini doğal yollardan bulduğu için yumurta oldukça kaliteli olmaktadır.

Yumurta tavuğu cinsleri

Lohman brown yumurta tavuğu: Lohman brown tavuk cinsi günlük olarak 100 grama yakın bir yem tüketmektedir. Yıllık olarak yumurta verimi 275-320 adet arasında değişiklik gösterir. Yumurtalarının rengi kahverengi olmaktadır. Tavukların belli zamanlarda yumurtlama dönemi olmaktadır. Bu dönemin dışında etinden de faydalanabilir.

Rhode ısland red yumurta tavuğu: Rhode ısland red yumurta tavuğu Amerikan'nın Rhode eyaletine aittir.. Düzenli bir şekilde bakıldığında 200-300 arası yumurta vermektedir. Red cinsini renginden dolayı almıştır. Yumurta tavuğu cinslerine göre rhode ısland red tavuğu çabuk geliştiği için kısa sürede hem yumurta hemde etinden yararlanır.

Nick brown yumurta tavuğu: Yıllık olarak 270-300 adet civarı yumurta verimi olan bir tavuk cinsidir. Organik yumurtaların çoğunluğu bu cinsten karşılanmaktadır. Yumurta rengi kahverengidir. Ayrıca tavuklar ağırlık ve kütle olarak oldukça dikkat çekmektedir.

Ligorin  yumurta tavuğu: Yumurta tavuklarının içerisinde en verimli olandır. Yıllık olarak yumurta sayısı 300-340 adede çıkabilmektedir. Bunların yanı sıra hem en az yem yiyen hemde çok yumurta veren tavuk olarak ün yapmıştır. Beyaz yumurtaların sahipleri ligorin cinsi olan tavuklarındır. Ayrıca gelişmeleri de oldukça hızlı olmaktadır.

Atak ve atak-s yumurta tavuğu: Yumurtaların büyüklükleri 65 gram civarındadır. Günlük olarak 12 gram civarı yem tüketmektedir. Yıllık ortalama olarak vermiş olduğu yumurta sayısı 250-270 adet arasında değişmektedir. Ataks cinsi olan tavukların ağırlıkları 64-70 gramdır. Özellikle kapalı mekanda güzel bir şekilde beslenildiğinde 300 adet yumurta sayısına kadar ulaşmaktadır.

Amrock yumurta tavuğu: Amrock kökeni Amerika olan bir ırktır. Uysal ve sakin yapıları vardır. Gelişimleri ise orta hızla seyredilmektedir. Amrock cinsi yumurta ve et  bakımından oldukça verimlidir. Yıllık ortalama yumurta sayısı 240-250 adedi bulmaktadır.

Avustralorp yumurta tavuğu: Avustralorp yumurta tavuğu günümüzdeki yıllık yumurta verimi 220-230 civarındadır. Fakat uzun yıllar evvel bu tavuk cinsinin yıllık yuurta adedi 350 bulmuştur. Yumurtasının ağırlığı ise 65-70 gram ağırlığında olmaktadır. 

Plymouth rock (çilli) yumurta tavuğu: Yumurta tavuğu cinslerinden bir tane yumurtasının 70 gram büyüklükte olmaktadır. Yıllık olarak da yumurta verimliliği ise 220-240 adettir.

Yumurta tavuğunun diğer cinsleri ise wyondate, barnevelder, maran, denizli, new hampshire, bilefelder, brahma, fayoumi, amerecaunas gibi ırklarıda bulunmaktadır.
]]>
Pişmiş Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/pismis-yumurta.html Thu, 11 Oct 2018 09:48:51 +0000 Pişmiş Yumurta, dişi hayvanlardan bazılarının yuvarlak, oval şekilli sert bir tabakası olan içeriği besin maddesi olarak kullanılan yumurtanın suda veya yağda pişirilme işlemidir. Yumurta denilince akla ilk gelen küçükbaş ha Pişmiş Yumurta, dişi hayvanlardan bazılarının yuvarlak, oval şekilli sert bir tabakası olan içeriği besin maddesi olarak kullanılan yumurtanın suda veya yağda pişirilme işlemidir. Yumurta denilince akla ilk gelen küçükbaş hayvanlardan olan tavuk yumurtasıdır. Bu, günlük hayatta insanlar tarafından en çok tüketilen yumurta çeşitleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra birtakım kuş türlerinin de yumurtaları pişirilerek tüketilmektedir. Yumurta, sayısızca yemeğin içerisinde yer almaktadır. Bıldırcın yumurtası da önemli bir yere sahiptir. Her türden tüketilebilir nitelikli pişmiş yumurta içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde oldukça faydalıdır. Zihinsel ve bedensel gelişime katkı sağlayan pişmiş yumurta haşlama, yağ içerisinde ve kaynamış su içerisinde pişirme metotlarıyla tüketilebilir. Özellikle kısa sürede haşlama yöntemiyle pişmiş yumurta son derece enerji deposu niteliğindedir. Pişmiş yumurtanın sarısı yüksek oranda vitamin içerir. Beyazı ise protein yoğunluktadır. Spor yapan kişilerde kas oluşumunun sağlanması için düzenli olarak yumurta yenilmesi vücut gelişimine katkı sağlamaktadır. Pişmiş yumurtanın protein emilimi bakımından en faydalı tüketim şekli rafadan olarak bilinmektedir. Uzmanlar tarafından gelişim çağındaki çocukların haşlama yöntemiyle pişirilen yumurta tüketimini günlük karşılamalarını tavsiye etmektedir. Şu noktaya dikkat etmek gerekirse, yağda pişirilen yumurta içerisine çok az miktarda yağ eklenmesi içeriğindeki vitaminlerin kalıcı olmasına olanak tanıyacaktır. Ayrıca, yumurta seçiminde dış oda sıcaklığında uzun süre bekletilmiş bayatlayan yumurtaların kullanılması gerekmektedir. Taze günlük yumurtalar sağlıklı bir şekilde tüketime hazır hale getirilmelidir. Pişmiş yumurta mutfak alanında hemen hemen her besin gıdasıyla birlikte yemek haline gelmektedir. Pastacılık alanında yumurta her türlü tatlı ve tuzlu kekin içerisinde kullanılarak pişmiş bir halde pastaların kıvama gelmesine yardımcı olmaktadır.


Pişmiş yumurtanın faydaları

Özellikle az miktarda haşlanarak pişirilen yumurta protein kaynağıdır. Ayrıca her türlü sağlıklı yöntemlerle pişmiş yumurta da oldukça önem teşkil etmektedir. Vücudun gelişiminde etken rol oynar. İçeriğindeki vitamin gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olur. Kemik gelişimine katkıda bulunur. Enfeksiyonlara karşı direnç sahibi olunmasını sağlayarak zararlı maddelere karşı zırh görevi üstlenir. Besin değeri yüksek olduğu için tüketildiğinde bu ögeleri enerjiye çevirir. Özellikle köy yumurtaları oldukça faydalıdır. Bunun sebebi tavuğun serbest dolaşımla her türlü besini doğal olarak tüketmesidir. Bu türde pişirilen yumurtalar sağlık bakımından yararlıdır. Pişmiş yumurtanın sağlıksız bir şekilde servise hazır hale getirilmesi, uzun süre bekletildikten sonra tüketilmesi, birkaç kez kızartma yağı amacıyla kullanılmış yağlar içerisinde pişirilmesi ve yağın aşırı kullanımı ile birlikte yakılarak hazırlanması faydadan çok zarara yol açmaktadır. Bilinçli tüketici olarak yumurtayı önemli besin değerlerini kaybettirmeden tüketmek gerekmektedir.
]]>
Yumurta Yemi https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-yemi.html Thu, 11 Oct 2018 12:20:42 +0000 Yumurta Yemi, bu gıda günlük yaşamımızda sıklıkta tüketilen besindir. Kahvaltılarda, pastalarda sürekli kullanılmaktadır. Yetişkinlerin ve çocukların kahvaltıda vazgeçilmez besinidir. Tavuklar günlük yumurta yaptıkları i Yumurta Yemi, bu gıda günlük yaşamımızda sıklıkta tüketilen besindir. Kahvaltılarda, pastalarda sürekli kullanılmaktadır. Yetişkinlerin ve çocukların kahvaltıda vazgeçilmez besinidir. Tavuklar günlük yumurta yaptıkları için zengin ve çeşitli bol yiyeceklere ihtiyaçları vardır. Yumurta yemi en çok  tavukların iyi beslenmesi için hazırlanır. Bu yemlere çeşitli kimyasallar katılıyor. Tavuğun bu nedenle yemlerinin kalıcı kalması sağlanmış olmaktadır. Fakat yemlere çeşitli kimyasallar katıldığı için tavukların ömürleri kısalmakta ve zamanla tavuklar ölmektedir. Yumurta yeminde tavuk yumurtasının oluşumu için proteinler vardır. Tavuklar kapalı kümeslerde, çiftliklerde yumurtladıkları için yumurta yemi sürekli bol miktarda verilir. Yumurta yemi tavukların gelişmesini ve etli görünmesini sağlamaktadır. Yumurtaların büyük olmasına etki etmektedir. Buğday ve yumurta yemi ile birlikte atılan yem tavukların iyi beslenmesine yardımcı olmaktadır. Yumurta yemi sürekli tavukların kümesinde vardır. Aç kalmazlar yemler devamlı yanlarındadır. Yumurta yemleri tavuk için faydalı olsa bile içindeki kimyasal maddeler yumurtalarına geçer. İnsanlar yumurta çok tükettiği için zarar verme olasılığı çoktur. Kanser riskini arttırabilir. 

Yumurta yemi içinde neler var

Yumurta yemi içinde birçok bitkisel gıdalar vardır. Tavuğun gelişmesine ve yumurtlamasına yardımcı olmaktadır. Tavuk yemleri marka ve çeşitlilik açısından farklı olsa da içindeki yem özellikleri genellikle aynıdır. Yem tavukların beslenme kaynağı olduğu için yem içinin kaliteli olması gerekmektedir. Yumurta yemi içinde kırık buğday, ay çiçek, mısır, yağlı soya, soya tohumu, arpa, mısır, kepek ve birçok besin vardır. Bu besinler belirli ölçü oranında diğer besinlerle karıştırılarak yumurta yemi yapılmaktadır. Günümüzde tavuk yemi olarak satışı sağlanmaktadır. Yumurta yemi içindeki gıdalar vitaminli, doyurucu olduğu için büyük baş hayvancılıkta süt yemi olarak da verilmektedir. İneklerin süt oranını arttırmaktadır. Hem kümes hayvancılıkta hemde büyükbaş hayvancılıkta çok tercih edilen kullanılan yem türüdür.
]]>
Haşlanmış Yumurta Nasıl Yapılır https://www.yumurta.gen.tr/haslanmis-yumurta-nasil-yapilir.html Thu, 11 Oct 2018 14:07:12 +0000 Haşlanmış yumurta nasıl yapılır, her halde bilmeyenimiz yoktur. Aslında çok kolay gibi görünen haşlanmış yumurtanın yapımında bile dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Haşlanmış yumurta en sağl Haşlanmış yumurta nasıl yapılır, her halde bilmeyenimiz yoktur. Aslında çok kolay gibi görünen haşlanmış yumurtanın yapımında bile dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Haşlanmış yumurta en sağlıklı protein maddelerinden bir tanesidir. Bu nedenle özellikle çocukların ve anne adaylarının her gün mutlaka 1 adet haşlanmış yumurta tüketmesi gerekmektedir. Fakat haşlanmış yumurtanın pişme derecesine göre de insanların damak zevki farklılık gösterebilir. Bazı insanlar rafadan yumurtayı severken, bazıları kayısı kıvamını tercih eder. Bazı insanlar ise iyice pişmeyen bir yumurtayı asla tüketemez. Ailenizin ve kendinizin damak zevkine uygun haşlanmış yumurta yapabilmek için yumurtanın kaç dakika boyunca kaynatılması gerektiğini bilmek önem arz etmektedir. Günümüzde yumurta haşlama makinesi sayesinde artık haşlanmış yumurtayı bile teknolojiye teslim etmenin rahatlığını yaşamaktayız. Fakat herkes bu teknolojik imkana ulaşamayacağından eski usulde yumurta pişirme tekniklerini öğrenmekte büyük fayda bulunmaktadır. 

Haşlanmış yumurtanın yapımı ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir

Haşlanmış yumurta yaparken en önemli sorunlardan bir tanesi yumurtanın çatlayarak suya çıkması ve böylece yumurtanın hijyenik olmaktan çıkmasıdır. Bunun için dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda sayılmaktadır.
 • Yumurtaları haşlama yapacağınız kabın içerisine koymadan evvel kabın içerisine soğuk su ile doldurun.
 • Yumurtaların temiz olması son derece önemlidir. Bu nedenle yumurtaları tek tek yıkayın ve su doldurduğunuz kabın içerisine yavaşça yerleştirin. 
 • Yumurtaların haşlanırken sıcaklığın etkisi ile çatlamasını engellemek için suyun içerisine biraz tuz ve bir miktar sirke katın. Böylece yumurtalar çatlamadan pişecektir.
 • Eğer yumurtalarınızın tamamını ya da bir kısmını rafadan olarak pişirmeyi arzu ediyorsanız yumurtaların altını yaktığınız andan itibaren yaklaşık 3 dakika boyunca ocakta bekletmeniz gerekmektedir. Eğer bunu ayarlamakta zorlanırsanız yumurtalar kaynamaya başladığı andan itibaren yavaş bir şekilde tam 100'e kadar sayın. Eğer çocuğa pişiriyorsanız bu onun için de güzel bir oyun haline getirilebilir. Daha sonra sudan alarak soğuk suya tutun ve bekletmeden tüketin.  
 • Kayısı kıvamında pişirmek için ise kaynayan suyun içerisine yumurta konulduktan sonra yaklaşık 5 dakika boyunca kaynatılması gerekir. Kayısı kıvamındaki haşlanmış yumurta hemen yenilmez ise katılaşır. 
 • Katı yumurtanın yapım için ise 10 dakika yeterli olacaktır. Yumurta ocakta kaynamaya başladığı andan itibaren bu süreyi tutmaya başlayabilirsiniz. Haşlanmış yumurta ne kadar çok kaynarsa sarısı o kadar çok ufalanmaya müsait bir hal alır ve beyazı da kararır. Bu nedenle lezzetli bir katı yumurtanın yapımı için 10 dakikadan fazla kaynatmamak için özen gösterin. Haşlanmış yumurta nasıl yapılır sorusu püf noktalarıyla birlikte çözüme kavuşturulmuştur.  

]]>
Yumurta Sarısı Besin Değeri https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-sarisi-besin-degeri.html Thu, 11 Oct 2018 19:10:08 +0000 Yumurta sarısı besin değeri, Yumurta sarısının içinde barındırdığı zenginlikler saymakla bitmez. Yumurta sarısının besin değeri beyazından daha yüksektir. Çünkü yumurta sarısının içerisinde daha fazla protein bu Yumurta sarısı besin değeri, Yumurta sarısının içinde barındırdığı zenginlikler saymakla bitmez. Yumurta sarısının besin değeri beyazından daha yüksektir. Çünkü yumurta sarısının içerisinde daha fazla protein bulunur. Kolestrol bakımından da çok zengindir. Bu yüzden kolestrol hastalığı olan kişilerde beyazıyla yemek gerekir. Yumurta sarısı içerisinde çinko, fosfor ve demir de bulunur. Yumurtanın sadece sarısı tam 75 kaloridir.  Yağ bakımından da oldukça zengindir. Bir yumurta sarısında 4 gram yağ bulunur. Bu yağların içerisinde bulunan doymamış yağlar vücut için çok faydalıdır. Yumurta sarısı, tam bir vitamin ve mineral kaynağıdır. İçerisinde A, E, D, B1, B2, B6, B12 vitaminleride bulundurur. Yumurta sarısı besin değeri yüksekliğini D vitamininden de alır. D vitamini çok az gıdalar da bulunabilen bir vitamin çeşididir.

Yumurta sarısının içerisinde bulunan kolin maddesi hafızaya çok iyi gelir. Bununla beraber lesitin bakımından da zengin olması, kalbe, kemiklere, karaciğere ve sindirim sistemine çok faydalıdır.

Yumurta satın alırken çatlak olmamasına dikkat edilmelidir. Buzdolabında saklamak bakteri üretmemesine de yardım eder. Dışarıda çok uzun süre beklettiğiniz yumurtalar da zamanla besin değerini kaybedebilir.

Yapılan bir çok gıda araştırması en yüksek proteinin yumurtada olduğunu göstermiştir. Çocuklar için her gün tüketilmesi gereken bir besindir. Çünkü çocukların zihinsel gelişiminde önemli rol oynar.

Yumurta kilo aldırmaz. Ancak tüm gün protein içerikli besinler tüketirseniz kilo alırsınız. Yumurta her gün tüketip, kilo almak istemiyorsanız yumurtadan sonra tüketilecek diğer besinleri gözden geçirmelisiniz.

Yumurta sarısının besin değerleri ne kadardır
 • Protein 16 mg
 • Karbonhidrat 3,6 g
 • Magnezyum 5 mg
 • Sodyum 48 mg
 • Potasyum 109 mg
 • Kolestrol 1085 mg
 • A vitamini 1442 mg
 • Demir 2,7 mg
 • B6 vitamini 0,4 mg ve
 • C vitamini 0 mg olarak bilinir.
]]>
Yumurta Tavuğu Yemi https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-tavugu-yemi.html Thu, 11 Oct 2018 19:37:09 +0000 Yumurta Tavuğu Yemi; Yumurtacı olan tavukların besin maddeleri, ihtiyaçları göz önüne alınarak, özel bir şekilde formüle edilerek hazırlanmıştır.Sindirilebilirliği yüksek ve kaliteli hammaddelerle özel bir Yumurta Tavuğu Yemi; Yumurtacı olan tavukların besin maddeleri, ihtiyaçları göz önüne alınarak, özel bir şekilde formüle edilerek hazırlanmıştır.
Sindirilebilirliği yüksek ve kaliteli hammaddelerle özel bir şekilde formüle edildiğinden dolayı, yumurtacı olan tavukların, en yüksek seviyede yumurta üretmesini sağlar. Dengelenmiş olan kalsiyum oranının sayesinde, kafes yorgunluğunun oluşumuna mani olur ve yumurta kabuk kalitesi üzerine olumlu bir biçimde etki eder. Yumurtacı tavuklar için, özel tasarlanmış olan ve yumurtacı tavukların yaklaşık olarak %2 yumurta veriminden sonraki hayat dönemleri boyunca kullanılabilecek olan bir yemdir. Pek çok yumurta tavuğu yemi çeşidi bulunmaktadır. 

Genel olarak yumurta tavuğu yemi özellikleri şu şekildedir;
 • Yumurtacı tavukların tüm besin maddesi ihtiyaçları göz önüne alınarak hazırlanmış olduğundan dolayı, metabolik hastalıkların oluşmasına mani olur.
 • Kullanılan sindirilebilirliği iyi ve yüksek olan hammaddeler sayesinde yemden yararlanma oranı daha fazla yüksektir.
 • Yumurta veriminin neredeyse en yüksek seviyede sürdürülmesine yardımcı olur.
 •  Dengeli vitamin ve yoğun olan mineral içeriği ile yumurta verimini ve yumurta kalitesini, son derece destekler.
 •  Dengeli linoleik asit seviyesi ile fazla büyük yumurta oluşumunu azaltır ve iri yumurta sebebiyle oluşan sağlık problemlerine engel olur.
 •  Pro köy tavuğu yumurta yeminin içeriğinde, hayvansal protein kaynağı kullanılmamaktadır.
 •  Pro köy tavuğu yumurta yemi antibiyotik veya antikoksidial madde içermez.
]]>
Ataks Yumurta Tavuğu https://www.yumurta.gen.tr/ataks-yumurta-tavugu.html Fri, 12 Oct 2018 15:36:16 +0000 Ataks yumurta tavuğu: Ülkemizin yetiştirilen ilk yerli hibrit yumurta tavuğu olan Ataks Kanada’dan 1995 yılında kanada dan ülkemize getirilerek saf hat tavuklar üzerinde ıslah ve melezleme çalışmalar sonucunda üretilmişti Ataks yumurta tavuğu: Ülkemizin yetiştirilen ilk yerli hibrit yumurta tavuğu olan Ataks Kanada’dan 1995 yılında kanada dan ülkemize getirilerek saf hat tavuklar üzerinde ıslah ve melezleme çalışmalar sonucunda üretilmiştir. Ülkemizde uzun yıllar ıslah çalışmalarının neticesinde üretilen ataks tavuk verimlilik konusunda diğer tavuk çeşitlerine Göre oldukça mükemmel netice vermektedir. Ve bu tür organik tavuk yetiştiriciliğinde çok rağbet görmektedir. Bu ırkı yetiştirmek adına Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü, uzun yıllar araştırmaları sonunda hibrit yoluyla yerli tavuk üretmeyi başarmıştır. Bu ırk Tamamen melezleme yoluyla üretilmiş olup, yılda 280-310 arası yumurta vermektedir. Ataks tavukları İlk doğduğundan itibaren 16-18 hafta içerisinde yavaş yavaş yumurtlamaya başlar ve en az 3 yıl verimli olarak yumurtlarlar. 

Bu ırktan olan tavuklar her gün ortalama olarak 80-100 gram yem yemektedirler. Yumurtaların gramajı ise 58-65 gram arasında olur. Yumurta rengi gri veya bej rengindedir. Bu ırk özellikle Yurt dışındaki tavuk ithaline karşı üretilen yerli tavuktur. Organik tavuk yetiştirmek isteyen çiftçilerin arasında çok rağbet görmektedir. Türkiye’nin ilk yerli tavuğu özelliği taşıyan bu ataks tavukları, sürekli olarak geliştiriliyor ve iyileştiriliyor. Ataks tavukları Türkiye Patent Enstitüsü tarafından tescilli olan bu tavuk türleri, kötü hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı olup iyi bakıldıkları zaman da kesinlikle hiç hastalanmazlar. Görünüşleri itibarıyla diğer tavuk çeşitlerine göre oldukça kapalı renklere sahiptirler ve renkleri siyahtır. Gagaları kesik değildir. Ataks tavukları organik tavukçuluk için en uygun hayvanlardır. Ancak bu tavuklardan iyi verim almak için kesinlikle birinci kan olmaları şarttır. Görünüşü siyah olan her tavuk birinci kan ataks tavuk değildir ve bu yüzden tavuk alırken çok dikkatli davranılmalı, güvenilir yerlerden alınmalıdır.

Tavuk Çiftliklerinde Ataks Yumurta Tavuğu: Bu tavuk meralama ve otlama kabiliyetleri oldukça yüksek bir cinstir sakin görünümlü kötü çevre koşullarına oldukça dayanıklı, yem değerlendirme yeteneği çok iyi, siyah tüylü, kahverengi göğüs gerdanlı, hibrit yumurta tavuğu genotipidir. Şayet iyi bir verim almak için düşünüyorsanız kumu da oldukça seven bu tür tavuklar tercih edilmelidir. Bu tavukların tek dezavantajı aşırı yem tüketmeleridir. Ancak verimi oldukça yüksek olan bu tavuklar, emeklerin karşılığını fazlasıyla vermektedirler. Ataks tavukların tam olarak olgunlaşmış hali 1300-2200 kg arasındadır. Bu ağırlıkta olan ataks tavuklar yumurtaları. Verimli bir şekilde yumurtlamaya başladıkları zaman, L ve çift sarılı olarak yumurtalar bırakırlar ve yumurtalar piyasaya sürülmeye hazır hale gelmektedir. Ataks yumurta tavuğunun özellikle organik tavukçuluk için çok yatkın bir tür olduğu bilinmektedir.

]]>
Çiğ Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/cig-yumurta.html Sat, 13 Oct 2018 05:54:39 +0000 Çiğ yumurta, insan hayatında yumurtanın vitamin açısından önemi büyüktür. Günümüzde hemen her evde mutlaka bulunan çiğ yumurta mutfakların olmazsa olmazıdır. Bu nedenle sağlık açısından tüketilen ve faydalı olan yumur Çiğ yumurta, insan hayatında yumurtanın vitamin açısından önemi büyüktür. Günümüzde hemen her evde mutlaka bulunan çiğ yumurta mutfakların olmazsa olmazıdır. Bu nedenle sağlık açısından tüketilen ve faydalı olan yumurtayla yapılan her bir pasta, yemekler, hatta bazı insanların çiğ yumurtayı sevdikleri şekilde tükettikleri bilinir. Birçok kişi mutfakta yapılan eşsiz lezzetli olan çeşitli yemek, pasta ve sayamayacağımız kadar ürünlerde kullanmaktadır. Çiğ yumurta tüketmek aslında pek faydalı değildir. Yumurta genelde çiğ olarak alındıktan sonra yapılacak ve kullanılacak olan ürünlerin içine malzeme olarak konulur sonra pişirilerek tüketilir. Dünyada en kaliteli olan gıda ürünlerinden biri olan yumurta demir eksikliği tedavileri içinde önerilmektedir. Son derece faydalı olan çiğ yumurta etin eş değerinde bir besindir. Çiğ yumurta kullanılan gıdalar arasında akı veya sarısı ayrı yapılan yiyeceklerin içine konulmaktadır. Çiğ yumurta günlük taze olarak marketlerde, pazarlarda, bulunmaktadır. Çiğ yumurta akı ve sarısı en önemli iki sağlıklı parçalardır. Yumurta tüketilirken ayrılmadan tüketmek gerekir.
 
Çiğ yumurta sağlığımıza faydalı mıdır: 

Toplum arasında ses kısıklığına iyi gelen çiğ yumurta içilmesi herkes tarafından önerilir. Fakat çiğ yumurta antioksidan açısından pişmiş olan yumurtaya göre daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Tavuk çiftliklerinde özenle beslenen tavukların buğday ve mısırla beslenerek, çiğ yumurtalarındaki antioksidan değeri elma, kızılcık gibi besinlerle aynı eş değerdedir. Yapılan bir çok araştırmalar arasında pişen yumurta çiğ olana göre daha az antioksidan içerir. Günümüzde sağlık sorunlarından kolesterol hastası olan kişilerin çiğ yada pişmiş yumurtayı çok tüketmemeleri gerektiğini bildirirler.

Çiğ yumurta içinde bulunan salmonella mikrobu nedeniyle çiğ tüketilmesi durumunda kişilere zararı olacağı bildirilir. Toplumda bir çok kişi bu konuda yanlış bilgiye sahiptir, çiğ yumurta yemek sakıncalıdır. Alınan mikrop sayesinde vücutta bir takım bağırsak bozukluğu ortaya çıkar, çiğ yumurtanın içinde bulunan salmonella denilen mikrop otomatik olarak çiğ yumurta yenmesi durumunda vücuda yerleşir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha fazla bu tür sorunla karşılaşmaktadır. Yumurta içinde bulunan avidin maddesi biyotini yani B7 vitamini insan vücudunda engelliyor. Bu nedenle yumurta çiğ olarak değil pişirilerek tüketilmelidir.
]]>
Tavuk Ayda Kaç Yumurta Yapar https://www.yumurta.gen.tr/tavuk-ayda-kac-yumurta-yapar.html Sat, 13 Oct 2018 23:59:58 +0000 Tavuk Ayda Kaç Yumurta Yapar, Tavuklar ortalama olarak her gün yumurtlarlar. Ayda ortalama 30 yumurta verirler. Tavuklar yaklaşık 20 haftalık oldukları zaman yumurtlamaya başlarlar. Bu durum genellikle 72. haftaya kadar sürer. Tavuk Ayda Kaç Yumurta Yapar, Tavuklar ortalama olarak her gün yumurtlarlar. Ayda ortalama 30 yumurta verirler. Tavuklar yaklaşık 20 haftalık oldukları zaman yumurtlamaya başlarlar. Bu durum genellikle 72. haftaya kadar sürer.

Tavuk Ayda Kaç Yumurta Verir, Türleri Nelerdir

Ligorin Tavuğu: Yumurta tavuğu cinslerinde verimi en yüksek tavuk olarak bilinmektedir. Aylık yumurta verimi 25 adedin üzerinde olup bu sayı 29-30'a kadar çıkabilmektedir. En az yem yiyen ve en fazla yumurta veren tavuk olarak bilinmektedir.

Lohman Brown Tavuğu: 23-25 adet aylık yumurta verimi vardır.

Rhode İsland Red Tavuğu: Aylık 16-20 adet yumurta verimi bulunmaktadır. Amerikan cinsi bir tavuktur.

Atak ve Atak-s Tavuğu: 20-22  adet aylık yumurta verimi vardır. yumurta büyüklüğü yaklaşık 65 gramdır.

Amrock Tavuğu: Aylık verimi 20-22 adet arasıdır. Alman cinsi bir tavuk türüdür.

Wyondate Tavuğu: Aylık verimi yaklaşık 15-16 adettir.

Barnevelder Tavuğu: Aylık yumurta verimi 15-16 arasıdır.

Maran Irkı Tavuk:Aylık verimi 14  adet civarındadır.

Denizli Irkı Tavuk: Aylık verimi yaklaşık 10-11 civarıdır. Bu sayı artabilmektedir. Yumurta büyüklüğü 55-60 gram kadardır.

Plymouth Rock Tavuğu: Aylık verimi 16-20 yumurta civarındadır. Et verimi de gayet iyidir. Amerikan cinsi bir tavuk türüdür. 

New Hampshire Tavuğu: Aylık ortalama verimi 18-19 adettir. Yumurta büyüklüğü 60-65 gramdır. Alman cinsi bir tavuktur.

Bielefelder Tavuğu: Aylık ortalama 18 adet yumurta verimi vardır.

Plymouth Rock (Çilli) Tavuğu: Aylık verimi 18-19 adettir. Yumurta büyüklüğü 70 gram civarındadır.

Avustralorp Tavuğu: Aylık ortalama 18-19 adet yumurta verimi vardır. Yumurta ağırlığı 65-70 gram civarındadır.

Brahma Irkı Tavuk: Aylık ortalama 12 adet yumurta verimi vardır. Yumurta ağırlığı 55 gram civarındadır.

Amerecaunas Irkı Tavuk: Aylık verimi 13 Adet civarındadır. Küçük yumurta veren bir tavuk cinsidir. Yumurta büyüklüğü 50-55 gram arasındadır.

Fayoumi Cinsi Tavuk: Aylık yumurta verimi yaklaşık olarak 15-16 adettir. Yumurtası yaklaşık 50 gramdır. Küçük  yumurta veren tavuk cinslerindendir.

]]>
Yumurta Çatlaması https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-catlamasi.html Sun, 14 Oct 2018 11:01:51 +0000 Yumurta çatlaması, kadında yumurtanın yumurtalıktan dışarıya salınması anlamına gelmektedir. Yumurta çatlaması olarak ifade edilen bu durumun, aslında çatlayan ya da yırtılan yumurtanın kendisi değildir. Yaklaş Yumurta çatlaması, kadında yumurtanın yumurtalıktan dışarıya salınması anlamına gelmektedir. Yumurta çatlaması olarak ifade edilen bu durumun, aslında çatlayan ya da yırtılan yumurtanın kendisi değildir. Yaklaşık olarak 3 cm uzunluğunda, 1.5 cm genişliğinde ve 1 cm kalınlığında olup badem biçiminde ve 4 ile 8 gram arası ağırlığa sahiptir. Erkeklerdeki testislerin karşılığı kadında yumurtadır. Yumurtanın oluştuğu ergenlik dönemine kadar üzeri düzdür. Yani yumurtlama döneminden sonra, üzerinde girinti ve çıkıntı oluşmaktadır. Kadının adetten kesilmesinden sonra yani menepoz da üzeri yine düzleşmektedir. Yumurtanın dış bölümünde bağ dokusundan yapılmış kabuk bulunur. Bu kabuk yaş ilerledikçe kalınlaşıp sertleşmektedir.

Yumurta çatlaması belirtileri                 

Yumurta çatlaması, ovulasyon olduğu zaman çatlayan folikülün içerisinde bulunan sıvı, kanı içerisinde yani rahim ve yumurtalıkların çevresinde aktığından dolayı, çoğu zaman hafif bir ağrının hissedilmesine neden olur. Kadınlar ekseriyette, yumurta çatması ortaya çıktığı zaman, kasıklarında tek taraflı ya da iki taraflı bir ağrı hissederler. Fakat bu ağrının, her yumurtlama döneminde hissedilmesi beklenemez. Yumurtlama gününü yaklaştığı dönemlerde vajinal ıslaklıkta ve akıntıda artış olur. Göğüslerde hassasiyet, dolgunluk, şişme, vücut ısısından artma ve cinsel istekte artma yumurtlama döneminde görülen diğer belirtilerin bazılarıdır.

Yumurta çatlaması süresi

Yumurta çatlaması olarak adlandırılan hadise, bir anda ortaya çıkan bir durumdur. Fakat yumurtalıktan salınan yumurta, en fazla 1 gün civarında canlılığını koruyabilir. Bu nedenden dolayı da, yumurta çatlaması meydana gelmesinin ardından en fazla bir gün içerisinde hamilelik elde etme şansı mevcut olur.

Yumurta çatlaması sonrası döllenme

Yumurtanın çatlamasının ardında salınan yumurta, tuba organı ile yakalanır ve yakın zamanda cinsel ilişki yapılmışsa ya da aşılama yapılmışsa, sperm ile yumurta hücresi tüp içerisinde birleşerek döllenme ortaya çıkar, döllenme ile meydana gelen hamilelik materyali, rahim içerisinde ilerleyerek yerleşir.

Yumurta çatlaması ne zaman gerçekleşir

Yumurtlama olayı yaklaşık olarak adet kanaması gelmeden, 2 hafta önce meydana gelir. Adetleri daha seyrek olan yani 35 günde bir olan bir kadında, yumurtlama adet başlamasından 21 gün sonra oluşmaktadır. Buna benzer şekilde adetleri düzenli olarak 28 günde bir görülen kadında ise yumurtlama çatlaması adet başlamasından 14 gün sonra olur. Adetleri 30 günde bir olan bir kadında ise adet kanaması başlamasının ardından 16 gün sonra gerçekleşir. 

Yumurta çatlaması tedavisi

Bu durum daha çok kısırlık tedavisi gören hastalar tarafından en fazla sorular soru tiplerinden biridir. Bu konuda doktorun önerisi ve ilaçları dışında herhangi bir yöntemin denenmemesi gerekir. Bitkisel ilaçlar veya muhtelif isimlerle pazarlayan karışımlar bu konuda herhangi bir fayda sağlayamayacağı gibi, kısırlık sorunu yaşayan hastaların bir takım konularda zarar görmesine de sebep olabilir. Fakat unutulmaması gereken bir husus ise, bitkilerde hangi maddenin ne kadar bulunduğunun bir standardı bulunmaz ve infertilite gibi hassa bir konuda dışarıdan bu şekilde alınacak maddeler, tahmin edilenden daha zararlı çıkabilir. Bu tür bitkiler, çay, ot vb. uygulamalardan kesinlikle uzak durmak gerekir.

]]>
Az Pişmiş Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/az-pismis-yumurta.html Mon, 15 Oct 2018 05:50:48 +0000 Az pişmiş yumurta, Yumurta, anne sütünden sonra içinde her türlü proteini bulunduran tek besin kaynağıdır. Son derece besleyici ve vitamin bakımından oldukça zengindir. A, D, B1, B2, B6, E ve K vitaminlerini içerir. Aynı zamanda Az pişmiş yumurta, Yumurta, anne sütünden sonra içinde her türlü proteini bulunduran tek besin kaynağıdır. Son derece besleyici ve vitamin bakımından oldukça zengindir. A, D, B1, B2, B6, E ve K vitaminlerini içerir. Aynı zamanda içerisinde çinko, folik asit ve fosfor da bulunur. Kişiyi uzun süre tok tutar. Vücut geliştirmede tüketilecek ilk besindir. Kemik gelişiminde önemli rol oynar. Çocukların tüketmesi oldukça önemlidir. Aynı zamanda yumurta gözlere ve dişlere de çok faydalıdır. Vücudu zararlı maddelerden de korur ve direnci yüksek tutar.

Bu kadar sağlıklı bir gıda olan yumurtayı tüketirken yinede dikkatli olmak gerekebilir. Fazla tüketmek yüksek proteinden dolayı kilo aldırır. Yumurtalarda çok yüksek kolesterol, yağ ve kalori mevcuttur. Bu yüzden aşırı tüketmek kalp hastalığı riskini de arttırır. Yumurtaların tüketimi kadar pişirme yöntemleri de önemlidir. Az pişmiş yumurta veya fazla pişmiş yumurta ile ilgili bir çok tartışma konusu açılmıştır. Fakat bilinmesi gereken en önemli şey az pişmiş yumurtadan alacağınız proteinin de eksik kalmasıdır. Sindirim yönünden az pişmiş yumurta daha kolay sindirilir. Fakat az pişmiş yumurta içerisinde bulunan biotin adlı vitaminini öldürüyor. Biotin vitamini tüm B vitaminlerini içinde barındırır. Kişi vücudunda biotin eksikliği halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık veya saç dökülmesi gibi rahatsızlıklara sebep olur. Biotin vitamini kişinin yaşamı için büyük önem taşır. Bu nedenle az pişmiş yumurta tüketmek yerine en doğrusu yumurtayı tam pişirip tüketmektir. Yumurtayı 10 dakika kadar ocakta bırakın ve sonra tüketin. Kayısı veya rafadan denilen az pişmiş yumurta yöntemlerini daha az tüketmeye özen gösterin.

Az pişmiş yumurta nasıl yapılır

Malzemeler
 • 1 adet yumurta
 • Su
 • Tuz
Yapımı: Cezve içerisine suyu ve tuzu attıktan sonra su kaynamaya bırakılır. Kaynadıktan sonra yavaşça yumurta suya bırakılır. Yumurtayı attıktan sonra suyun kaynaması duracaktır. Suyun tekrar kaynaması beklenir. Kaynamaya başladıktan sonra 2 dakika daha bekleyip, altı söndürülür. Az pişmiş yumurta için beklenen 2 dakika yeterli süredir. Sarısı sadece ısıyı almış şekilde çıkacaktır. Fakat az pişmiş yumurta yaparken yumurta sarısında istenilen katılığa göre, kaynadıktan sonra beklenen 2 dakikalık süre 6 dakikaya kadar uzatılabilir.
]]>
Yumurta Kaç Dakikada Haşlanır https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-kac-dakikada-haslanir.html Mon, 15 Oct 2018 08:25:25 +0000 Yumurta kaç dakikada haşlanır, sorusunun cevabı yumurtayı nasıl sevdiğinize ya da nasıl ikram etmek istediğinize bağlıdır. Haşlanmış yumurta yapmak dünyanın en kolay işlerinden bir tanesidir. Yumurta bol protein içerdi Yumurta kaç dakikada haşlanır, sorusunun cevabı yumurtayı nasıl sevdiğinize ya da nasıl ikram etmek istediğinize bağlıdır. Haşlanmış yumurta yapmak dünyanın en kolay işlerinden bir tanesidir. Yumurta bol protein içerdiğinden bol bol tüketilmesi gereken bir besin maddesidir. fakat nedense bazı insanlar yumurta tüketmek konusunda çok isteksiz davranırlar. Özellikle haşlanmış yumurta yemek onlar için çok zor bir şeydir. Yumurta haşlandığı zaman ağır bir kokunun yayılmasına neden olur ve genellikle de bu koku insanları yumurtadan soğutur. Aslında doğru usullerle haşlanan, çok fazla pişirilmeyen ve taze yumurtalar daha az kokacağından bunları tüketmek daha kolay olacaktır. İşte sizlerin de daha fazla yumurta tüketmek ya da çevrenizdekilere daha fazla yumurta yedirmek gibi bir isteğiniz mevcut ise istiyorsanız yumurtanın haşlanması için gerekli olan süreye dikkat etmeniz gerekmektedir. Yumurta haşlamaya başlamadan evvel yumurtayı ne için haşladığınızın belli olması gerekmektedir. Örneğin salata yapmak için haşlanacak yumurtanın mutlaka çok iyi pişirilmesi gerekeceğinden daha fazla kaynatılmasında büyük yarar bulunmaktadır. Eğer yumurtayı yemek için haşlıyorsanız mutlaka hangi kıvamda haşlamak istediğinize daha önceden karar verip işe ondan sonra başlamanız gerekmektedir. 

Kayısı kıvamında yumurta ile rafadan yumurtanın pişme süreleri birbirinden oldukça farklıdır. Bu nedenle yumurta haşlarken ne istediğiniz konusunda bir karar vermeniz çok önemlidir. Yumurta haşlarken saniyelerin bile önemi bulunmaktadır. Eğer bu süreleri aşarsanız yumurtanız istediğiniz kıvamdan daha katı olabilir. Ayrıca haşlanmış yumurta sudan çıkartıldığı andan itibaren mutlaka hemen tüketilmelidir. Yumurta haşlandıktan sonra biraz bile bekletilse istenilen kıvamı elde etmiş olsanız dahi hemen katılaşmaya başlar. Bu nedenle yumurtayı tam olarak yiyeceğiniz zamanda haşlamaya başlamanız önemli bir ayrıntıdır. Hem sıcak yumurtanın kokusu daha az rahatsızlık vereceğinden yenilmesi de daha kolay olacaktır. 

Yumurtanın haşlanma süreleri ne kadardır

Haşlanmış yumurta genellikle 3 çeşit olarak bilinmektedir ve herkesin damak zevkine uygun bir haşlanmış yumurta yapabilmek için yumurtanın totalde kaç dakika haşlanması gerektiği bazen çok büyük önem arz eder. Bunun için ilk yapmanız gereken şey haşlanmış yumurtanızın nasıl bir kıvama sahip olmasına karar vermenizdir. Önünüzdeki alternatifler ise rafadan yumurta, kayısı kıvamında yumurta ve katı pişmiş yumurtadır. Eğer aşağıda belirtilen dakikalara riayet ederek yumurtayı haşlamaya özen gösterirseniz gönlünüze ve damak zevkinize uygun sonuçlar elde edeceğinize emin olabilirsiniz. 
 • Rafadan yumurta kaç dakikada haşlanır Öncelikle bu sorunun cevabını verelim. Haşlama kabının içerisine suyu koyun ve kaynaması için ocağa alın. Su kaynamaya başladığı anda yumurtayı yavaş bir şekilde içerisine atın ve bu andan itibaren dakika tutmaya başlayın. Tutacağınız süreniz 3 dakikayı geçmemesi gerekmektedir. Eğer dakika tutmak konusunda zorlanıyorsanız ya da başka işlerle meşgul iseniz içinizden yavaş yavaş 100'e kadar da sayabilirsiniz. Rafadan yumurtayı çocuklar için pişiriyorsanız sayı sayarken bu durumu onun için de daha keyifli bir oyun haline dönüştürebilirsiniz. 
 • Kayısı kıvamında haşlanmış yumurta yapabilmek en zor şeylerden bir tanesidir. Bunun için süreye azami dikkat edilmesi gerekmektedir. Yine haşlama kabının içerisine konulan su kaynamaya başladığı andan itibaren yumurtayı yavaş bir şekilde içerisine koyun. Su tekrar kaynamaya başladığı andan itibaren tam olarak 6 dakika kaynatmak kayısı kıvamında bir haşlanmış yumurta için yeterli olacaktır. Fakat bu yumurtayı hemen yemezseniz katılaşacağını sakın unutmayın. 
 • Katı bir yumurta haşlamak ise hiç de zor değildir. Hatta yumurtaları su ile aynı anda ateşe koyabilirsiniz. Yumurtalar kaynamaya başladığı andan itibaren süre tutmaya başlamanız gerekmektedir. Yaklaşık 10 dakika kaynatılan bir yumurta istediğiniz ideal katılığa ulaşacaktır. Fazla]]> Süt Bal Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/sut-bal-yumurta.html Mon, 15 Oct 2018 17:47:42 +0000 Süt Bal Yumurta; en önemli besin kaynakların dan sadece üç tanesidir. İnsanların, özellikle çocukların beslenmesi ve gelişmesi için bol bol tüketmesi gereken besinlerdir. Bal, arılar tarafından tomurcuk ve çiçekler toplan Süt Bal Yumurta; en önemli besin kaynakların dan sadece üç tanesidir. İnsanların, özellikle çocukların beslenmesi ve gelişmesi için bol bol tüketmesi gereken besinlerdir. Bal, arılar tarafından tomurcuk ve çiçekler toplanan nektarların arının midesinde invertaz enzimi ile kimyasal reaksiyon geçirerek oluşmakta. Arıların bulunduğu bölgeye göre arazi rengi dokusu, tadı değişebilir. Süt; protein içeriği olan bir içecektir. Çocukların gelişimi hücre oluşumunda süt tüketmenin büyük payı var. Diğer bir protein kaynağı ise yumurtadır. Yumurtanın beyazı ve sarısı ayrı vitamin değerleri var. Yumurtanın beyaz kısmı bol protein içerir. Özellikle çocukların, yaşlıların ve diyet yapanların bol bol yumurtanın beyazını tüketebilirler. Süt bal yumurta, ayrı tüketilmesi de faydalı olduğu kadar üçü bir arada kullanılarak bir çok şeye faydası vardır. Bunların üç tanesinden bahsedelim.

Süt Bal Yumurta Ortak Kullanım alanları 
Süt Bal Yumurta ile Mide ağrılarını önlemek
 • 1 çiğ yumurta sarısı 
 • Doğal işlenmemiş 1 bardak dolusu süt
 • 2 yemek kaşığı bal
Mide ağrılarının önüne geçmek için doğal yöntemlerden biri de süt bal yumurta karışımı. Günlük bir bardak süttün içine yumurta sarısı ve bal ilave ederek iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı yedi gün boyunca düzenli olarak sabah akşam içtiğiniz takdirde mide ile olan şikayetinizin azaldığını fark edeceksiniz. Ayrıca akşamları içilen süt bal yumurta karışımı günün yorgunluğunu alır ve rahat bir uyku almanızı sağlayacaktır.

Süt Bal Yumurta ile Yüz Maskesi 
Kış aylarında kuruyun cildinize süt bal yumurta maskesi yapıldığı zaman, cilt daha pürüzsüz, canlı ve yenilenmiş bir görüntüye sahip olacaksınız. 
 • 100 gram bal 
 • 1 yumurta 
 • 1 yemek kaşığı süt
Balın içine eğer cildiniz yağlı ise yumurta, kuru ise yumurtanın sarısını ilave edin ardından sütte ekleyip karışımı iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz karışımı temizlemiş olduğunuz cildinize her akşam sürün ve  15 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayın ve ne süt bal yumurta karışımını cilde ne kadar iyi geldiğini fark edeceksiniz. 

Süt Bal Yumurta ile Güç Elde Etmek
Süt bal yumurta karışımının ise güç kazanmak içim sabah akşam birer bardak tüketilmesinde faydası vardır. Halk dilinde  süt bal yumurta karşımı atom olarak adlandırılır.
]]>
Yumurta Tarifleri https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-tarifleri.html Tue, 16 Oct 2018 05:56:28 +0000 Yumurta Tarifleri, Kahvaltı ve hamur işlerinin vazgeçilmezi olan yumurta, özellikle de gelişme çağındaki çocuklar için oldukça faydalı bir besindir. Yenilebilecek en sağlıklı gıdalardan biridir ve yüksek miktarda vitamin Yumurta Tarifleri, Kahvaltı ve hamur işlerinin vazgeçilmezi olan yumurta, özellikle de gelişme çağındaki çocuklar için oldukça faydalı bir besindir. Yenilebilecek en sağlıklı gıdalardan biridir ve yüksek miktarda vitamin, protein ve mineraller içerir. Faydası saymakla bitmeyecek olan bu lezzetli gıda ile yapılacak birçok tarif vardır. Yumurta ile ne yapılabilir diye soracak olursanız, yumurta yanında hiçbir gıdaya olmasa bile kendi başına tüketilecek lezzette sahiptir. Sahanda, menemen, omlet, haşlama, ekmekle kızartarak birçok şekilde tüketilebilen yumurtanın evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz farklı yumurta tarifleri sizler için paylaştım.

Soğanlı sütlü yumurta tarifi malzemeleri: 
 • 2 tane yumurta 
 • 2 tane kuru soğan 
 • 1 fincan su 
 • 2 çorba kaşığı süt 
 • 1 çorba kaşığı sıvı yağ 
 • 1 çorba kaşığı tereyağ 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber 
 • 1 çay kaşığı karabiber 
Yapılışı: Öncelikle soğanın kabuğunu soyarak kesme tahtasının üzerinde ince doğrayıp teflon tavanın içerisine alın ve üzerine bir fincan su ilave edip tavanın kapağını kapatarak soğanlar suyunu çekene kadar kavurun. Ardından tavanın içerisine sıvı yağ ve tereyağını ilave edip soğanları kısık ateşte kavurmaya devam edin. Bu arada bir kasenin içerisine yumurtaları kırarak içerisine sütü de ilave edip iyice çırptıktan sonra kavrulan soğanların üzerine ilave edip sürekli karıştırarak pişirin ve son olarak tuzunu ilave edip karıştırdıktan sonra ocağı kapatın. Soğanlı sütlü yumurtanızı servis tabağına alarak üzerine kırmızı pul biber ve karabiber serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. 

Fırında yumurtalı ekmek tarifi malzemeleri: 
 • 10 dilim ince dilimlenmiş ekmek 
 • 3 tane yumurta 
 • 1 tatlı kaşığı çörek otu 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber 
Yapılışı: Öncelikle ekmekleri ince ince dilimledikten sonra geniş bir kabın içine yumurtaları kırarak içerisine tuz, kırmızı pul biber ve çörek otunu ilave edip iyice çırptıktan sonra dilimlenmiş ekmekleri yumurtaya baktırın ve yağlanmış fırın tepsisine içerisinde yan yana dizin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırına yumurtalı ekmekleri sürün ve üzeri hafif kızarana kadar pişirdikten sonra servis tabağına alarak yanında jambon ile servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Kabaklı omlet tarifi malzemeleri: 
 • 2 tane yumurta 
 • 1 adet kabak
 • 2 dal yeşil soğan 
 • 1 tane domates 
 • 1 tane patates 
 • 3 çorba kaşığı süt 
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ 
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı kekik 
Yapılışı: Öncelikle kabak, patates ve domatesin kabuğunu soyduktan sonra kabakları ve patatesleri bir kabın içine rendeleyip hazır edin. Daha sonra soğanları kıyıp domatesi küp küp doğrayın. Ardından tavada kızdırılmış sıvı yağın içerisine bütün sebzeleri ilave edip tuzunu da ekledikten sonra sebzeler iyice yumuşayıncaya kadar soteleyin. Bu arada bir kabın içerisinde yumurtayı kırıp içerisine sütü de ilave edip iyice karıştırın ve sotelenen sebzelerin üzerine ilave edip üzerine kekik serptikten sonra önü ve arkası kızarana kadar pişirin. Kabaklı omletinizi daha sonra servis tabağına alarak sıcak bir şekilde servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Yumurta dolması tarifi malzemeleri: 
 • 3 tane yumurta 
 • 2-3 dal dereotu 
 • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber 
 • 1 tatlı kaşığı tuz 
 • 2 çorba kaşığı zeytinyağ
Yapılışı: Öncelikle haşlanması için yumurtaları haşlama kabına alıp içerisinde su ilave ettikten sonra katı kıvamına gelene kadar kaynatın. Yumurtaların kabuklarının kolay soyulması için haşlanırken içerisine tuz ilave edebilirsiniz. Daha sonra haşlanan yumurtalarının kabuğunu soyarak boylamasına ortadan ikiye kesin ve yumurtalara zarar]]> Yumurta Yemekleri https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-yemekleri.html Tue, 16 Oct 2018 21:38:56 +0000 Yumurta yemekleri; denilince herkesi aklına yöresel birçok yemek gelir. Yumurta Türk mutfağında yeri doldurulmaz bir önem sahiptir. Yumurta çok önemli bir protein kaynağıdır ve ne kadar fazla tüketilirse o kadar iyi olacağı Yumurta yemekleri; denilince herkesi aklına yöresel birçok yemek gelir. Yumurta Türk mutfağında yeri doldurulmaz bir önem sahiptir. Yumurta çok önemli bir protein kaynağıdır ve ne kadar fazla tüketilirse o kadar iyi olacağından yumurta ile yapılan pek çok yemeği bilmekte de bu nedenle fayda bulunmaktadır. Bazı insanlar yumurta tüketmekte çok fazla zorlanırlar. Özellikle yumurta yemek konusunda zorluk çıkartan gelişme çağındaki çocuklar için yapılacak birbirinden güzel yumurta yemekleri ile işiniz biraz daha kolaylaşabilir. Bunun için tek yapmanız gereken şey kendinizi bu konuda biraz geliştirmektir. Yumurta aile yapılan yemekler çok büyük hünerler istemediğinden inanın ki işiniz hiç zor olmayacaktır. Yumurta aslında  daha çok bekar ve öğrenci yemeği olarak bilinir. Ama içerisine kon ulan birkaç ekstra malzeme ile harika yemekler ortaya çıkartabilirsiniz. Ben sizlerle oldukça pratik olan yumurta yemeklerinden bazılarını paylaşmak istiyorum. Şimdiden herkese kolay gelsin.
 
Yumurta yemekleri:

Ispanaklı yumurta için gerekli malzemeler:
 • Yarım kilo kuzu ıspanak,
 • 1 adet büyük boy kuru soğan,
 • 100 gr. kıyma.
 • 1 yemek kaşığı tereyağı,
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ,
 • 1 adet kırmızı biber,
 • 3 adet yumurta,
 • 1 tatlı kaşığı karabiber,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • Yeteri kadar tuz.
Hazırlanışı: Ispanakları ılık suya ıslatın ve kumu gidinceye kadar iyice yıkayın. Temiz olduğuna emin olduğunuzda doğrayın ve süzeğe alarak suyunu süzün. Kuru soğan ile kırmızı biberi yemeklik olarak doğrayın ve sıvı yağın içerisinde kıymayı da atarak kısık ateşte soteleyin. Bu aşamada tuzu da ilave ederseniz soğanlar daha kolay ölür. Üzerine ıspanakları da boşaltarak tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte pişirmeye başlayın. Ispanaklar yaklaşık 15 dakikada pişecektir. Pişen ıspanakların ortalarına yumurta için yer açın ve 3 yumurtayı da kırın ve kapağı kapalı olarak yumurtaları pişirmeye devam edin. Bir kenarda tere yağını eritin ve baharatlarla karıştırarak ocaktaki yumurtaların üzerine boşaltın. Yumurtalar tamamen piştiğinde ocaktan indirin ve sıcak olarak servis edin. 

Çılbır yapımı için malzemeler:
 • 5 adet yumurta,
 • 1 tatlı kaşığı tuz,
 • 4 su bardağı su,
Üzeri için; 
 • 500 gr kaymaklı yoğurt,
 • 1 çorba kaşığı mayonez,
 • 2 yemek kaşığı tereyağ,
 • 1 tatlı kaşığı pul biber,
 • 1 çay kaşığı karabiber,
 • 1 tatlı kaşığı kuru nane,
 • Yeteri kadar tuz.
Hazırlanışı: Pilavlık bir tencerenin içerisine su ve tuzu boşaltın ve kaynamasını bekleyin. Su kaynamaya başladığında yumurtaların tamamını içerisine kırarak yumurtaların sarısı katılaşana kadar pişirin. Yumurtalar tamamen piştiğinde bir süzek yardımıyla sudan çıkartın ve soğuması için bir kenara alın. Diğer tarafta yoğurt, tuz ve mayonezi çırpın. Yumurtalar soğuduğunda servis kapına suyunu iyice süzerek alın. Üzerine yoğurdu dökün. Tereyağını eritin. İçerisine pul biber, karabiber ve naneyi de ekleyin. Yoğurtlu yumurtanın üzerine tere yağını gezdirin. Yumurta yemeklerinden en kolayı olan çılpır hazır. 
]]> Kayısı Kıvamında Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/kayisi-kivaminda-yumurta.html Wed, 17 Oct 2018 20:10:27 +0000 Kayısı Kıvamında Yumurta, Yumurta dişi hayvanların özellikle de kuşların embriyoyu korumak amacı ile yumurtladığı oval ve yuvarlak şekilli oluşumlardır. Çeşitli birçok hayvanın yumurtaları besin olarak kullanılmasına ka Kayısı Kıvamında Yumurta, Yumurta dişi hayvanların özellikle de kuşların embriyoyu korumak amacı ile yumurtladığı oval ve yuvarlak şekilli oluşumlardır. Çeşitli birçok hayvanın yumurtaları besin olarak kullanılmasına karşın yumurta denildiğinde akıla gelen ilk şey tavuk yumurtasıdır. Yumurta besin kaynağı bakımından oldukça zengin olan yumurtayı yaşlı, çocuk ve erişkin fark etmeksizin günde bir tane yenmesi gerekir. Yumurta bir kadar önemli bir besin kaynağıdır ki anne sütünden sonra insan vücudu için gerekli olan tüm besin öğelerini barındıran tek besin kaynağıdır. Yumurta oldukça sağlıklı ve besleyicidir özellikle de haşlayarak yendiğinde bir o kadarda doyurucu bir besin kaynağıdır. Yaşam kaynağı olan yumurta da en çok E, A, D ve B vitamini olmak üzere diğer vitaminlerde bulunur. A vitamini yumurtanın sarı kısmında bulunur. Daha iyi ve net görmeyi sağlar yani göze çok faydası vardır. 

Kayısı Kıvamında Yumurta Yapımı

İlk önce cezvenin içerisine biraz su koyun bir kaşık ile yumurtayı cezvenin içerisine bırakın. Yumurtanın çatlamaması için suya biraz tuz ilave edin. Cezveyi ocağın üzerine koyun 5-6 dakika kadar kaynatın kaynayan yumurtayı cezbeden alın ve soğuk su içine koyun kahvaltı için hazırlıyorsanız soğuk su içinde daha çabuk soyulur. Soğuyan yumurtayı soyun ve servis edin afiyet olsun.

]]>
Tavuk Yumurta Yemi https://www.yumurta.gen.tr/tavuk-yumurta-yemi.html Wed, 17 Oct 2018 23:55:31 +0000 Tavuk Yumurta Yemi; Tavuklarında yumurtlamak için ekstra bir yeme ihtiyacı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Severek yenen kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta tavuklarının neslinin tükenmesini istemeyiz. Üstelik bir yumur Tavuk Yumurta Yemi; Tavuklarında yumurtlamak için ekstra bir yeme ihtiyacı olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Severek yenen kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta tavuklarının neslinin tükenmesini istemeyiz. Üstelik bir yumurtada 160 kalori alabiliyorken vazgeçmek mümkün olmamalı denebilir. 

Tavuk Yumurta Yemi nasıl olmalıdır; Yumurtlayan tavuklar büyük bir güç harcamaktadır. Bu harcadıkları güç içinde yemlerin içine katkı malzemeleri konulmaktadır. Dikkat edilir ise yumurtlama zamanında sesleri yükselmektedir. Tavuklar çiftliklerde, köylerde ve bahçelerde  beslenirler. Daha çok yumurta vermesi için yumurta yemi yemektedirler.  daha çok yumurta almanın tek yolu yem olabilir mi Öncelikle bahçede beslenen tavuklar her zaman yumurta yemi yemezler ve çiftlikteki tavuklardan daha uzun yaşamaktadırlar. çiftliklerdeki tavuklar sürekli yumurta yemi yiyerek en fazla 2-3 yıl yaşarken köylerdeki ve bahçelerdeki tavuklar ise 3-4 yıl yaşayabilmektedirler. Sonuç olarak her zaman yumurta yemi yiyerek beslenen tavuklar daha az yaşar diyebiliriz. Kendi bahçemizdeki veya köyümüzdeki tavuklara yumurta yemini kendinizde yapabilirsiniz.

Tavuk Yumurta Yemi Nasıl Yapılır; Kendi bahçenizdeki veya köyünüzdeki tavuklara yumurta yemini kendinizde yapabilirsiniz.
 • 2 kg buğday
 • 2 kg soya küspesi
 • 1 kg buğday kepeği
 • 1 kg buğday kepeği
 • 1 çay bardağı haşhaş
 • 1 çay bardağı çörek otu 
 • 1 çay bardağı kişniş
 • 3 kg mısır
 İstenilirse bu karışımın içerisine normal vitaminde eklenebilir. Ayrıca tavuklara çok acı biber yedirerek yumurta sayısının arttığını belirtmek gerekir.
]]>
Yumurta Üretimi https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-uretimi.html Thu, 18 Oct 2018 12:56:06 +0000 Yumurta Üretimi, tavuk, bıldırcın, ördek, deve kuşu ve birçok kanatlılardan elde edilen sert tabakalı besin maddesinden ürün sağlama işidir. Genellikle küçükbaş hayvan olan tavuk yumurtası üretimi tercihen yoğun yapılmakta Yumurta Üretimi, tavuk, bıldırcın, ördek, deve kuşu ve birçok kanatlılardan elde edilen sert tabakalı besin maddesinden ürün sağlama işidir. Genellikle küçükbaş hayvan olan tavuk yumurtası üretimi tercihen yoğun yapılmaktadır. Mal ve hizmet olarak üretimi yapılan yumurtaların kalite oranı çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. İnsan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yumurta üretiminin yoğun olarak yapılması bu besin maddelerine ulaşım olanaklarını da kolaylaştırmıştır. Hemen her yerde satışa sunulan yumurtalar günlük tüketim açısından önemlidir. Özellikle içeriğindeki vitamin ve minerallerin zenginliği bu gıdayı yüceltmiştir. Günümüzde teknolojik ilerlemelerin yaşanması ile birlikte yumurta üretiminde de artış görülmektedir. Yapay gübrelerin varlığı ile modern kümes hayvancılığına hız kazandırmıştır. Isı, ışık ve nemin denetlenebildiği kümesler sayesinde yumurta üretimi yüksek seviyeye ulaşarak günün ihtiyaçlarına karşı hızla cevap verecek kapasiteye gelmiştir.

Yumurta üretiminde ticari standartlara uygun verimi yüksek birçok uygulama nitelikleri belirlenmiştir. Doğrudan insan tüketime sunulan her yumurtanın üzerine devlet tarafından üretim tarihi, işletme ve kümes numarasının damgalanma zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca, yumurta üretiminde yirmi bir günü geçen yumurtaların raftan toplanma şartı getirilerek insan sağlığına yönelik önemli standartlar uygulanmaya başlanmıştır. Mevcut uygulamada sadece ambalajın üzerine son kullanma tarihi yazılmakta iken bu yeni düzenleme kapsamında direk yumurtanın dış kabuğuna üretim ve son kullanma tarihi uygulanmıştır. Bunun yanı sıra tüketiciyi aldatıcı hilelerin önüne geçmek için saman içerisinde yumurta üretimi ve satışı da yasaklanmıştır. Oldukça etkili olan bu şartların süreklilik kazanması insan sağlığını her daim olumlu yönde etkileyecektir.

Köy yumurtası üretimi

Köy yumurtası küçükbaş kümes hayvanlarının doğal yaşam ortamlarındaki besin maddeleriyle beslenmeleri ile kırsal alanda gerçekleşen organik üretimidir. Tavukların yapay besin maddeleriyle değil de dolaşarak tahıl ürünleri bitki tohumları gibi gıdaları tüketimleriyle diğer modern yumurta üretimlerine göre daha kaliteli içeriğe ve vitamin değerlerine sahip olması sağlanmaktadır. Diğer yumurtalardan ayırt edici yönü ise yumurta ebatlarının daha büyük olması ve yumurtanın sarısının daha yoğun sarı renkte olmasıdır. Bunun yanında lezzet bakımından da son derece önemli bir tada sahiptir. Genellikle köylerde üretimi yapılan bu tür yumurtaların organik olması yönünden talep miktarı fazladır. Fakat üretim yoğunluğu yeterli seviyede olmadığı için ihtiyacı yeterince karşılayamamaktadır.
]]>
Yumurta Kaç Dakikada Kaynar https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-kac-dakikada-kaynar.html Fri, 19 Oct 2018 04:01:30 +0000 Yumurta Kaç Dakikada Kaynar, Protein içerikli harika bir besin kaynağıdır. Eşiniz, çocuğunuz seviyorsa kahvaltıların vazgeçilmezleri oluyor hem de onlar için doyurucu bir yiyecek oluyor. Kahvaltılarda yenen bu besin kaynağının Yumurta Kaç Dakikada Kaynar, Protein içerikli harika bir besin kaynağıdır. Eşiniz, çocuğunuz seviyorsa kahvaltıların vazgeçilmezleri oluyor hem de onlar için doyurucu bir yiyecek oluyor. Kahvaltılarda yenen bu besin kaynağının kimisi katı, kimisi rafadan, kimisi de kayısı kıvamlı sever. Ancak bu pişirme şekillerini çok iyi ayarlamak lazım. Gelin ben size bu yumurta kaç dakikada kaynar anlatayım.

Rafadan Yumurta: Haşlanmış yumurta denildiğinde belki de en çok tercih edilen kıvam rafadan yumurtadır. Rafadan yumurta süresi doğru ayarlandığında, ekmeğin ucunu hafif sulu sarı kısma daldırıp çıkarttığında akışkan ve kaşık kaşık yiyebileceğiniz bir lezzet elde etmiş olursunuz. Rafadan yumurtanız yeni haşlandıysa ve sıcaksa sarısının içine bırakacağınız 1 çay kaşığı tereyağını berrak ve sulu sarı kısmın karışımı yumurtanızı daha da lezzetli yapacaktır. Bu güzel rafadan yumurtanın kıvamını tutturmak için yumurtanızı 2-4 dakika arası bir süre yumurtanızı ateşte tutmanız yeterli olacaktır. Suyu yumurtayı kaynatacağınız kabın içine alıp ateşin üstüne alıp altını açın ve su ilk fokurdamaya başladığında süreyi tutmaya başlayın. Süreniz dolunca yumurtanızı çıkartabilirsiniz. Yumurtanızı sıcak servis edin. Afiyet olsun.

Kayısı Yumurta: Kayısı yumurta sarısı ne çok cıvık ne de çok katı olan katı yumurta ile rafadan yumurta arası bir kıvamdadır. Pişirmesi biraz zor bazen istediğiniz kıvam tutmayabilir. Kayısı kıvamlı yumurtayı yapmak için yumurtayı pişirme kabınıza alın ve kaynamaya bırakın. Suyunuz kaynamaya başlayınca 5-6 dakika bir süre tutun. Yumurtanın süresi dolunca hemen çıkartıp soğuk suya tutup biraz bekletin. Yumurtayı süre dolduğunda hemen almanız gerekir yoksa katı kıvamlı yumurta olmaya başlar. Bu sebeple yumurta kaynatma süresi çok mühimdir. Kayısı kıvamını görmek için de yumurtanızı ortadan ikiye kesin. Yumurtanız servise hazır. Afiyet olsun.

Katı Yumurta: Bazıları yumurtayı katı sever. Azık olarak hazırlanan yumurtaların genellikle katı olmasına dikkat edilir. Aynı şekilde suyu ateşe verin ve su kaynamaya başlayınca süreyi tutmaya başlayın 8-9 dakika arası bir süre yeterli olacaktır. Yumurtalarınızı çıkartıp soymaya başlayabilirsiniz. Yumurtanız servise hazır. Afiyet olsun.
]]>
Tavada Yumurta Kaç Kalori https://www.yumurta.gen.tr/tavada-yumurta-kac-kalori.html Fri, 19 Oct 2018 10:11:58 +0000 Tavada Yumurta Kaç Kalori, yumurta protein, demir, fosfor, folik asit, çinko, vitamin, mineral, omega-3 yağ  açısından zengin bir besindir. Tavada yumurta kalori ve yağ içeriği açısından yüksek bir besindir. 100 gr yumurtada 221 Tavada Yumurta Kaç Kalori, yumurta protein, demir, fosfor, folik asit, çinko, vitamin, mineral, omega-3 yağ  açısından zengin bir besindir. Tavada yumurta kalori ve yağ içeriği açısından yüksek bir besindir. 100 gr yumurtada 221 kcal bulunmaktadır. 2 yumurtadan oluşan yağda yapılan yumurtada 182 kcal vardır.
 • 1 Adet tavada yağsız yumurta 100 kcal
 • 1 Adet tavada yumurta az yağlı 120 kcal
 • 1 Adet tavada yumurta 122 kcal
En sağlıksız yumurta yeme şekli tavada kızartılmış yumurtadır. Özellikle margarinle pişirilen yumurta tam bir kalori deposu ve sağlık açısından son derece zararlıdır. Tereyağ yada zeytin yağı ile kızartılması tercih edilmelidir. Kullanılan yağ çeşidine göre tavada yumurtanın kalorisi değişmektedir. Yapılışı hem kolay hemde lezzetli olan kalorisi yüksek tavada yumurtayı, tek öğünde kişi başı 3 adeti geçmemeniz önerilir.

Tavada yumurtanın kalorisinin yüksek olması olumsuz bir durum oluştursa da yumurtanın kahvaltının en önemli besinlerinden biri olduğunu da unutmamak gerekir. Bol protein ve yüksek enerji vermesi sebebiyle sofralarımızdan eksik etmememiz gereken bir gıdadır. Kahvaltı günün en önemli öğününü oluşturmakta ve her gün mutlaka yumurta tüketilmelidir. Özellikle çocuklarım kemik gelişimi için önemli bir besindir.

Tavada yumurta kaç kalori 50 gr yumurta yaklaşık 1 yumurta yapmakta ve 110 kcal bulunmaktadır. Kahvaltılarda haşlanmış yumurta kalorisinin düşük olması ve protein açısından zengin olması sebebiyle her zaman ilk tercihimiz olmalıdır. Tavada yumurta kalori açısından oldukça yüksektir. Özellikle Diyet yaparken tavada yumurta kalori açısından yüksek olduğu için diyet menülerimize eklenmemelidir. 

Tavada yumurta kaç kalori ile ilgili merak edilen tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Özellikle protein ve kalori açısından oldukça yüksek olan yumurta imkanınız varsa köy yumurtası olarak tüketilmelidir. Çocuklar ve bebekler için kemik güçlendirici ve protein bakımından çok önemli bir yere sahip olan yumurtayı köylerden ve organik olanlarından tercih etmeniz son derece önemlidir.
]]>
Yumurta Tavuğu Irkları https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-tavugu-irklari.html Fri, 19 Oct 2018 21:35:11 +0000 Yumurta Tavuğu Irkları, Ülkemiz de en çok yetiştirilen kümes hayvanları arasında ilk sırada bulunan hayvan tavuktur. Uzmanların Yaptığı incelemelerde ülkemizde yılda 100 yumurtanın altına düşen yumurta tavuk ırkları olabi Yumurta Tavuğu Irkları, Ülkemiz de en çok yetiştirilen kümes hayvanları arasında ilk sırada bulunan hayvan tavuktur. Uzmanların Yaptığı incelemelerde ülkemizde yılda 100 yumurtanın altına düşen yumurta tavuk ırkları olabildiği gibi bunun üç katı olan yani 300 yumurta veren yumurta tavuk ırkları da bulunmaktadır. Beslenme şartlarına ve daha başka nedenlerle dayalı yumurta tavuğu ırklarının verimi adet açısından değişiklik gösterebilmektedir. Sayılar ortalama olarak verilmiştir. Günümüzde et ve yumurta olarak önemli bir besin maddesi olan ve ülkemizde beslenilen yumurta tavuğu ırkları hangileridir yazımızda bunlara yer vereceğiz.

Yumurta Tavuğu Irkları

Denizli Yumurta Tavuğu; Yıllık yumurta verimi bazı kaynaklarda yaklaşık olarak 100-130 adet gösterilmekle birlikte bazı kaynaklarda bu sayının 150-170 adet olarak belirtildiği görülmüştür. Yumurta büyüklüğü ise 55-60 gram aralığındadır.

Brahma; Yıllık yumurta verimi ortalama olarak 150 adet arasında olup, yumurta büyüklüğü ise ortalama olarak 55 gramdır.

Amerecaunas; Yıllık yumurta verimi ortalama olarak 160 adet arasında olup yumurtası küçük tavuk ırkları arasındadır. Yumurta büyüklüğü 50-55 gram aralığındadır.

Maran; Yıllık verimi ortalama olarak 170 adet arasındadır.

Fayoumi; Yıllık yumurta verimi yaklaşık olarak 180-190 adet arasında olup yumurtası oldukça küçük olan bir tavuk cinsidir. Yumurta ağırlığı genel itibarıyla 50 gramı geçmemektedir.

Barnevelder; Yıllık ortalama 180-190 adet aralığındadır.

Wyondate; Yıllık verimi yaklaşık olarak 190 adet arasındadır.

Rhode Island Red; Amerikan ırkı bir tavuk cinsi olan ve yıllık yumurta verimi 200-250 adettir.

Plymouth Rock; Amerikan ırkı bir tavuk cinsi, 200-250 arasında yıllık yumurta verimine sahip olup aynı zamanda et verimi de iyidir.

Bielefelder (Alman); Yıllık ortalama 220 adet arasında yumurta verimi vardır.

Avustralorp; Günümüzde ortalama olarak yıllık yumurta verimi 220-240 adet arasındadır.  Yumurtası aşağı yukarı 60-70 gram ağırlığındadır. Bu tavuk cinsi uzun yıllar önce 350 adedin üzerinde bir sayıya ulaştığı bilgisi kayıtlarda bulunmaktadır.

New Hampshire (Alman); Yıllık ortalama verimi 220-230 adet arasında olup yumurta büyüklüğü 60-65 gram aralığındadır.

Plymouth Rock (Çilli); Yıllık verimi 220-240 adet tir. Yumurtası büyük olan tavuk cinslerinden bir tanesi olup yumurta büyüklüğü yaklaşık olarak 65-70 gram arasındadır.

Amrock (Alman); Yıllık verimi 240-250 adet arası

Atak ve Atak-s; Yıllık verimi yaklaşık olarak 250-270 adet arasında olup yumurta verimi açısından iyi bir yumurta tavuğu-dur. (Yumurta büyüklüğü ortalama 65 gram)

Nick Brown; 270 ila 300 adet arası yumurta verimine sahip olan bu tavuk cinsi iyi bir yumurta tavuğudur.

Lohman Brown; 275-320 adet arasında yıllık yumurta verimi bulunan iyi bir cins yumurta tavuğudur.

Ligorin; Dünyanın en önemli yumurta tavuk ırklardan bir tanesi olup yıllık yumurta verimi yaklaşık olarak 300 adedin üzerindedir. Bu sayı 340 adede kadar çıkabilmektedir. Özellikle Yumurta tavuğu ırkları içerisinde en yüksek verime sahip ırk olarak geçmektedir. Aynı zamanda en az yem tüketen ve en fazla yumurta veren tavuğudur.

]]>
Yumurta İhracatı https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-ihracati.html Sat, 20 Oct 2018 01:19:21 +0000 Yumurta İhracatı; Türkiye bugün yumurta ihracatında oldukça önemli bir noktadadır. Yumurta ihracatı 2016 yılı aylar itibariyle incelendiğinde en yüksek rakam Kasım ayında gerçekleşmiş olup, en düşük rakam Temmuz ayında ge Yumurta İhracatı; Türkiye bugün yumurta ihracatında oldukça önemli bir noktadadır. Yumurta ihracatı 2016 yılı aylar itibariyle incelendiğinde en yüksek rakam Kasım ayında gerçekleşmiş olup, en düşük rakam Temmuz ayında gerçekleştiği görülmüştür. Fakat Temmuz ayında en düşük ihracat rakamı elde edildiği halde yumurtanın kg dolar fiyatı (1.68 kg yumurta/dolar) Ekim ayı ile beraber en yüksek rakamı yakalamıştır 

Yumurta İhracatı İstatistikleri; Ülkeler bazında ihracat incelendiğinde 2010-2016 yılları arasında genelde Irak birinci sırada yer almaktadır. Azerbaycan'a ihracat en yüksek 2011 yılında gerçekleşmiştir. Bu yıl Azerbaycan üçüncü sırada yer almıştır. Suriye 2010 yılında 30.258.000 ABD-doları ile en yüksek rakamla ihracatta birinci sırada yer alırken 2012 yılında ihracat yapılan ülke sıralamasında yedinci sıraya gerilemiştir. İran'a en fazla ihracat 2011 yılında gerçekleşmiş ve bu yıl birinci sırada yerini almıştır. Bunlar göz önünde bulundurarak Tam bir istikrardan söz etmek mümkün değildir. Bu istikrarsızlıkta, ülkelerle olan ilişkiler ve Dünya gerçeğinde yeni yapılanmalar etkili olmaktadır.

İhracat yapılan ülkeler incelendiğinde daha çok ülkemizin çevresinde bulunana yakın komşu ülkelerin çoğunlukta yer aldığını görebiliriz. Ancak bu coğrafyada yer alan ülkelerdeki istikrarsızlık ve ulusal politikalar dolayısıyla önemli ihracat pazarımızı kaybetmekteyiz.
Dünyada yumurta ihracat eden ülkeler arasında 2008’de yedinci sırada, 2009 yılında 8. Sırada, 2010 yılında altıncı sırada, 2011 yılında üçüncü Sırada yer almıştır. Dünya yumurta ihracında ilk 10 ülke arasında 2012 yılı itibariyle Hollanda’dan sonra ikinci sırada yerini almıştır. Ve bu sıralamada hala ikinci sıra olarak devam etmekte. Yani son beş yıllık süre içerisinde yedinci sıradan ikinci sıraya yükselme başarısını göstermiştir. Son dokuz yıllık sürede yumurta ihracatı 195 milyon adetten 4.522 milyar adete yükselmiş ve yumurta ihracatının üretimdeki payı 2006 yılında % 2.42 iken 2016 yılında bu rakam % 29.70’e yükselmiştir. Bu da üretim miktarına paralel olarak ihracat potansiyelimizin de iyi bir noktaya ulaştığını göstermektedir. 

Öneri; Yumurta ihracatında asıl hedef Avrupa Ülkeleri ve Amerika’ya açılabilmek ve istenen kalite ve nitelikte ürün üretebilmek olmalıdır. Bununla beraber yumurta ihracatı uluslararası normlara yasal ve uygun koşulları sağlayacak önlemler alınmalı ve bununla ilgili yeni politikalar geliştirilmelidir.

]]>
Kadın Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/kadin-yumurtasi.html Sat, 20 Oct 2018 13:04:48 +0000 Kadın yumurtası, insanlarda dişi bireyler doğduktan sonra toplam 300 bin adet oosit hücresi yani yumurtanın bölünme evresinin orta zamanlarındaki hali bulunmaktadır. Yumurta hücreleri dişi birey ergenliğe girene kadar bir ho Kadın yumurtası, insanlarda dişi bireyler doğduktan sonra toplam 300 bin adet oosit hücresi yani yumurtanın bölünme evresinin orta zamanlarındaki hali bulunmaktadır. Yumurta hücreleri dişi birey ergenliğe girene kadar bir hormon tarafından oluşumlarının devam etmesi engellenmektedir. Ayrıca bu bulunan 300 bin yumurta hücresi sağ ovaryumda 150 bin ve sol ovaryumda 150 bin adet olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Kadın yumurtası hücreleri ergenlik dönemine girildiği zaman kullanılmaya başlanmaktadır. Kadında yumurta sayısında zamanla azalmalar görülmektedir. Kadında yumurta sayısında azalmanın görülmesinin temel nedeni oluşabilen 4 yumurta hücresinden sadece birinin yaşamasıdır. Zamanla yumurta sayısı azalır ve hatta tükenir. Bu olaya menopoz adı verilmektedir.

Eğer dişi birey doğumu 30-40'lı yaşlarına erteler ise kadın yumurtası sayısında azalma olup ovaryumda bulunan rezerveler azalabilir. Bundan dolayı hamileliğin olabilme ihtimalini azaltır. Bu yüzden dişi birey doğurganlığının dorukta olduğu 20'li yaşlarda doğum yapması en uygun olanıdır. Fakat yine de doğum yapamıyor ise uzman doktora başvurabilir veya bitkisel tedavilerden yardım alabilir.

Kadın yumurtası sayısı arttırma yöntemleri
 • Vücuttan toksinleri atmak için bitkisel tedaviler öncesinde toksinlerden arındırıcı vücut temizliği yapılmalıdır.
 • Aslan pençesi, civan perçemi gibi bitkilerden bitki çayları yapılıp, tüketilmelidir.
 • Soğan kürü uygulanabilir.
Kadın yumurtası çatlaması

Yumurtanın yumurtalıktan dışarıya çıkmasıdır. Kadın yumurtası çatlaması, yumurtanın kendisinin çatlaması değildir. Yumurtanın çevresini saran keselerin yırtılmasıdır. Yumurtayı komple saran bu keselerin belli bir büyüklüğe gelmesi ile yırtılır ve içindeki yumurta hücresi yumurtalıktan dışarıya çıkmaktadır. Dışarı çıkan yumurta hücresi spermle birleşince gebelik meydana gelmektedir. Sperm yumurtaya ulaşır ulaşmaz, en hızlı ve en sağlıklı olanı yumurtayı deler. Yumurta ilk önce zigot, sonra embriyo, daha sonra fetüs ve sonunda yaşayan ve nefes alan bir canlı yani bebek meydana gelmektedir. Yumurtlama olduktan sonra yumurtalarda çatlama olmaz. Yumurta çatlaması sırasında kişide ağrılara sebep olur. Kadınlar yumurta çatlamasında iki kısımda da kasıklarında ağrı hissedebilirler. Yumurtlama yaklaştıkça kişide akıntı daha fazla olur. Göğüslerde şişme, hassasiyet ve dolgunluk meydana gelir. Cinsel istek arzusu yumurtlama döneminde daha fazla artmaktadır. Vücut ısısında bir artış meydana gelir.

Kadın yumurtası çatlaması günlerce süren bir durum değildir. Aniden gerçekleşir. Yumurtalıktan çıkan yumurta hücresi en fazla 24 saat yaşamaktadır. Bu yüzden sadece 24 saatlik bir zaman diliminde gebelik şansı olmaktadır.

Yumurta çatlaması adetten yaklaşık 14 gün önce olmaktadır. Bazı dişi bireylerin adet günlerine ve adet olma aralıklarına göre bu sayı değişmektedir. Bazı kadınlarda adetten 19 gün önce yumurtlama başlamaktadır. Rahim ağzının sert veya yumuşak olması durumunda da yumurtlama olup olmadığı anlaşılabilir. Yumurtlamayı gösteren testlerde eczanelerde satılmaktadır. Testin pozitif çıkması durumunda ertesi gün yumurtlama olabilir. Eğer dişi birey hamile kalmak istiyorsa, bu yüzden cinsel birliktelik olmalıdır. Kısır olan bayanlara doktor kontrolünde yumurta çatlatma iğnesi yapılmaktadır. Aynı zamanda ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Yapılan bu iğneden yaklaşık 36 saat sonra yumurtlama meydana gelmektedir. Kısır olan kadınların doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmamaları gerekir.
]]>
Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/yumurta.html Sat, 20 Oct 2018 21:50:23 +0000 Yumurta; Besin kaynağı  yönünden oldukça zengin olan yumurtayı çocuk, erişkin ve yaşlı hiç fark etmez günde bir tane yemelidir. O kadar önemli olan yumurta, anne  sütünden sonra insan vücudu  için gerekli olan bütün Yumurta; Besin kaynağı  yönünden oldukça zengin olan yumurtayı çocuk, erişkin ve yaşlı hiç fark etmez günde bir tane yemelidir. O kadar önemli olan yumurta, anne  sütünden sonra insan vücudu  için gerekli olan bütün besin öğelerini bulunduran tek gıda kaynağıdır. Oldukça besleyici, sağlıklı ve  haşlanmış olarak tüketildiğinde bir o kadar da doyurucu bir gıdadır.

Yumurtanın Vitamin Değeri;

Yaşam kaynağı besinlerimizden biri olan yumurta da en çok A, B, D ve E vitamini olmak üzere diğer vitaminler de vardır.

A vitamini yumurtanın sarısında bulunur ve daha iyi görmeyi sağlar yani göze faydası çoktur. Ayrıca A vitamini diş yapısına ve kemik gelişimine de katkısı bulunur. Vücut  hücrelerinin  gelişimine yardımcı olmakla beraber sindirim ve solunum sistemlerinin sağlıklı çalışmasını ve enfeksiyonlara karşı direnç sağlanmasında önemli rol oynar.

B grubu vitaminleri ise, bazı gıda maddelerinin vücutta enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Ayrıca beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde yumurtanın yapısında bulunan kolin önemli rol oynar.

D vitamini zaten bildiğimiz en önemli görevi olan, kalsiyumun insan vücudunda kullanılmasını sağlar.

E vitamini vücuda giren zararlı  yada yabancı maddelerin zararını önleyerek vücudu korumaya alır.

Yumurtanın Protein Değeri;

Eğer ki diğer besin öğeleriyle kıyas yapacak olursak   en kaliteli protein yumurtada bulunur. Büyümeye oldukça katkısı olduğundan,  hayvansal proteinin özellikle çocukların hiç aksatmadan tüketmeleri gerektiğini uzmanlar  son zamanlarda altını çizerek vurgulamaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir büyüme için çocukların  yumurtayı yemeleri çok önemlidir.

Yumurtanın Mineral Değeri;

Vücut için son  derece gerekli olan  demir ve çinko gibi mineralleri  yumurta bünyesinde bulundurmaktadır.

Yumurtanın Yağ İçeriği

Yumurtadaki yağ oranı oldukça düşüktür. Büyük bir yumurta 4.5 gram civarlarında yağ içerir.

YumurtaYumurta kolesterolü arttırır mı

Yumurtanın sarısında 213 mg kolesterol bulunmakla beraber beyazında yağ ve kolesterol yoktur. Bununla beraber son zamanlarda yapılan araştırmalar yumurtanın  sayısız faydalarının olmasından ötürü, faydalarıyla içinde bulunan 213 mg lık az bir miktar kolesterol karşılaştırıldığı zaman bu az miktardaki  kolesterolün, yumurtanın faydalarından yoksun kalmaya değecek nitelikte olmadığını göstermiştir. Şöyle ki uzmanlar bu kadar faydalı bir gıdanın içerdiği az bir miktar kolesterol yüzünden tüketilmemesini yanlış bulmuşlardır. Şunu tekrar belirtelim ki yumurtayı yağda değil haşlanmış olarak tüketmemiz gerekir.

Buraya kadar olan yazımızda sizlere yumurtanın faydalarını anlattık şimdi ise  zararlarını anlatalım.

Yumurtanın Zararları;

Bu kadar anlatmayla bitirilmeyecek kadar faydası olan yumurtayı, yanlış kullanımlar sonucu  zarara çevirebilirsiniz. Bunun için dikkat edeceğiniz küçük önlemlerle bu zararları önleyebilirsiniz.

 • Yumurta çiğ şekilde tüketilmemelidir.
 • Yumurta daima buzdolabı gibi soğuk yerlerde saklanmalıdır ve asla oda sıcaklığında muhafaza edilmemelidir.
 • Eğer yumurtayı yağda pişirerek tüketmek  istiyorsanız yağda  yapılan yumurtanın B vitamin değerleri ölebileceği için haşlanmış olarak tüketmenizde fayda vardır.
 • Yumurtanın pişme süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü yumurtanın bayat yada fazla haşlanırsa yumurta da bulunan demir minerali yumurtanın dışına akabilir ve diğer vitaminler de ölür. Bunu siz kendiniz de fark edersiniz zaten çok haşlanan bir yumurtanın beyaz kısmında mora benzer renkler görürsünüz. Gördüğünüz o renklenme akıp giden demir mineralidir.
]]>
Örümcek Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/orumcek-yumurtasi.html Sun, 21 Oct 2018 07:12:24 +0000 Örümcek yumurtası, ile ürer ve çoğalır. Örümcekler en çok üreyen böceklerdir. Dişi örümcekler yumurtalarını ağ ipiyle yaptıkları kozalara ve torbalara bırakırlar. Bazen bu torbada yüzlerce yumurta bulunur. Sonbaharda d Örümcek yumurtası, ile ürer ve çoğalır. Örümcekler en çok üreyen böceklerdir. Dişi örümcekler yumurtalarını ağ ipiyle yaptıkları kozalara ve torbalara bırakırlar. Bazen bu torbada yüzlerce yumurta bulunur. Sonbaharda döllenen yumurtalar sadece ilkbaharda yavru verir. Yaz aylarının başında yumurtadan 20-60 gün arasında yavrular oluşur. Daha sonra yumurtadan çıkarlar ve hızlı bir şekilde gelişirler.bel-fıtıgı-ayak-uyusmasi-nasil-gecer Örümcekler dünyanın her yerinde bulunurlar. Uzun bacaklarıyla ördüğü ağlarla tanınan bir hayvandır. En büyük örümcekler "tarantula" denilen çeşididir. Bu örümcek çeşidi Tropik bölgelerde yaşarlar. Bu hayvanların bacakları 20 cm den fazla yayılabilir. 

Örümcekler avını yakalamak için ağ örerler. Ağ örerek avlanırlar. Bazı örümcek türleri ise ağ örmezler. Sekiz bacaklı bir hayvandır. Örümceklerin vücudu karın ve gövde olmak üzere iki bölümden meydana gelir. Örümcekler kanatsız olurlar. Dört çift bacakları vardır. Bacakları gövdeye bağlıdır. İnce uzun olan bacakları yedişer eklemlidir. Bütün bacakları küçük bir pençe ile son bulur. Bazı örümcekler, ileriye, geriye, yanlara doğru gidebilirler. Bacaklarının önünde duyargaya benzer iki tane çıkıntı bulunur.Örümcek Yumurtası 

Bazı örümcekler evlere girerek köşelerde ağlarını örerler. Bazıları da yer altında ve mağaralarda bulunur. Bunlar kör ve renksiz örümceklerdir. Bazı insanlar örümcekleri sevmezler ve gördükleri yerde öldürürler. Bu davranış çok yanlıştır. Aslında örümceklerin zararları kadar yararları da vardır. İnsanlar için birçok zararlı böcekleri öldürdükleri için insanlara faydalı olurlar. 

Örümcekler yakaladıkları avları zehirli salgısı ile önce zehirleyerek öldürürler, sonra da emerek beslenirler. Çünkü örümcekler katı şeyleri yutamazlar. Örümceklerin iki çeşidi hariç hepsi zehirlidir. Ama zehirleri insanlara etki yapmaz. Örümcekler çoğunlukla toprak altında, ağaç üstlerinde, akarsu, göl kenarlarında ve evlerde görülür. Çünkü boş olan yerlerde daha çok yiyecek bulurlar. Örümceklerin hemen hemen hepsi yumurtlayarak çoğalırlar. Dişi örümcekler, erkek örümceklerden daha iri olurlar. Bu yüzden genellikle örümcek ağını dişi örümcekler yapar. Dişi örümcekler çiftleştikten sonra erkek örümceği yiyebilir. Erkek örümcek dişi örümceğe hile yaparak yem olmaktan kurtulur. Bazen de erkek örümcek dişi örümceğe açlığını unutturmak için örümcek dansı yapar. Böylelikle dişi örümcek açlığını unutur ve çiftleşmeye başlar.
]]>
Kanarya Yumurtası Kaç Günde Çıkar https://www.yumurta.gen.tr/kanarya-yumurtasi-kac-gunde-cikar.html Sun, 21 Oct 2018 08:40:08 +0000 Kanarya yumurtası kaç günde çıkar, bir kanarya yumurtasının içinde bulunan embriyonun gelişmesindeki en kritik etken ısıdır. Eğer sıcaklık kuluçka döneminde olması gereken ısının altına düşer veya üstüne çıkarsa Kanarya yumurtası kaç günde çıkar, bir kanarya yumurtasının içinde bulunan embriyonun gelişmesindeki en kritik etken ısıdır. Eğer sıcaklık kuluçka döneminde olması gereken ısının altına düşer veya üstüne çıkarsa yumurtada hayat sona erer. Kuluçkaya yatan bir dişi kanaryanın vücut ısısı 43.3° C'ye ulaşırken yumurtalarının iç sıcaklığı 37.7°C'dir. Dişi bu sıcaklığı sürekli dönerek ve yerini değiştirerek sağlar. 

Yavrunun vücudunun her bir parçasının gelişmesi için kesin bir zaman çizelgesi bulunmaktadır. Dişi kanarya kuluçkaya yattığında ve doğru sıcaklığa ulaşıldığında, bir dizi olay meydana gelir. 

1. gün saatlik dilimlerde gelişmeler gözlenir. onuncu saatinde embriyo görülür. On birinci saat sindirim sistem ortaya çıkar. 12. saat omurga kemiklerinin gelişimi başlar. 13 saat baş şekillenmesi başlar. 15 saat kalp ve gözlerin şekli ortaya çıkar. 21 saat kulak oluşumu başlar. 2. gün kalp atmaya başlar. Bacaklar ve kanatlar büyümeye başlarken dil ve burun delikleri oluşmaya başlar. 3. gün cinsiyet oluşur ve buna bağlı olarak üreme organları meydana gelir. 4. gün gaga oluşumu başlar. 5. gün tüy hücreleri oluşur. 6. gün gaga oluşumunu tamamlar ve sertleşmeye başlar. 7. gün kuluçka döneminin yarısı tamamlanmış olur. Tüm doku ve organların gelişmesi ve büyümesi aynı hızda devam eder. 8. gün bacak yapısı oluşurken ayak tırnakları çıkmaya başlar. Dokuzuncu gün en kritik gündür. Çünkü embriyo kafasının ve kollarının pozisyonunu tamamen değiştirir. 10. gün kemikler gelişir ve ayak tırnaklarıyla gaganın sertleşmesi tamamlanır. Kanarya Yumurtası Kaç Günde ÇıkarGaga hava hücresine doğru döner. 11.gün sarı kesenin vücut boşluğunda emilmesi başlar. 12. gün yavru, hava hücresi dışında kalan yumurtanın tüm bölgesini kaplar konuma gelir. 13. gün yumurtanın içindeki karbon dioksit seviyesinin artması sonucu yavru hava hücresini kırarak ilk nefesini alır. Mevcut oksijen yavru tarafından tüketilince hava hücresinde karbon dioksit seviyesi tekrar artar. Karındaki büzülmeler meydana gelir. Büzülmeler yavrunun sarı keseyi emmesini sağlar. Ayrıca en önemli gelime olarak yavrunun boyun, karın ve sırt adalesinde de kasılmalar oluşur. Bu da yavrunun yumurta üzerinde delik açmasına olanak sağlar. 14. gün yumurta üzerinde delik açan yavru yumurtayı kırarak dışarı çıkar.

]]>
Bal Süt Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/bal-sut-yumurta.html Mon, 22 Oct 2018 08:10:00 +0000 Bal Süt Yumurta, İnsan vücut gelişimi için en önemli üç besin kaynağı olan bal, süt, yumurta özellikle çocuklar olmak üzere herkesin mutlaka tüketmesi gereken önemli besin çeşitleridir. Bal, tomurcuklar ve çiçeklerden Bal Süt Yumurta, İnsan vücut gelişimi için en önemli üç besin kaynağı olan bal, süt, yumurta özellikle çocuklar olmak üzere herkesin mutlaka tüketmesi gereken önemli besin çeşitleridir. Bal, tomurcuklar ve çiçeklerden arılar tarafından toplanan nektarların arının midesinde invertaz enzimi ile kimyasal reaksiyona girerek meydana gelir. Arıların bulunduğu coğrafyanın rengine arazi dokusuna göre tadı ve aroması değişebilir. Süt ise;  Protein yönünden de oldukça zengin bir içeriğe sahip olan hücre oluşumu ve güç üretiminde etkisi oldukça fazladır. Bir başka protein deposu olan yumurtanın sarısı yağ ve vitamin içeriklidir. Beyaz kısmı ise büyük miktarda protein içerir, bu nedenle insan sağlığı için oldukça önemli bir besindir, özellikle çocukların yemek yemeye başladığı zamandan itibaren çocuklar günlük bir yumurta yemeye çalışmalıdır.

Bal: Arılar topladıkları nektarı peteklerde toplayarak tam olarak bal özelliğini almasını sağlarlar. Yarım kilogram bal üretimi için 900 bin arının bir gün çalışması gerekir. Bal nem ve güneşe maruz kalmadığı sürece kolay kolay bozulmaz. Bal, propolis özelliği ile antibiyotik etkisi yaparken, arı sütü ve polen etkisi ile güç, dayanıklılık ve konsatrasyon artırımı sağlamaktadır. Balın yan ürünü olan arı sütünü kovan içinde sadece kraliçe arı yemektedir. Bu durum kraliçe arının üç sene yaşamasını sağlarken, diğer arılar üç ayda ömürlerini tamamlamaktadırlar.

Süt: Memeli canlılar tarafından yavrularını beslemek için vücut tarafından otomatik olarak üretilen süt oldukça yüksek besin değerine sahiptir. Süt özellikle doğumla birlikte bebeğe verilmesi gereken bir besindir. Süt etkisi bebeğin kemik gelişimini doğrudan etkileyen yüksek kalsiyum içeriğine sahip olduğundan bebeğin hızla büyümesini sağlar. Vücudu sağlamlaştırır, hastalıklara karşı dayanıklı hale gelmesini sağlar. Çocukların ergenlik dönemine kadar düzenli olarak tüketmesi gereken süt, güçlü kemik ve kas yapısı, dişi ve doku oluşumunda ki etkisi tartışmasızdır. 

Yumurta: Kanatlı hayvanlar tarafından embriyonun korunması için çıkış kanalına yakın yerde çıkmadan bir kaç saat önce oluşur. Bir yumurta da 70 kalori bulunur, 6 gram protein ve diğer probiyotikler bulunur. Araştırmalara göre en kaliteli protein yumurtada bulunmaktadır. Vücut dışından alınması gereken amino asitler mutlaka dışarıdan alınması gerekir. Yumurtayı yiyerek bu besinleri aldığımız gibi A,B,D, E vs. birçok vitamini de almış oluruz.

Bal Süt Yumurta
Bal Süt ve Yumurta ortak kullanım alanları,

Mide ağrıları ve reflü için kullanılabilir, bunun için;
 • Bir çiğ yumurta sarısı,
 • Doğal işlenmemiş bir su bardağı süt,
 • 100 gr kestane balı.
Yarım bardak süt dolu bardağın içine yumurta sarısı atılır, 3 -4 kaşık bal eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışım sabahları kahvaltıdan önce içilir, aynı uygulama gece yatmadan önce de yapılır. Bu uygulamaya toplam yedi gün devam edildiğinde mide ile ilgili şikayetlerde belirgin bir düşüş olacaktır. Bir haftanın sonunda geceleri yatmadan bir bardak bu karışımdan içmek hem sizi iyi hissettirecek hemde uykunuza yardımcı olacaktır.

Yüz maskesi için kullanılması: Bal, süt ve yumurtadan yapılacak maske ile cildin daha pürüzsüz, doğal görünümlü, daha canlı bir görünüme sahip olabilirsiniz. Maskeyi hazırlamak için öncelikler 100 gr bal içine bir yumurta karıştırılır, içine bir çay kaşığı süt ilave edilir. Burada kuru ve nemli cilt ayrımı yapmamız gerekiyor. Eğer cildiniz kuru ise yumurtanın sarısı, cildiniz yağlıysa yumurtanın akı kullanılmalıdır. Normal bir cilde sahipseniz yumurtanın hepsini karıştırabilirsiniz. Bu karışım maskenin uygulanmasından sonra cildinizdeki karma görüntünün düzeldiğini, canlandığını göreceksiniz.  

Bu uygulamayı yapmak için; bal yumurta ve bir mikta]]> Kaz Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/kaz-yumurtasi.html Mon, 22 Oct 2018 14:01:08 +0000 Kaz yumurtası, beyaz renkte, sivri uçlu, mat ve boyu büyük olan kabuklu yumurta çeşididir. Kaz kanatlı bir hayvan olup eti yenilebilir ve yumurtası da bir çok fayda veren özelliği ile tüketilir. Kaz yumurtasının bir d Kaz yumurtası, beyaz renkte, sivri uçlu, mat ve boyu büyük olan kabuklu yumurta çeşididir. Kaz kanatlı bir hayvan olup eti yenilebilir ve yumurtası da bir çok fayda veren özelliği ile tüketilir. Kaz yumurtasının bir diğer önemli özelliği ise normal bir tavuk yumurtasının üç katı büyüklükte olmasıdır. Sert bir bünyeye sahip olan kaz yumurtası kalın bir zarlı yapıya sahiptir. Bu sebepten kaz yumurtasını kırmak diğer yumurtalar kadar kolay değildir, biraz sert bir şekilde vurularak kırılır. Genellikle sade olarak yenilen kaz yumurtası diğer yumurtalar gibi genel olarak kahvaltı sofralarında haşlanarak yada yağda kızartılarak yenilebilir. Kaz yumurtasının içermiş olduğu besin değerleri bir çok besinin veremediği faydaları tek başına verebilecek bir özelliğe sahiptir. Kaz yumurtası genel olarak demir, fosfat gibi besin değerlerini içerir. Bunun yanı sıra kaz yumurtasının akında bakır, magnezyum iyot ve mangan bulunurken kaz yumurtasının sarısında potasyum, kükürt, sodyum ve klorür bulunmaktadır. İşte tüm bu besin değerlerini kendi içinde bulundurduğu için insan vücudu için gerekli olan tüm besin ihtiyaçlarını da bu şekilde karşılar. 

Kaz yumurtasının faydaları
 • Kaz yumurtası içermiş olduğu demir ve vitaminler sayesinde vücut için gerekli olan besin değerlerini karşılar,
 • İçermiş olduğu zengin besin değerleri sayesinde vücudun enerji ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar,
 • Fiziksel ve zihinsel gelişimi içerdiği besin değerleri ile karşılar ve daha sağlıklı büyümede oldukça önemli bir rol oynar,
 • Kansızlık sorunu yaşayanlar için tam bir kan yapıcı özelliği bulunan besin ögesi durumundadır,
 • Bağırsak yollarını temizler ve daha düzenli, sağlıklı çalışmasını sağlar,
 • Hazmı kolaylaştırır ve tüm değerleri düzenli tutmaya yardımcı olur,
 • Kaz yumurtası içerdiği protein sayesinde boy uzamasına yardımcı olur,
 • Kas ve damar yollarının daha düzenli çalışmasında önemli bir etken durumundadır,
 • Metabolizmanın daha düzgün ve sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.
Kaz YumurtasıYukarı da saymış olduğumuz tüm maddeler kaz yumurtasının içerdiği bol miktardaki besin değerleri sayesinde gerçekleşmektedir. Özellikle büyüme ve gelişme çağında olan çocukların kaz yumurtasını düzenli bir şekilde özellikle kahvaltıda tüketmeleri önerilmektedir. Çünkü kaz yumurtası bol miktarda protein, mineral ve vitamin içermektedir yani gelişim için gerekli olan tüm besin değerlerini içermektedir. Kaz yumurtası normal tavuk yumurtasında çok daha büyük olduğu için pişme süresi de biraz daha uzun olmaktadır. Alınmış olunan kaz yumurtasının organik olup olmadığına çok dikkat edilmelidir. Kaz yumurtasının yenilmesinde zorluk çekiliyor ise yapılan yumurtanın içine maydanoz, dere otu yada domates gibi sebzeler konularak lezzeti daha enfes bir hale gelebilir. Ancak eğer yapılabiliyor ise kaz yumurtasını tüketmek isteyen bir kişi yumurtayı pişirmek yada haşlamak yerine çiğ çiğ tüketmeyi deneyebilir. Bunun en önemli sebebi kaz yumurtasının vermiş olduğu besin değeri ve faydalarının bu şekilde tüketilmesi ile daha çabuk ve daha sağlıklı olmasıdır. Pişirilen yada haşlanan kaz yumurtası bazı besin değerlerinin değerini kaybedebilir. Ancak çiğ olarak tüketildiği zaman içerdiği besin değerleri aynı hali ile kalır ve hiçbir eksikliği olmaz. Çiğ olarak tüketilmesi zor olabilir bu sebepten dolayı çiğ olarak tüketmek isteyen kişi kaz yumurtasını kırarak içine biraz süt ekleyip çırpar ve daha kolay bir şekilde tüketebilir. 
]]> Karınca Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/karinca-yumurtasi.html Mon, 22 Oct 2018 15:21:11 +0000 Karınca yumurtası; Karıncalar dünyada rastladığımız en güzel toplu yaşam örneği olan canlılardır. Koloniler halinde yaşarlar ve çok intizamlı bir çalışma koordinasyonu içindedirler.Koloni içi Karınca yumurtası; Karıncalar dünyada rastladığımız en güzel toplu yaşam örneği olan canlılardır. Koloniler halinde yaşarlar ve çok intizamlı bir çalışma koordinasyonu içindedirler.

Koloni içinde 3'e ayrılırlar
 • Üreme yeteneğine sahip olmuş Kraliçe karınca
 • Erkek karınca
 • İşçi ve Asker karıncalar
Karınca Yumurtası
Üreme sadece Kraliçe karınca ile olur, Kraliçe diğer karıncalardan ortalama 8-10 kat daha büyüktür ve kanatlı dır. Yaklaşık 10-20 yıl arası ömürleri olur ve türlerine göre ömrü boyunca 1 milyon yumurta yapan türleri de, yılda 50 milyon yumurta yapan türleri de vardır. Erkek karıncanın tek görevi Kraliçeyi döllemek ve onun ihtiyaçları ile ilgilenmektir. Yumurtlama İlkbahar başında başlar ve sonbahar bitimine kadar devam eder. Kraliçe kendisine özel olarak yuvanın dibinde yapılmış olan odada kalır ve dönemi gelince yumurtlamaya başlar, Kraliçe kolonide üreme sorumlusu olduğu için bütün gelişmeler ona aktarılır. Yumurtlama oranı gelişen olaylara göre farklılık gösterebilir, mesela bir savaş durumunda çok fazla asker karınca kaybedilmişse Kraliçe ona göre enzim salgılar ve asker üretimine geçilmiş olur. Ama genel olarak en çok asker ve işçi karıncalar için kuluçka olur.

Karınca Yumurtası
Karınca Yumurtası Faydaları
Daha çok yağ olarak faydası olmaktadır, karınca yumurtası yağı düzenli olarak kullanıldığında tüy azaltıcı özelliğe sahiptir ve dünya çapında çok geniş bir pazara sahiptir. Aynı zamanda karınca yumurtası kremi olarak ta kullanılmaktadır.
]]>
Yumurta Yetiştiriciliği https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-yetistiriciligi.html Mon, 22 Oct 2018 21:49:36 +0000 Yumurta Yetiştiriciliği,  günümüzde giderek artan ve bireylere yeni iş kapları aralayan meslek halini almaya başlamıştır. Önceleri ancak çiftliklerde ve kırsal kesimde yetiştirilmesi mümkün olan yumurta  ve tavukçuluk art Yumurta Yetiştiriciliği,  günümüzde giderek artan ve bireylere yeni iş kapları aralayan meslek halini almaya başlamıştır. Önceleri ancak çiftliklerde ve kırsal kesimde yetiştirilmesi mümkün olan yumurta  ve tavukçuluk artık büyük şehirlerde de kurulabilen, hatta büyük firmalar arasında rekabet oluşturacak kadar yaygınlaşan bir sektördür. 

Yumurta Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her sektörde olduğu gibi yumurta yetiştiriciliğinde de dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Örneğin, öncelikle sağlıklı civcivleri temin edilmesi gerekmektedir. Bu konuda ilgili bakanlığının onayını almış civcivlerden tercihinizi yapmalısınız. Bu onayı ise Tarım bakanlığı vermekte ve ruhsatlandırmaktadır. Aynı zamanda bu civcivlerin sayıca azalmaması hastalanmaması ya da ölmemesi için kalacakları yerin sıcaklığının, düzeninin ve ilaçlanmasının, civcivlerin besin ihtiyaçlarının da karşılanması gerekmektedir. 

Tüm bunların yanı sıra yumurtanın üretimine geçildiği aşamada üretim kadar bir önemli noktada saklama ve depolamaktır. Bunun için lojistiğinizin çok sağlam olması her şeyi zamanlı yapması gerekmektedir.
 Yumurta Yetiştiriciliği
Bakım ve Temizlik Aşamasında Neler Yapılmalıdır
 • Civcivler gelmeden önce zemine saman ya da talaş koyarak civcivlere doğal bir ortam yaratmalı aynı zamanda sıcaklığı korumalısınız. 
 • Civcivleri taşıyacak olan aracın ve kümes içinin önceden dezenfekte edilerek, hijyenik olduğundan emin olmalısınız. Bunu her civciv taşımasından sonra rutin haline getirmeniz gerekmektedir. 
 • Civcivlere düzenli olarak aşı uygulanmalıdır.
 • Çalışan kişilerin takip defterlerini imzalayarak ger aşamanın kaydedilmesi gerekmektedir. 
]]>
Papağan Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/papagan-yumurtasi.html Tue, 23 Oct 2018 07:32:34 +0000 Papağan yumurtası, papağanların oluşması ve çoğalması için kısa süre içerisinde yaşadıkları alana denir. Papağanlar genellikle tüyleri parlak, kafaları büyük, boyunları kısa ve taklit kabiliyetleri çok iyi olan zeki ku Papağan yumurtası, papağanların oluşması ve çoğalması için kısa süre içerisinde yaşadıkları alana denir. Papağanlar genellikle tüyleri parlak, kafaları büyük, boyunları kısa ve taklit kabiliyetleri çok iyi olan zeki kuşlardır. Ayaklarını tıpkı bir el gibi kullanarak tüm gereksinimlerini karşılayabilirler. Meyve ve tane şeklinde olan tüm besinleri ayakları ile gagalarına götürürler. Gagaları bir sert cismi kıracak ve kesecek kadar kuvvetlidir. Bu şirin mi şirin hayvanlar herkes tarafından çok sevilmekle beraber ses ve melodileri taklit etmeleri de ayrı bir hayranlık uyandırıyor. Papağanlar genellikle ağaç kovukları ve kaya yamaçlarında yaşarlar. Papağanlar diğer çoğu kuşlar gibi toplu halde yaşarlar. Ancak insanları taklit ve ezberlerden dolayı evde kafes içinde de yaşarlar. Sadece kumrular değildir birbirine bağlı olan kuşlar, papağan eşleri de birbirine bağlıdırlar. Papağan yumurtası, genellikle papağanların çiftleşme sonucu dişi papağanın kuluçkaya yatması ile oluşur. Yaklaşık 330 dan fazla papağan çeşidi olduğu bilinir. Türkiye'de yeşil ve iskender papağan olarak iki çeşit papağan vardır. Ve papağanların ortalama yaşam süreleri 70 yıl kadardır.Papağanlar da en çok bilinen tür sultan papağandır. Ve genellikle çiftleşme dönemleri gayet sakin ve mutlu bir zaman geçirirler. Yalnız kuluçka döneminde sinirli ve aksi olurlar.

Papağan yumurtası, sağlıklı ve normal bir papağan çiftleşme dönemi olarak yaklaşık 6 kez çiftleşirler. Bu çiftleşme sonucu papağan yaklaşık 10-15 gün sonra yumurtasını bırakmaya başlar. Yavru papağanlar kuluçka dönemi içerisinde en az 18 gün en fazla 22 gün içerisinde yumurtalarından dışarı çıkmak için oldukça zorlu bir yoldan sonra gözlerini dünyaya açarlar. Yavru papağanlar yumurta içerisinde bazen 22 günü geçen sürede yumurtalarından çıkmayabilirler. Biraz beklemek el sürmeden çıkmalarını görmek en sağlıklı olanıdır. Fakat bazen aksi durumlar söz konusu olabilir.Yumurta içerisinde oluşan plasenta bitmiş ve halen papağan çıkmıyorsa çıkarılması gerekir. Çünkü plasentası bitmiş yumurta içinde yaşayan papağan ölür. Papağan yumurtası, sürekli kendi içerisinde papağan için gerekli olan plasentayı üretir. Bazende bu durum farklı olabilir. Yumurtasından çıkması gereken papağan 22 günü aşmasına rağmen çıkmak istemeyebilir ve içinde plasenta olabilir. Eğer müdahale edilir de el yordamıyla çıkarılırsa papağan acı bir şekilde ölü bulunur. Papağan yumurtası, genellikle gölge ve yumuşak bir zemin üzerinde kuluçkada beklerler. Yavru papağanlar  yumurtalarından çıktıktan sonra 10 gün kadar kendilerini toparlamaya başlarlar ve yaklaşık 1 ay kadar süreyle anne ile beraber dünya şartlarına alışmaya çalışırlar.
 Papağan Yumurtası
Papağan yumurtası, genellikle tavuk yumurtasına göre biraz daha büyüktür. Yumurtanın dışı çok sert gibi gözükse de bir o kadar hassaslardır. Yani ani bir sarsılma veya düşme sonucu kabukları kırılmamış olsa bile içinde ölü olarak bulunurlar. Bu nedenle yumurtasına el sürmeden kendiliğinden çıkmasını beklemek her zaman en doğru karar olacaktır. Hayvanları kafeste değil kendi doğasında sevelim. Çünkü onlar kendi yuvalarında daha çok yumurtlar ve daha çok mutlu olurlar.
]]>
Sülün Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/sulun-yumurtasi.html Tue, 23 Oct 2018 16:01:34 +0000 Sülün Yumurtası, Sülünler anaç yaşlarına 37 haftada ulaşırlar sülünlerin yumurta vermeleri ise anaç yaşı ulaştıktan 4 hafta sonra yumurta vermeye başlarlar. Bu doğa harikası sülünlerin yumurtaları değişik renklerde ol Sülün Yumurtası, Sülünler anaç yaşlarına 37 haftada ulaşırlar sülünlerin yumurta vermeleri ise anaç yaşı ulaştıktan 4 hafta sonra yumurta vermeye başlarlar. Bu doğa harikası sülünlerin yumurtaları değişik renklerde olmaktadır. Kimi sülün yumurtası zeytin yeşili olmakta kimi sülün yumurtası ise kahverengi olmaktadır. Bazı durumlarda ise yumurta renkleri değişkenlik göstererek açık kerem veya mavi de olmaktadır. Sülün yumurtalarında ağırlık kavramında değişkenlik göstermektedir. Bunun sebebi olarak sülünün yaşı, ırkı, beslenme durumuna göre 25-30 gr arasında olmaktadır. Sülünlerde yumurtlama iklim koşulları ve beslenmeye bağlı değişkenlik göstermektedir. Ortama bir sülün bir mevsimde sahibine 50-96 adet yumurta vermektedir. Sülün yumurtasında bulunan özelliklere bakacak olursak bu özelikleri şöyle sıralayabiliriz. Sülün yumurtası ağırlığı 27 gr, sülün yumurtası uzunluğu 42 mm, sülün yumurtası eni 34 mm, kabuk kalınlığı 0,31 mm diyebiliriz. Sülünlerin kış aylarında çok aşırı beslenmemeleri yağlanmayı engellemek için önemlidir. Sülünlerde yağlanmayı önlemenin amacı eğer sülün yağlanırsa sülünde yumurta verimi düşer, döllülük oranı azalır ve yumurtanın kabuk özelliği bozulur. Sülünlerde hemen her gün canlı ağırlık denetlemesi yapılmalıdır. Sülünler yumurtlama zamanı başladığı zaman sağ tartım ağırlığı 1 kg civarında olmalıdır.

Sülün Yumurtasının Toplanması
Yumurtalar havanın çok soğuk ve çok sıcak olamayan günlerinde saat 16.00, 14.00 ve 11.00'da günde üç defa toplanması gereklidir. Toplanan temiz, sağlam ve büyük yumurtalar makineye konmalıdır. Sülün yumurtalarında döllülük oranı düşük olduğundan dolayı sülün başına düşen yavru üretimini artırmak için yumurta toplama sırasında son derece titiz davranılmalıdır. Nemli havalarda yumurtalar daha fazla kirlenmektedir. Bu sebepten dolayı yumurtaların hijyen bakımından sık, sık yıkanmaları gerekmektedir. Yıkama suyu 46-43 derece sıcaklıkta olmalıdır. Böyle bir su derecesinde yumurtalar üç dakikadan fazla tutulmamalıdır. Yumurtalar yıkandıktan sonra kurumaya bırakılır.

Sülün Yumurtası

Sülün Yumurtası Depolanması
Eğer toplanan yumurtaların biriktirilme zorunluluğu var ise yumurtaların korunduğu odaların sıcaklık derecesi18-13 derece arasında olmalı ve oransal nemi ise yüzde yetmiş civarında olmalıdır. Yumurtaların yüksek bir oranda çıkış sağlayabilmeleri için koruma odasında bir hafta bekletilmelidir.

Sülün Yumurtası Kuluçka
Kanatlı olan diğer yumurtalar için gerekli ve etkili olan havalandırma, sıcaklık, çevirme ve nem gibi uygulanan kuluçka koşulları sülün yumurtaları içinde oldukça faydalı ve gerekli bir sistemdir. Yumurtalar kuluçka makinesinde ön gelişim süreci için 21 gün boyunca 37,6 derece sıcaklıkta ve yüzde 58-56 civarında oransal bir nem gereklidir. Kuluçkada yumurtalar 21. günün sonrasında çıkış bölümüne alınarak sıcaklıkları 37,2 dereceye düşürülmektedir. Nem oranı ise yüzde 73'e kadar yükseltilir.
]]>
Tavus Kuşu Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/tavus-kusu-yumurtasi.html Wed, 24 Oct 2018 03:08:15 +0000 Tavus Kuşu Yumurtası; Tavus kuşları, eski dönemlerden günümüze kadar, insanların gözdesi olmuştur. Bir çok hikaye ve konularda adı geçerek, güzelliği ve görüntüsü anlatılmıştır. Tavus kuşlarını bu kadar gündemde ya Tavus Kuşu Yumurtası; Tavus kuşları, eski dönemlerden günümüze kadar, insanların gözdesi olmuştur. Bir çok hikaye ve konularda adı geçerek, güzelliği ve görüntüsü anlatılmıştır. Tavus kuşlarını bu kadar gündemde yapan konu, gövdesindeki ve uzun kuyruğundaki birbirinden dikkat çekici, parlak ve göz alıcı olan renklerdir. Bu renkler tavus kuşu ile ilgilenmeyenlerin bile, beğenisini kazanmıştır.

Tavus kuşlarının vatanı Hindistan dır. Doğadaki yaşam yerleri, ormanlar ve bol yiyecek bulacakları ekili olan bölgelerdir. Sesleri görüntüleri kadar ilgi çekici değildir. Çok tiz ve çığlık biçimindedir. Tavus kuşlarını evcil alanlarda beslerken, onların rahat edebileceği büyüklükte bir kümes hazırlanmalıdır. Bu kümesler, hayvanların rahat gezebileceği biçimde, özellikle de yetişkin erkek tavus kuşlarının kuyruklarının kırılmayacağı şekilde, bahçeli olması tercih edilmelidir. Dişi tavus kuşları  2 yaşından itibaren yumurtlamaya başlarlar. Erkek tavus kuşları da, yine bu yaşta cinsel olgunluğa erişirler. Erkeklerin kuyruğunun uzaması, yaklaşık olarak 3 yılı bulmaktadır.

Tavus Kuşu Yumurtası

Tavus kuşlarının üreme dönemleri, nisan ile ağustos ayları arasındadır. Dişiler hemen hemen, 20 ye yakın yumurta üretirler. Yumurtalar alınmazsa, çoğu zaman kendileri kuluçkaya yatarlar. Kuluçka süresi yaklaşık olarak 28 gündür. Tavus kuşu yumurtası, görüntü olarak tavuk yumurtası ile neredeyse aynıdır.

]]>
Ispanaklı Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/ispanakli-yumurta.html Wed, 24 Oct 2018 15:28:02 +0000 Ispanaklı Yumurta; Evet arkadaşlar bugünde sizlere demir deposu olan ıspanakla, vazgeçemediğimiz yumurtalı bir tarif vereceğim. Oldukça faydalı olan bu tarifimizi inşallah çocuklarınıza da sevdirip yedirebilirsiniz. Şimdi tarifi Ispanaklı Yumurta; Evet arkadaşlar bugünde sizlere demir deposu olan ıspanakla, vazgeçemediğimiz yumurtalı bir tarif vereceğim. Oldukça faydalı olan bu tarifimizi inşallah çocuklarınıza da sevdirip yedirebilirsiniz. Şimdi tarifimizi vermeye başlayayım.

Ispanaklı Yumurta Malzemeler;
 • 1 kilo ıspanak
 • 3 adet soğan
 • 6 adet yumurta
 • Sıvı yağ
 • Tuz
 • Karabiber

Ispanaklı Yumurta Tarifi;

İlk olarak ıspanaklar temizleninceye kadar bol suyla yıkıyoruz. Genişçe bir kaba koyuyoruz. Daha sonra acılık veren yeşil suyunun çıkması için ıspanakların üstünü örtecek kadar kaynar su döküp, ıspanakları alt üst ederek çökmesini sağlıyoruz. 15-20 dakika kadar bekletiyoruz. Daha sonra ıspanakların suyunu süzüp soğuması için bekliyoruz. Bu arada soğanları yemeklik şekilde doğrayıp sıvı yağda pembeleşene kadar kavuruyoruz. Ispanaklı YumurtaIspanakların kalan fazla suyunun çıkmasına yardım etmek için avuç içinde sıkıp, küçük küçük doğruyoruz. Ispanakları kavrulan soğana ekleyip  bir süre daha kavuruyoruz. Hazırladığımız bu harca karabiber ve tuzu da ilave edip fırın tepsisine döküyoruz. Yumurtaları kırmak için kaşığın tersiyle ıspanaklara bastırıp çukurlar açıyoruz ve yumurtaları bu oyuklara kırıyoruz. Yumurtaların üzerine de karabiber ve tuz serpiştiriyoruz. 180 derece fırında yumurtalar pişene kadar pişiriyoruz ve sıcak servis yapıyoruz. Afiyet Olsun...

]]>
Rafadan Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/rafadan-yumurta.html Thu, 25 Oct 2018 03:31:34 +0000 Rafadan Yumurta; Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi yumurtayı çocuk, erişkin, yaşlı olsun günde bir tane tüketmeliyiz. Sizlere bu seferde haşlama yumurtanın nasıl rafadan yapıldığını anlatacağım.    Rafadan Yum Rafadan Yumurta; Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi yumurtayı çocuk, erişkin, yaşlı olsun günde bir tane tüketmeliyiz. Sizlere bu seferde haşlama yumurtanın nasıl rafadan yapıldığını anlatacağım.    

Rafadan Yumurta Malzemeler;

 • 1 adet Yumurta
 • Su
 • Tuz

Rafadan Yumurtanın Yapılışı;

Öncelikle ocak üzerindeki cezveye yeterli miktar su koyun. Su kaynamaya başladıktan sonra, yumurtayı cezvenin içerisine yavaşcacık bırakın. Çatlamaması için bir tutam tuz ekleyin. Cezvede ki su tekrar kaynamaya başladıktan sonra, saatinize bakın ve bir yere not edin 2 dakika sonra, ocağı söndürün.
Cezvede ki yumurtayı soğuk su ile soğutun. Şayet mutfakta saatiniz yoksa, kaynayan su içerisine yumurtayı bıraktıktan sonra, 1 den başlayarak 100’e kadar sayın ve ocağı söndürün.

Rafadan Yumurta

Her iki süre sonunda, akları az pişmiş ve sarısı pişmemiş rafadan yumurtanız hazır. Tercihler farklı olduğu gibi rafadan yumurta kıvamı da farklı olacaktır. O yüzden rafadan yumurta haşlama süresi olarak, 2 dakika ile 4 dakika arasında seçim yapmanız gerekmektedir.  Ayrıca, yumurtalarınızın oda sıcaklığında olması gerektiğini unutmayınız. Afiyet olsun.

]]>
Sucuklu Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/sucuklu-yumurta.html Thu, 25 Oct 2018 19:47:49 +0000 Sucuklu Yumurta;Yapılması  gerçekten çok kolaydır ve ortalama 10 dakika içinde hazırlayabilirsiniz. Kolay olduğundan tam bir öğrenci yemeği olarak düşünülebilir.Sucuklu Yumurta Malzemeler;Sucuk Sucuklu Yumurta;Yapılması  gerçekten çok kolaydır ve ortalama 10 dakika içinde hazırlayabilirsiniz. Kolay olduğundan tam bir öğrenci yemeği olarak düşünülebilir.

Sucuklu Yumurta Malzemeler;

 • Sucuk
 • Yumurta
 • Margarin
 • Sıvı yağ

Sucuklu Yumurta Yapılışı;

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki malzemelerle ilgili net bir miktar yazmadık çünkü onları kendi arzunuza göre ayarlayabilirsiniz. Hiç fark etmez. Ancak sucuklu yumurtanızı hazırlarken  dikkat etmeniz gereken tek nokta, sucukları ne az ne de fazla tavada tutmak. Neyse, öncelikle sıvı yağını tavaya alıp biraz ısınması için bekleyin, ardından biraz margarin ilave edip onu da tavanız da eritin.Sucuklu Yumurta Dediğim gibi miktarlar konusunda kesin birşey demiyorum çok aşırıya kaçmadan istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Hatta margarin yoksa onsuz da yapabilirsiniz ancak varsa sucuklu yumurtanıza tat katacağından kullanırsanız, yemeğinize koku verecektir ve daha lezzetli olacaktır. (Margarin yerine tuzsuz tereyağıda kullanabilirsiniz)  Daha sonra ince ince doğradığınız sucukları tavaya alın ve yaklaşık yarım dakika demeden yumurtaları sucukların üzerine kırın. Biraz da yumurtaların pişmesi için bekledikten sonra ocaktan alın. Afiyet olsun.

]]>
Kaşarlı Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/kasarli-yumurta.html Fri, 26 Oct 2018 06:07:24 +0000 Kaşarlı Yumurta; Evet arkadaşlar hepinizin bildiği üzere yumurta protein kaynaklarımızdan biridir. Bu sebeple yumurtayı tüketmeyi ihmal etmeyelim. Özellikle çocuklarımıza günde bir tane yedirmeye özen gösterelim. Çeşitli tari Kaşarlı Yumurta; Evet arkadaşlar hepinizin bildiği üzere yumurta protein kaynaklarımızdan biridir. Bu sebeple yumurtayı tüketmeyi ihmal etmeyelim. Özellikle çocuklarımıza günde bir tane yedirmeye özen gösterelim. Çeşitli tariflerle yaptığımız yumurtanın  bugünde kaşarlı tarifini sizlere vereceğim.

Kaşarlı Yumurta Malzemeler; 
 • 1 dilim taze kaşar.
 •  2 yumurta.
 •  Yarım çay bardağından daha az sıvı yağı
 •  Tuz. 
Kaşarlı Yumurta
Kaşarlı Yumurta Yapılışı; 

İlk olarak yumurta tavasına yağımızı koyup ocağın üzerine koyalım. Yağ kızdıkdan sonra kaşarımızı tavaya atalım ve erimesini bekleyelim. İyice eriyip macun kıvamına geldiğinde yumurtalarımızı kıralım ve bir tutam tuz atalım. Yumurtalarda biraz kendini tutup pişince ocaktan alıp servis edelim. Afiyet Olsun...
]]>
Yumurta Diyeti https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-diyeti.html Sat, 27 Oct 2018 04:06:40 +0000 Yumurta Diyeti, yumurta protein değeri yüksek olması ile beraber aynı zamanda çeşitli vitaminler içeriyor ve bunlar yumurtanın sarısında bulunur. A ve D vitamini miktarı bir insanın alması gereken günlük değerinin onda birini k Yumurta Diyeti, yumurta protein değeri yüksek olması ile beraber aynı zamanda çeşitli vitaminler içeriyor ve bunlar yumurtanın sarısında bulunur. A ve D vitamini miktarı bir insanın alması gereken günlük değerinin onda birini karşılıyor. D vitamini kemik sağlığı açısından vazgeçilmez olduğu gibi hastalıklara karşı bizi korur. Yumurta B grubu vitaminlerinden B2,B5,B6 folikasit ve B12 vitaminlerini bulundurur. B vitaminleri metabolizmayı düzenlerken aynı zamanda kan hücrelerinin üretilmesi gibi önemli bir görev yapar. Bununla birlikte yumurtada fosfor, demir, çinko, ve az miktarda kalsiyum bulunur. Büyüme çağındaki çocuklara faydalı olması da yumurtayı değerli bir gıda yapıyor. Yumurtanın ortalama yarısı sudan oluşur ve yumurta toplam 6 gr yağ içerir. Bir yumurtada ortalama 8 gr protein bulunur. Yumurta vücuttaki bütün ihtiyacı tek başına karşılayabilecek niteliktedir. Yumurta da bulunan proteinin yarısından fazlası beyazındadır. Yumurtanın beyazında hiç yağ bulunmadığı aynı zamanda şeker ve karbonhidrat bulundurmadığı için vücutta yağ yakmaya yardımcı besindir. Kilo vermek için diyete başlayan herkesin mutlaka yumurta tüketmesi gerekir. Ya da sadece yumurta diyeti yaparak sağlıklı ve daha hızlı kilo verebilirler. Bir haftalık yumurta diyeti listemize bir göz atalım. 

Yumurta Diyeti 

 1.Gün

Sabah: 1 fincan çay (şekersiz) 2 haşlanmış yumurta 4-5 adet yeşil zeytin.

Öğle: 2 adet yumurta, 1 adet domates, 1 fincan kahve (şekersiz).

Akşam: 1 yumurta, makarna veya bulgur pilavı (küçük porsiyon), 1 kase yoğurt, 1 adet meyve, mevsim salatası.

 2.Gün

Sabah: 2 yumurta, 1 dilim kızarmış ekmek,  4-5 adet yeşil zeytin.

Öğle: 1 adet yumurta, 1 bardak ılık süt, 1 fincan kahve (şekersiz).

Aksam: 1 adet yumurta,kızarmış biftek, 1 adet haşlanmış patates, mevsim salatası, 1 kase.

 3.Gün

Sabah: 2 adet yumurta,1 fincan çay (şekersiz), 4-5 adet yeşil zeytin.

Öğle: 1 adet yumurta, haşlanmış pırasa, 1 fincan kahve(şekersiz).

Aksam: 1 adet haşlanmış yumurta, domates çorbası, 200 gr kuzu pirzola, mevsim salatası.

 4.Gün

Sabah: 2 adet yumurta, 1 dilim kızarmış ekmek, 1 fincan çay (şekersiz), 4-5 adet yeşil zeytin.

Öğle: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 fincan kahve(şekersiz),haşlanmış ıspanak. 

Aksam: 1 adet yumurta, haşlanmış tavuk, 1 kase yoğurt, 1 adet meyve.

5.Gün

Sabah: 2 adet yumurta, 1 fincan çay (şekersiz), 4-5 adet yeşil zeytin.

Öğle: 1 adet yumurta, haşlanmış karnabahar, 1 adet meyve.

Aksam: 1 adet yumurta, ton balığı, mevsim salatası.

Yumurta Diyeti
6.Gün

Sabah: 2 adet haşlanmış yumurta, 1 fincan çay (şekersiz), 1 dilim kızarmış ekmek, 4-5 adet yeşil zeytin.

Öğle: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 adet domates, 1 adet meyve.

Akşam:1 adet yumurta, haşlanmış tavuk, 1 kase yoğurt, mevsim salatası.

7.Gün

Sabah: 2 adet yumurta, 1 adet kızarmış ekmek, 4-5 adet yeşil zeytin, 1 fincan çay (şekersiz).

Öğle: 1 adet haşlanmış yumurta, haşlanmış ıspanak, 1 adet meyve.

Akşam:1 adet yumurta, haşlanmış tavuk, 1 kase meyve, mevsim salatası.

Yumurta Diyeti, yazıldığı gibi uygulandığı takdirde haftada en az 4 kilo vermiş olursunuz. Diyet esnasında salata tüketmeyi ihmal etmeyin. Salata vitamin eksikliğini tamamlayacaktır. Yumurtalar tam haşl]]> Kuş Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/kus-yumurtasi.html Sat, 27 Oct 2018 17:09:07 +0000 Kuş yumurtası, kuşların oluşma evresinde ki başlangıcın en güzel ve en anlamlı olan halidir. Kuşlar, uçma yeteneklerinden dolayı tüm canlı varlıklara göre ayrı muhteşem bir konuma sahiptirler. Kuşlar uçma yeteneklerinin ya Kuş yumurtası, kuşların oluşma evresinde ki başlangıcın en güzel ve en anlamlı olan halidir. Kuşlar, uçma yeteneklerinden dolayı tüm canlı varlıklara göre ayrı muhteşem bir konuma sahiptirler. Kuşlar uçma yeteneklerinin yanı sıra tüyleri, görüntüleri ve çeşitleriyle de insanlarda farklı bir hayranlık bırakıyor. Kuşlar, tüylerinden, seslerinden, kanatlarından, yuvalarından, şekillerinden ve en önemlisi yumurtalarından ayrıt edilen farklı canlılardır.
 
Kuş yumurtası, sünger gibi bir yapıda olup sadece mikroskop ile görülen bir yapıya sahiptir. Kuş yumurtasında oluşan esneklik, yumurtaya ayrı bir özellik katarak aynı zamanda darbelere karşı kendini korumak için oldukça dirençli bir yapıya sahiptir. Bu muhteşem bir şekilde gökyüzünü süsleyen canlıların yumurtaları, kendi içerisindeki canlının tüm su, protein, yağ, vitamin ve mineral gereksinimini karşılamaktadır. Yumurtanın içindeki canlının aynı zamanda kabuğun yapısında bulunan gözenekler sayesinde oksijen alıp, karbondioksit vermesini sağlar. Kuş yumurtası, içindeki canlıyı her türlü zararlı dış etkenlere karşı koruma gibi dayanıklı bir sisteme sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda canlının gerekli ısı kaynağı alması ve canlıyı fazla sudan korumaya yardımcı olur. Yumurtanın içerisindeki canlı, yumurtada bulunan şeritsel katmanlar sayesinde oksijen almasına ve karbondioksit vermesine yardımcı olur. Bu Yumurtalar her ne kadar dışarıdan ısı almak için ince bir yapıya sahip olsalar da, yeterince kendilerini korumak için olağanüstü bir yapıya sahiptirler.

Kuş Yumurtası
Kuşların kuluçka dönemlerinde yumurtadaki sularının çok az bir miktarı dışarıya buharlaşma yoluyla atılır. Bu su kaybının başlaması canlının yavaş yavaş dışarı çıkmak için gün saydığı anlamına geliyor. Bu şekilde buharlaşarak uçan su kaybının canlı için dışarı çıkarken oksijen ve daha geniş bir alanda çıkması için zemin hazırlıyor. Kuş yumurtası, bu özellikleri dışında, dünya üzerindeki dış etkenlere karşı da kendilerini korumak için ayrı bir farklılık gösterir. Yumurtalarının üzerinde farklı şekiller oluşur. Bu şekiller doğa olayları karşısında değişkenlik gösterir. Aynı zamanda yukarı yamaçlarda kuluçkaya yatan yumurtalar daha açık renklere sahipken, aşağı yamaçlarda kuluçkaya yatan yumurtalar daha koyu renktedirler. 
 
Kuşlar yumurta evresinden çıkıp dünyaya gözlerini açtıkları ilk günden itibaren, doğal ortama ayak uydurmaya çalışırken aynı zamanda kanatları oluşunca uçmayı öğrenirler. Kuşlar kafeste değil gökyüzünde güzeller. Onları doğal yaşamlarına bırakalım.
 
]]>
İran Tavuğu Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/iran-tavugu-yumurtasi.html Sat, 27 Oct 2018 17:41:42 +0000 İran Tavuğu Yumurtası, Bek tavuğu, Tokat tavuğu gibi farklı isimleri de olan İran tavuğu, başlıca Sahra da olmak üzere Afrika da üremektedir. Güney Fransa bölümü ve Batı Hindistan da da oldukça yaygın bir türdür.B İran Tavuğu Yumurtası, Bek tavuğu, Tokat tavuğu gibi farklı isimleri de olan İran tavuğu, başlıca Sahra da olmak üzere Afrika da üremektedir. Güney Fransa bölümü ve Batı Hindistan da da oldukça yaygın bir türdür.

Baş kısmı çıplaktır ve boyun derisi kan kırmızı, tüyleri koyu boz üstüne beyaz ve ya krem rengi beneklidir. Tepesinde kemiksi bir ibik vardır ve gagasının altından hindininkinde olduğu gibi, kırmızı ve mavi renkli deri parçaları aşağı doğru sarkar. Doğu Afrika da yaşayan tepeli İran tavuğunun tüyleri genellikle, kara üstüne mavi benekli, boynu mavi, gırtlağı kıpkırmızıdır ve başında uzun, kara bir ibik bulunur. İran tavuklarının en iri ve en renkli çeşidi olan akbaba İran tavuğunun başı ve uzun, boynu akbabanın ki gibi çıplak şekildedir.  

Yabani İran tavukları çoğu kez sürüler halinde yaşar ve yerde böcek arayarak gezerken gürültülü, kaba ötüş stilleriyle birbirlerine seslenirler. Ürkütüldükleri zaman, bütün sürü bir ağızdan çığlık atar ve iri gövdelerini yerden zor bir şekilde kaldırarak, ağır ağır havalandıktan sonra, yakındaki bir ağacın dallarında yeniden bir araya toplanır. Geceleri genel olarak, ağaçların üzerinde tüneyerek geçirirler. 
İran Tavuğu Yumurtası
Dişiler yuva yapmak için pek fazla uğraş sarfetmeden, toprağın üstüne 20 e yakın yumurta bırakır. Tavuk yumurtasından daha ufak bir yumurtası vardır ve sarıları daha koyu bir renkte olan yumurtalarının tadı, oldukça lezzetlidir. Otsu bitki türleri, tahıllar, bitkilerin kök ve tohumları, meyveler ve küçük böcekler ile beslenirler. ilk kez Mısır halkı tarafından evcilleştirilen İran tavukları, Güney Afrika bölümünde en popüler olan av kuşudur.]]>
Kaşarlı Sucuklu Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/kasarli-sucuklu-yumurta.html Sun, 28 Oct 2018 13:43:50 +0000 Kaşarlı Sucuklu Yumurta; Güzel bir pazar kahvaltısında ailecek yiyeceğiniz lezzetli yumurtalı bir tarifimi paylaşacağım sizlerle. Daha önceden sizlere kaşarlı yumurta ve sucuklu yumurta tarifimi vermiştim. Bu sefer ikisi olan ka Kaşarlı Sucuklu Yumurta; Güzel bir pazar kahvaltısında ailecek yiyeceğiniz lezzetli yumurtalı bir tarifimi paylaşacağım sizlerle. Daha önceden sizlere kaşarlı yumurta ve sucuklu yumurta tarifimi vermiştim. Bu sefer ikisi olan kaşarlı sucuklu yumurta tarifimi vereceğim. Hadi tarifimi vermeye başlayayım.    

Kaşarlı Sucuklu Yumurta Malzemeler;
 • 2 yumurta
 • 1 yumurta sarısı
 • Birkaç dilim sucuk
 • Kibrit kutusundan biraz fazla kaşar peyniri
 • 1/2 kaşık tereyağ
 • Karabiber
 • Tuz
Kaşarlı Sucuklu YumurtaKaşarlı Sucuklu Yumurta Yapılışı;

Öncelikle kaşar peynirimizi rendeleyelim. Daha sonra 2 yumurta ve 1 yumurta sarısını rendelediğimiz kaşar peynirine, tuz ve karabiberi de ekleyip bu bütün malzemeyi çırpalım. Isıttığımız tavaya tere yağını koyup orta ateşte yavaş yavaş eritelim. Ateşi yükseltmeyelim ki yağımız yanmadan kızarsın. Eriyen tereyağımıza sucuklarımızı ekleyip biraz pişirelim daha sonra hazırladığımız peynirli karışımı üzerine ekleyelim. Arkadaşlar benim tavsiyem üzeri hafif cıvık kalacak şekilde pişirmeniz çünkü sıcaklığıyla pişmeye devam edecek. Ama çok pişmiş sevenler  tabiki istedikleri gibi pişirebilirler.
Afiyet olsun :)

]]>
Sosisli Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/sosisli-yumurta.html Mon, 29 Oct 2018 11:39:35 +0000 Sosisli Yumurta; Arkadaşlar bugün oğluma lezzetli bir kahvaltılık olan sosisli yumurta yaptım. Anne oğul güzel bir kahvaltı yaptık ve bu güzel lezzetimde sohbetimize renk kattı. Şimdi bu tarifimi sizlerle de paylaşayım, inş Sosisli Yumurta; Arkadaşlar bugün oğluma lezzetli bir kahvaltılık olan sosisli yumurta yaptım. Anne oğul güzel bir kahvaltı yaptık ve bu güzel lezzetimde sohbetimize renk kattı. Şimdi bu tarifimi sizlerle de paylaşayım, inşallah sizlerin de kahvaltılarına renk katar sosisli yumurta tarifim. Tarifimi vermeye başlayayım. Hadi kolay gelsin. 

Sosisli Yumurta Malzemeler;          

 • 4 yumurta
 • 6 adet sosis
 • 1 adet domates
 • 1 adet yeşil biber
 •  1 kaşık yağ
 • Tuz, karabiber

Sosisli YumurtaSosisli Yumurta Yapılışı; İlk olarak biberi ve sosisleri küçük küçük doğrayalım. Doğrama işlemine devam edip domatesi küp küp doğrayalım. Daha sonra tavaya yağı koyup eritelim. Küçük küçük doğradığımız yeşil biberi yağa ekleyelim ve birkaç kez çevirelim. Biber biraz kızarınca küp şeklinde doğradığımız domatesi de tavaya ekleyelim. Daha sonra üzerine küçük küçük  doğradığımız sosisleri ekleyip 1-2 kez çevirelim. Yumurtaları tek tek sosislerin üzerine kıralım ve tavanın kapağını kapatalım. 5 dakika kadar pişirelim. Hafif tuz ve karabiber serperek servis yapalım. Afiyet Olsun...


]]>
Japon Balığı Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/japon-baligi-yumurtasi.html Tue, 30 Oct 2018 04:19:39 +0000 Japon Balığı Yumurtası, Japon Balığı; sazangiller ailesinden bir balık türü olan akvaryum süsüdür. Farklı renklerde çaprazlama yöntemi ile vücut yapısında da çok çeşidi üretilmektedir. Japon balıklarının bazı türle Japon Balığı Yumurtası, Japon Balığı; sazangiller ailesinden bir balık türü olan akvaryum süsüdür. Farklı renklerde çaprazlama yöntemi ile vücut yapısında da çok çeşidi üretilmektedir. Japon balıklarının bazı türleri soğuk suda yaşayabilmektedirler. Akvaryum içinde tek cins olarak beslenerek de yaşarlar, ısıya ihtiyaçları yoktur. Ama süslü akvaryum Japon balıkları ısıya ihtiyaç duyarlar, ısıtıcı ile suyun ısısını sabitlemek gerekir. Süslü Japon balıkları türleri için suyun ısısı 18-25 derece arası olmalıdır. 

Japon balıklarında üremeyi anlatmadan yumurtasından bahsetmek biraz zordur. Japon balıkları için gerekli şartlar ve damızlıklar sağlanırsa akvaryumda üremesi vazgeçilmezdir. Japon balıkları suya yumurta bırakarak üremektedir. Erkek balıkların solungaç kapaklarının kenarı beyaz olur. Yumurtasını dökecek olan dişi Japon balığının karnı şişer. Buna karşılık erkek Japon balıklarının da solungaç kapaklarında noktalar çıkar. Yumurtasını döken dişi Japon balığının ardından erkek Japon balığı spermlerini boşaltır.  Yumurtlama işlemi bittikten hemen sonra erkek ve dişi Japon balıkları hemen başka bir akvaryuma alınması daha münasiptir.  

Japon Balığı Yumurtası
Japon balıklarından yumurta elde etmek için yapılacak ilk şey balıkların iki ya da üç yaşlarında olması lazımdır. Balık yumurtlama yapabilmesi için kullandığı alanın geniş olması gerekmektedir. Balıkların yumurtlama yapabilmesi için mart, nisan, mayıs, haziran ayları en uygun aylardır.  Ayrıca Japon balıkları iki haftada veya üç haftada bir en az 50 yumurta yumurtlamaktadır. Japon balıkları genellikle sabah günün ilk ışığında sıcak sulara yumurtlarlar. Japon balıkları yumurtalar ilk önce arkadan çıkmaya başlamaktadır. Balığın ilk önce kuyruğu fark edilmektedir. Kafaları çıktığında ise boyları 1,5 ile 3 mm arası olmaktadır. Japon balıkları yumurtadan çıktıkları zaman altlarında bir kese de onlara eşlik eder birlikte gelirler ve hatta bu keseyle 4-6 gün kadar beslenirler. Japon balıklarının yumurtası hepsi bir aradayken yeşil ve sarı tonlarında görülmektedir. Ancak yumurtalara tek tek bakıldığında saydama yakın renkte gibi görülmektedirler. Japon balıklarının bu yarı saydam yavruları kesinlikle rahatsız edilmemelidirler. Yumurtadan çıkan Japon balıklarını iyi ve kaliteli yemle ve düzenli beslemek gerekmektedir. İlk haftalarda sık yemlemek sonra azaltmak gerekir. Japon balıkları hassastırlar ve çok sevimlidirler.
]]>
1 Yumurta Kaç Kalori https://www.yumurta.gen.tr/1-yumurta-kac-kalori.html Tue, 30 Oct 2018 17:47:33 +0000 1 yumurta kaç kalori: Yumurta kalori bakımında düşük ancak besin değerleri bakımında yüksek değerlere sahiptir. İnsan sağlığı için vitamin deposudur. Organik yumurta sağlığa daha faydalıdır. Yumurta beyin gelişimine fayd 1 yumurta kaç kalori: Yumurta kalori bakımında düşük ancak besin değerleri bakımında yüksek değerlere sahiptir. İnsan sağlığı için vitamin deposudur. Organik yumurta sağlığa daha faydalıdır. Yumurta beyin gelişimine faydalı olduğu için hamile adaylarına ve çocukların daha çok tüketilmesi önerilir. Yumurta kolesterolü yükseltiği için yaşlıların çok sık tüketilmesi önerilmez. Orta boy yumurtada tahminen 186 miligram kolesterol vardır. Protein bakımında vücuda çok yararlıdır. 

Yumurta haşlanmış olarak veya tavada pişirilerek yapılır. Haşlanmış yumurta sağlık açısında daha faydalıdır. Haşlanmış yumurtayı her insan günde bir tane tüketmelidir. Haşlanmış yumurta ile tavada kızartılan yumurtanın besin değeri ve kalori değeri aynı olmaz.  Haşlanmış yumurtayı kolesterol hastası olan kişiler hafta da 2-3 kez tüketmelidirler. Daha fazlası önerilmez. Çiğ yumurta 63 kalori değerindedir. Haşlanmış yumurta ise 74 kalori değerindedir. Yumurta büyüklüğüne ve pişirilmesine göre değişiklik gösterir. 

1 Yumurta Kaç Kalori
1 yumurtanın besin değeri;
 • 0,7 gram karbonhidrat ,
 • 12 gram protein,
 • 11 gram yağ,
 • 0 gram lif,
 • 395 miligram kolesterol,
 • 145 miligram sodyum,
 • 145 miligram potasyum,
 • 56 miligram kalsiyum,
 • 275 miligram A vitamin,
 • 0 miligram C vitamin,
 • 2,2 miligram demir bulunmaktadır. 
]]>
Fırında Ispanaklı Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/firinda-ispanakli-yumurta.html Tue, 30 Oct 2018 20:08:37 +0000 Fırında Ispanaklı Yumurta; Ispanak kış mevsiminin şüphesiz, en sevilen sebzelerinden birisidir. İçermekte olduğu demir vitamininden ötürü, doktorlar sık sık tüketilmesini tavsiye etmektedir. Özellikle çocuklar için önemli o Fırında Ispanaklı Yumurta; Ispanak kış mevsiminin şüphesiz, en sevilen sebzelerinden birisidir. İçermekte olduğu demir vitamininden ötürü, doktorlar sık sık tüketilmesini tavsiye etmektedir. Özellikle çocuklar için önemli olan ıspanağı, severek yedirmek için ıspanağı yumurta ile bütünleştirebilirsiniz. Birçok kez yapmış olduğum ve önerebileceğim fırında ıspanaklı yumurta tarifini, sizinle de paylaşmak istedim.

Fırında Ispanaklı Yumurta Malzemeleri;
 • 1 kilogram ıspanak
 • 7 adet yumurta
 • 4 adet soğan
 • Tuz, karabiber, pul biber
 • Sıvı yağ
Fırında Ispanaklı Yumurta Yapılışı;

Ispanaklar iyice temizleninceye kadar bolca su ile yıkanır. Geniş bir kaba alınır. Acılık veren yeşil suyunun çıkması için ıspanakların üzerini aşacak kadar kaynar su koyulup, alt üst ederek çökmesi gerçekleştirilir. 15-20 dakika kadar bekletilir. Suyu süzülür soğumak için kenara bırakılır. Bu arada soğanlar yemeklik kare bir şekilde doğranıp, sıvı yağda pembeleşinceye kavrulur. Ispanaklar avuç içinde sıkıldıktan sonra, küçük küçük doğranır. Kavrulan soğana ilave edilerek bir iki dakika daha kavrulur.Fırında Ispanaklı Yumurta Karabiber, pulbiber ve tuz eklenir. Fırın tepsisine veya borcama düzgünce dökülür. Yumurtalar için kaşığın ters tarafıyla ıspanaklara bastırıp çukurluklar oluşturulur ve yumurtalar bu oyukların içine kırılır. Yumurtaların üzerine de bir miktar, tuz ve karabiber serpilir. 175 derece fırında yumurtalar pişene kadar pişirilir ve sıcak bir şekilde servis edilir. Afiyet olsun.

]]>
Haşlanmış Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/haslanmis-yumurta.html Wed, 31 Oct 2018 06:25:36 +0000 Haşlanmış yumurta, Yumurta tavuktan elde edilen besin değeri oldukça yüksek bir yiyecektir. Yumurta ile bir çok yemek yapılır. Kahvaltıların vazgeçilmezidir. Haşlaması yada yağda kırıldığında kahvaltılarda mutlaka tüketi Haşlanmış yumurta, Yumurta tavuktan elde edilen besin değeri oldukça yüksek bir yiyecektir. Yumurta ile bir çok yemek yapılır. Kahvaltıların vazgeçilmezidir. Haşlaması yada yağda kırıldığında kahvaltılarda mutlaka tüketilir. Yumurta kalorisi ve besin değeri yüksek bir yiyecektir. Çocukların bile küçük yaşlarda tüketmesi gerekir. Haşlanmış yumurta yapmak çok kolaydır. ilk önce yapılacak yumurta sayısına göre derin bir tencere yada cezve alınır. İçine yumurtalar koyulur. yumurtaların üzerini geçecek kadar su koyulur ve ocağa koyulur. Ocağın altını çok açmadan yumurtalar haşlanmaya başlar. yumurtalar haşlanma kıvamlarına göre birkaç çeşittir. Haşlanmış yumurta yaparken çatlamasını önlemek için suyun içine bir iki çay kaşığı kadar tuz atılır. Tuz hem yumurtaların çatlamasını önler hemde yumurtalar haşlandıktan sonra kolay soyulmasını sağlar. 

Kıvamına göre haşlanmış yumurta çeşitleri:

Rafadan kıvamda haşlanmış yumurta: Yumurtalar cezvenin içine koyulur, üzerine suyu eklenir ve ocağa koyulur. Kaynayana kadar beklenir, kaynadıktan bir dakika sonra ocaktan alınır ve hemen soğuk suyun içine konulup yumurtalar soğutulur. Bu rafadan haşlanmış yumurta olur.

Kayısı kıvamda haşlanmış yumurta: Kayısı kıvamında yumurta elde etmek için, önce yumurtalar cezveye alınır suyu koyulur ve ocağa koyulup altı yakılır. Kaynamaya başlayan yumurtalar dört beş dakika daha kaynatılır ve ocaktan alınır. Ocaktan alınan yumurtalar hemen soğuk suyu koyulur. Bu şekilde kayısı kıvamında yumurta elde edilir.

Lop kıvamda haşlanmış yumurta: Lop şekilde haşlanmış yumurta elde etmek için derin bir kaba yumurtalar koyulur. Üzerini geçecek şekilde suyu ve tuzu koyulup ocağa koyulur. Kaynamaya başladıktan sonra sekiz dokuz dakika daha kaynatılır. Sonra ocaktan alınır ve soğuk suya koyulur. Bu şekilde de lop yumurta elde edilir.

Haşlanmış Yumurta
Haşlanmış yumurta kokusu yüzünden pek yapılmaz. Ancak haşlanan yumurtanın kokusunu önlemek için soğuk buzlu suyun içinde iyice soğuyana kadar beklerse kokusu olmaz. Haşlanmış yumurtalar küt tarafından soyulmaya başlarsa daha rahat soyulur. Bayat yumurtalar tazesine göre daha zor soyulur. Ve soyulurken de çoğu kabuğunda kalır. Haşlanmış yumurta ile salata yapılır. Marul, yumurta, zeytin, kuru soğanla yapılan salata herkes tarafından çok tercih edilir. Ve besin değeri bakımından da oldukça zengin bir salatadır. Haşlanmış yumurta diyet listelerinin de başında yer alır. Nedeni ise haşlanmış yumurtanın tokluk hissi vermesidir.
]]>
Yumurta Akı Maskesi https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-aki-maskesi.html Wed, 31 Oct 2018 21:29:24 +0000 Yumurta akı maskesi, yüksek protein içeriği ve besleyici saç ne cilt maskelerinin çoğunda yer alan yumurta akı cilt sıkılaştırma, gözenekleri küçültme ile fazla yağı alma yüzde biriken yağları ve gözenekleri temizleme Yumurta akı maskesi, yüksek protein içeriği ve besleyici saç ne cilt maskelerinin çoğunda yer alan yumurta akı cilt sıkılaştırma, gözenekleri küçültme ile fazla yağı alma yüzde biriken yağları ve gözenekleri temizleme gibi faydaları bulunur. Yumurta akı ile hazırlanan cilt maskelerini her zaman düzenli bir şekilde kullanmak cildimizin siyah noktalardan, sivilce ile aknelerden, ve yüzde fazla yağdan arınarak pürüzsüz parlak ve sağlıklı ciltler görünmesi sağlanır. Yumurta akı maskesi cilt sıkılaştırma ciltte biriken ölü hücreleri temizler. Cildin daha sıkı ve parlak görünümünü sağlayarak sivilce ve akne olmasını engeller. Yumurta akı maskesi yüzde oluşan fazla yağın ve gözeneklerde oluşan küçük, beyaz, ve siyah noktalar ile yüzde biriken yağları temizlenmesi ve bakımlı cildin daha korunaklı olması için gözeneklerin küçülmesi  pürüzsüz görünmesi için yapılır. Yumurta akı maskesini yapıp cilt üzerinde kullanmadan önce elinizin üst kısmında küçük bir yere sürerek her hangi bir alerjiniz olup olmadığını test edin. Yumurta akının bazı kişilerde cilt tahrişine neden olduğu  görülmüştür. Maskeyi uyguladıktan sonra cildinizde rahatsızlık ve sivilce, akne gibi sorunlarınız arttı ise maskeyi kullanmayınız. 

Yumurta akı ile akne ve sivilce maskesi yapılışı;

Bir tane yumurtayı kırıp beyazını ayırıp köpürene kadar çırpın. Yüzünüz çok yağlı ise bir kaç damla liman suyu damlatın. Maskeyi eşit miktarda yüzünüze sürerek 15-20 dakika bekletiniz sonra ılık suyla maskeyi durulayın. Yumurta akı maskesinin etkisini görebilmek için haftada 1-2 kere yapıp sürebilirsiniz

Yumurta akından kırışıklık maskesi;

Yumurta akı maskesi yüzde ince kırışıklıkları ortadan kaldırmak ve derin olanları da önlemek ve görünümünü hafifletmek için yumurta akından yardım alabiliriz. İki tane yumurtanın akını ayırarak bir kasede köpürene kadar iyice çırpın sonrasında ellerinizle maskeyi yüzünüze dairesel şekillerde masaj yaparak sürünüz. Maskeyi sürdükten sonra 25-30 dakika kadar yumurtanın cildinizde kuruyana kadar bekledikten sonra yüzünüzü soğuk  suyla iyice durulayın sonrasında havlu ile kurulayın. Bu maskeyi haftada 1-2 kere uygulayınız yüzünüzdeki kırışıklıkların kaybolduğunu fark edeceksiniz.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı ile yüzde gözenekleri sıkılaştırma maskesi yapılışı;

Yumurta akı maskesi 2 tana yumurta akını yarım limon suyu ve 1 yemek kaşığı sirke ile köpürünceye kadar çırparak hazırladığınız maskeyi ellerinizle yüzünüze ve isteğe göre boynunuza da sürebilirsiniz. Göz çevrenize sürmemeniz daha iyi olacaktır. Maskeyi sürdükten sonra 15-20 dakika beklettikten sonra soğuk suyla bolca duruladıktan sonra temiz bir havlu ile yüzünüzü  kurulayın isteğe göre nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Yumurta akının faydaları;

Yumurta akının vücuda gerekli olan b kompleks vitaminleri ile protein den çok zengindir. Yumurta akı selenyum içeriği  ve damar sertleşmesini ve bazı kanser türlerinde koruma sağladığı yönünde araştırılmıştır. Yumurta akının b kompleks vitamininin kırmızı kan hücresi üretimi ve vücutta enerji üretimine faydası vardır.

]]>
Yumurta Protein https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-protein.html Thu, 01 Nov 2018 12:39:07 +0000 Yumurta protein açısından en zengin besinlerden biridir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin çok büyük bir kısmını içerisinde barındıran yumurta, bu özelliğiyle her insanın sabahları en az bir adet yemesi gereken bir Yumurta protein açısından en zengin besinlerden biridir. İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu proteinin çok büyük bir kısmını içerisinde barındıran yumurta, bu özelliğiyle her insanın sabahları en az bir adet yemesi gereken bir besindir. Özellikle çocuklarda çok büyük etkileri olan protein, sağlıklı beslenmenin en önemli unsurudur. Günümüzde birçok insan, içeriğinde protein olan besinleri tüketmek isterler. Eğer sizinde böyle bir düşünceniz varsa kesinlikle bol bol yumurta tüketmelisiniz. Yumurtanın farklı farklı pişirme şekilleri bulunur. Fakat belirtmek isterim ki yumurtayı her nasıl pişirirseniz pişirin, içerisindeki proteinin sizler için faydalı olacağını bilin. Yapılan bilimsel araştırmalara göre sağlıklı koşullarda beslenen tavukların yaptıkları bir adet yumurta içerisinde yaklaşık olarak 6 gram kadar protein bulunmaktadır. Bu orana bakıldığında, yumurtanın diğer besinlere göre çok ciddi bir miktarda protein barındırdığını söyleyebiliriz. Yine, yapılan araştırmaların devamında ise yumurta içerisinde bulunan proteinin %45'i yumurtanın sarısında yer alırken geriye kalan %55'i ise beyaz kısmında yer alır. Tabi ki sizler yumurtayı protein amacıyla tüketiyorsanız günde en az bir adet yemelisiniz. Yumurta protein kazanma açısından doğal yöntemlerden biridir. Bu nedenle vücudunun protein oranını arttırmak isteyen insanların doğal bir şekilde ilk başvuracağı besin yumurtadır. Özellikle haşlanmış yumurta içerisinde sonradan eklenmiş olan yağlar bulunmadığı için kişiler daha sağlıklı bir şekilde protein elde edebilirler.

Protein, insan vücudu için oldukça önemli bir maddedir. İçerisinde bulundurduğu aminoasit adındaki yapı taşlarından oluşan bu mükemmel madde, hücrelerin yenilenmesinde ve hızlanmasında önemli rol oynar. Bunun yanı sıra insan vücudu, aminoasitleri iyi bir şekilde kullandığı için yumurta içerisinde bulunan proteinin tamamını işleyebilir. Yapılan bazı araştırmalara göre insan vücudu için faydalı olan besinlerden biri anne sütüdür. Bunun yanında insanların tükettikleri besinler içerisinden anne sütü kadar faydalı olan besinin yumurta olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle bile yumurta protein amacıyla ve diğer faydalarının kazanılması amacıyla tüketilmesi gereken en önemli besinlerden biridir. Yumurta protein, aslında hayvansal olan protein besinlerine göre biraz daha ekonomiktir. Yani yumurta protein için hem faydalı hem de ekonomik diyebiliriz. Eğer sizinde gelişim çağında çocuklarınız varsa günlük olarak yumurta tüketimini alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde çocuğunuzun çok daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. 

Yumurta Protein
Yumurta, proteinin yanı sıra insanlar için mükemmel bir folat, B12 vitamini, D vitamini ve E vitamini kaynağıdır. Bu nedenle protein amacıyla tüketilse bile insan vücudunda çok önemli faydalar gösterir. Yumurta içerisinde bulunan proteinin kalitesi çok yüksektir. Bu nedenle insanlar bu proteinleri tükettiklerinde kan şekerleri çok daha geç düşecektir. Böylece kişiler bir sonraki öğüne kadar daha verimli bir şekilde çalışmalarını sürdürecektir. Özelikle öğrencilerde zihin açıklığı bol bol yumurtayla sağlanabilir. Bunun yanında yetişkin olan kadınlarda, yumurta protein tüketildiğinde gebelik ve emziklik dönemlerinde faydalar görülmektedir. Bu nedenle hamile olan insanların da bol bol yumurta tüketmelerinde fayda vardır. 
]]>
Saç İçin Yumurta Maskesi https://www.yumurta.gen.tr/sac-icin-yumurta-maskesi.html Fri, 02 Nov 2018 10:43:01 +0000 Saç için yumurta maskesi, Yumurta yiyecek bakımından zengin olan bir besin olduğu için sadece yiyecek olarak tüketilmez. Saçların bakımında da yumurta kullanılır. Yumurtanın vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için s Saç için yumurta maskesi, Yumurta yiyecek bakımından zengin olan bir besin olduğu için sadece yiyecek olarak tüketilmez. Saçların bakımında da yumurta kullanılır. Yumurtanın vitamin ve mineral bakımından zengin olduğu için saç ve cilt bakımında da oldukça fazla tüketilir. Saçların beslenmesi için gerekli olan protein yumurtada vardır. Bu yüzden yumurta maskesi yapılır ve saçlara uygulanır. Yumurtanın sarısıyla ayrı maske beyazıyla ayrı maske yapılır. 

Yıpranmış saçlar için yumurta maskesi: Yumurta sarısı ile hazırlanan bu maske her tip saç için kullanılabilir. Bu maske saça parlaklık verir. Saçlardaki dökülmeyi azaltır. Yumurta maskesi yapılan saçları herhangi bir elektrikli eşya ile kurutulması doğru değildir. Çünkü maskeli saça elektrikli ısıtıcılar zarar verir. Maskenin saçta kendiliğinden kuruması gerekir. 

Malzemeler:
 • Yumurta
 • Elma sirkesi
 • Zeytinyağı
 • Bal
Hazırlanışı: Yumurtanın sarısını ve beyazını ayırıyoruz. Ayırdığımız yumurtanın sarısını bir kaba alıyoruz. Üzerine iki yemek kaşığı zeytinyağı koyuyoruz. Sonra bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir tatlı kaşığı bal koyup iyice karıştırıyoruz. Karıştırdığımız maskeyi saç diplerinden başlayarak uçlarına kadar sürüyoruz. Maskeyi sürdüğümüz saçı temiz bir havlu ile sarıyoruz. Bu şekilde yaklaşık olarak üç saat kadar bekletiyoruz. Üç saat kadar bekledikten sonra önce saçımızı duruluyoruz. Sonrasında iki defa şampuanlayıp temizce yıkıyoruz.

Saçları güçlendirmek için yumurta maskesi: Zayıflayan, işlem görmekten çok kırılan, mat saçlar için de yumurta ile maske yapılabilir. Bu maske yapıldıktan sonra saçlarda canlanma ve ışıltı olur.

Malzemeler:
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 fincan zeytinyağı
 • 3 damla limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı papatya
 • 1 tatlı kaşığı ısırgan otu
Hazırlanışı: Bir kaba zeytin yağını koyuyoruz. Üzerine papatya ve ısırgan otunu koyuyoruz. Bu karışımın üzerine yumurta sarısını ve limonu çırpıp koyuyoruz. Elde edilen bu karışımı saç uçlarından başlayarak saçların her yerine sürüyoruz. Yaklaşık bir saat kadar bekliyoruz. Bekleme süresi dolunca temizce yıkıyoruz. Bu maskeyi 15 günde bir yapıp saçlara uyguluyoruz.

Saçların uzaması için yumurta maskesi: Çoğu kişi saçlarının geç uzamasından şikayetçidir. Yapılan yumurta maskesi ile saçlar daha bakımlı ve daha çabuk uzar.

Malzemeler:
 • 1 adet yumurta
 • 1 tatlı kaşığı hint yağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 2 çorba kaşığı bal
Hazırlanışı: Bir kapta malzemelerin hepsini karıştırıyoruz. Elde edilen bu karışımı saçların dipten başlayarak uçlarına kadar komple sürüyoruz. Yaklaşık olarak yarım saat kadar bekliyoruz. Sonra ılık su ile duruluyoruz. Bu maske haftada bir uygulandığında saçlarda hızlıca uzama görülür.

Saç dökülmesini önlemek için yumurta maskesi: Çoğu insanın saçları bakımsızlık yüzünden yada fazla yıpranmadan dolayı dökülür. Stres yüzünden, yetersiz beslenmeden yada fazla işlem görülen saçlarda dökülme görülür. Yapılacak yumurta maskesi ile saçlarda dökülme engellenir.

Saç İçin Yumurta Maskesi
Malzemeler:
 • 2 yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı: Yumurta sarısını ve zeytin yağını bir kapta karıştırıyoruz. Bu karışıma bir fincan su ekliyoruz. Elde ettiğimiz karışımı saçların tamamına sürüyoruz. Yaklaşık olarak yirmi dakika kadar bekliyoruz. Sonra saçları iyice duruluyoruz. Bu maskeyi 15 günde bir saçlara uyguladığımızda saçlardaki dökülme gözle görülür ş]]> Kavurmalı Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/kavurmali-yumurta.html Fri, 02 Nov 2018 17:40:08 +0000 Kavurmalı yumurta: Yumurta besin değeri bakımında zengin bir besindir. Yumurtanın bir çok çeşidi yapılır. Haşlanmış olanından salata yapılır. Kahvaltılarda sade olarak tüketilir. Yağda ise bir çok şey katılarak yumurta ya Kavurmalı yumurta: Yumurta besin değeri bakımında zengin bir besindir. Yumurtanın bir çok çeşidi yapılır. Haşlanmış olanından salata yapılır. Kahvaltılarda sade olarak tüketilir. Yağda ise bir çok şey katılarak yumurta yapılır. Kavurmalı yumurtada tat ve görsel bakımdan oldukça zengin görülen bir yumurta çeşididir. Ancak maddi yönden pahalı olduğu için herkes tarafından tercih edilmez. Genelde özel misafirlere yada belli zamanlarda yapılır kavurmalı yumurta. Yağda yapılan el lezzetli yumurta çeşitlerinden biridir.

Kavurmalı yumurta malzemeleri:
 • 3 adet yumurta
 • 1 kase kavurma
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • Tuz
 • Karabiber
Kavurmalı Yumurta
Yapılışı: Uzun ve geniş bir yumurta tavası alıyoruz. Ocağa koyuyoruz ve içine bir tatlı kaşığı tereyağı koyup eritiyoruz. Eriyen tereyağının üzerine iri iri doğranmış kavurmaları ekliyoruz. Bir iki tur yağla birlikte kavurmaları çeviriyoruz. Kavurmalar tere yağıyla sotelenirken bir kasede tuzu ve yumurtaları çırpıyoruz. Kavurmaların da yağı eridikten sonra çırpılan yumurtaları kavurmaların üzerine döküyoruz. Sonra yumurtaları istenilen kıvamda pişiriyoruz. Pişen yumurtamızı servis tabağına alıyoruz. Üzerine karabiber serpip yanında nane ve domates ile servis yapıyoruz. Afiyet olsun.
]]>
Fırında Patatesli Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/firinda-patatesli-yumurta.html Sat, 03 Nov 2018 02:45:45 +0000 Fırında Patatesli Yumurta, Özellikle misafirlerimize ana yemek olarak sunumunu yapacağımız fırında patatesli yumurta hazırlanması oldukça kolay olan doyurucu ve pratik bir yemek türüdür. Görüntü itibariyle iştahları kabar Fırında Patatesli Yumurta, Özellikle misafirlerimize ana yemek olarak sunumunu yapacağımız fırında patatesli yumurta hazırlanması oldukça kolay olan doyurucu ve pratik bir yemek türüdür. Görüntü itibariyle iştahları kabartan ve lezzetli bir yemek olan fırında patatesli yumurta bir çok kişi tarafından severek tüketilen bir besindir. İçerisinde bulunan patatesin yumurta ile birleşmesiyle ortaya çıkan güzel lezzet olan patatesli yumurtanın kısa süre içerisinde hazırlanmaktadır. Bu gün sizlere fırında patatesli yumurtanın tarifini paylaşacağım. 

Fırında Patatesli Yumurta Malzemeleri
 • 1 su bardağı sıvı yağ,
 • 1,5 su bardağı yoğurt,
 • 2 yumurta,
 • 3-4 tane orta boy patates,
 • 1 su bardağı un,
 • 1 paket kabartma tozu,
 • Tuz,
 • 1 tatlı kaşığı salça,
 • Karabiber,
 • Yarım tutam maydanoz, 
Fırında Patatesli Yumurtanın Hazırlanışı

Tezgahımıza alınan patatesler soyulduktan sonra küçük küçük kare şeklinde doğranır. Bir kabın içerisinde kırılan yumurtalarımız çırpılarak üzerine yoğurdumuz ve salça eklenir, cıvık bir halde olan karışımımız üzerine un eklenerek çırpılmaya devam edilir. Bu un eklenirken yavaş yavaş aktarılır ve un topaklanmaması amacıyla sürekli çırpılır.Fırında Patatesli Yumurta Üzerine kabartma tozu, tuz, karabiber eklendikten sonra karışımımız tam anlamıyla çırpıldıktan sonra cıvık bir şekilde unla şekillenen karışımımız işlemi tamamlanır. Fırın tepsisi üzerine ufak ufak dağıttığımız patatesler güzelce yayılarak üzerine daha önce hazırlamış olduğumuz karışım aktarılarak fırına sürülür. 200 derecelik fırında yaklaşık olarak 40 dakika kadar patatesli yumurtamız pişirilerek fırından çıkartılır. Sıcak olarak servis tabaklarına alınan fırında patatesli yumurtanın üzerine ufak ufak doğranan maydanozlar eklenerek servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Bebeklere Bıldırcın Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/bebeklere-bildircin-yumurtasi.html Sat, 03 Nov 2018 21:36:28 +0000 Bebeklere bıldırcın yumurtası; Kendisi küçük ama yararları çok büyük olan bıldırcın yumurtasının  her yaştan insana bir çok bir çok faydası olduğu herkes tarafından bilinir. Özellikle çok güçlü bir protein deposu ol Bebeklere bıldırcın yumurtası; Kendisi küçük ama yararları çok büyük olan bıldırcın yumurtasının  her yaştan insana bir çok bir çok faydası olduğu herkes tarafından bilinir. Özellikle çok güçlü bir protein deposu olan bıldırcın yumurtasının mineral değerleri hayli yüksektir. Astım ve solunum rahatsızlıklarına iyi gelir. Dokuların onarılmasında yardımcı bir görev üstlenir. Kansızlığa da iyi gelen bıldırcın yumurtası, iştah açmakta da önemli bir görev üstlenir. Ayrıca çok önemli bir vitamin deposudur.

Bu kadar önemli yararları bulunan bıldırcın yumurtasının, bebekler ve çocuklar içinde çok önemli bir besin kaynağı olma özelliğinden bahsetmek gerekir. Bıldırcın yumurtası, bebeklerin ve çocukların beslenmesinde çok büyük önem taşımaktadır. Sizler de bebelerinize mutlaka bıldırcın yumurtası yediriniz. İlk etapta tadını pek beğenmeyebilirler, bu durumlarda sütün içine karıştırarak bebeklerinize  vermeniz daha doğru bir tol olur.

Bebeklere Bıldırcın Yumurtası
Çok zengin bir içeriğe sahip olan bıldırcın yumurtasını bebeklerimize verirken, dikkat etmemiz gereken bazı kurallar vardır. Çünkü, bebeklere bilinçsizce verilen bıldırcın yumurtası, istenilen sonucu vermeyebilir. Hatta içeriği çok zengin bir besin değeri taşıdığından dolayı, bebeklerinize zarar da verebilir. Ayrıca bebeğinizde alerjiye de neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı bıldırcın yumurtasını, bebeğinize ne oranda veya ne kadar verebileceğinizi, kesinlikle bu konuda uzman bir doktora danışmalısınız.
]]>
Suda Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/suda-yumurta.html Sun, 04 Nov 2018 03:52:50 +0000 Suda yumurta, Yumurta kahvaltının vazgeçilmez yiyeceğidir. Diyette olanlar bile mutlaka günde bir tane yumurta yemelidir. Hatta daha fazla bile tüketebilirsiniz. Özellikle de vücut yapmak isteyen kişiler yumurta çok tüketirler. Yum Suda yumurta, Yumurta kahvaltının vazgeçilmez yiyeceğidir. Diyette olanlar bile mutlaka günde bir tane yumurta yemelidir. Hatta daha fazla bile tüketebilirsiniz. Özellikle de vücut yapmak isteyen kişiler yumurta çok tüketirler. Yumurta hem sağlıklı hemde oldukça doyurucu bir gıdadır. Yumurta farklı şekillerde yapılır. Ve her türü de fazlasıyla sevilir. Bugün sizlere genelde çok kimsenin tercih etmediği bir yumurta pişirme tarifi vereceğim. Şimdiden kolay gelsin. 

Suda yumurta için gerekli olan malzemeler 
 • 2 adet yumurta 
 • 1 su bardağı su 
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya sıvı yağ 
 • Tuz 
 • Karabiber 
Suda YumurtaYapılışı: Suda yumurtayı yapmaya ilk olarak suyu ve yağı kaynatarak başlıyoruz. Su kaynattıktan sonra tuzunu da ilave ediyoruz ve kaynatmaya devam ediyoruz. Su kaynattıktan sonra yumurtaları suyun içerisine hızlı bir şekilde kırın. Kırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatın ve 4-5 dakika bekleyin. Piştiği zaman yavaşça suyun içerisinden çıkarın ve bir tabağa koyun. Üzerine karabiberi veya arzu ettiğiniz başka bir şeyi ilave ederek afiyet ile yiyebilirsiniz. 
]]>
Çift Yumurta İkizleri https://www.yumurta.gen.tr/cift-yumurta-ikizleri.html Mon, 05 Nov 2018 01:37:05 +0000 Çift yumurta ikizleri, eski zamanlarda olduğundan çok daha fazla karşılaşılan bir durumdur. Tıbbi olarak herhangi bir sakıncası olmayan bu durum, birçok kişinin merak ettiği soruları ortaya çıkarmaktadır. Toplam olarak meydana Çift yumurta ikizleri, eski zamanlarda olduğundan çok daha fazla karşılaşılan bir durumdur. Tıbbi olarak herhangi bir sakıncası olmayan bu durum, birçok kişinin merak ettiği soruları ortaya çıkarmaktadır. Toplam olarak meydana gelen gebeliklerin yüzde biri ikiz bebektir. Bu sayı aslında değerlendirildiğinde iyi bir rakamdır. Bu bebeklerinse yaklaşık olarak üçte ikisi çift yumurta ikizleridir. Çift yumurta ikizlerinin, tek yumurta ikizlerine göre çok daha az benzer yönleri bulunur. Tek yumurta ikizlerinde kişilerin düşünceleri bile aynı olurken çift yumurta ikizlerinde birçok farklılık görülebilir. Çift yumurta ikizleri, anne karnında meydana gelen gebelik dönemindeki değişikliklerden dolayı oluşmaktadır. Bu durum tıbbi olarak ne olursa olsun engellemez. Adından da anlaşılabileceği gibi, çift yumurta ikizlerinin oluşumu iki ayrı yumurta ile sağlanır. Bu nedenle tek yumurta ikizlerine göre biraz daha az benzerlik taşıyabilirler.  

Çift yumurta ikizleri nasıl oluşur
Çift yumurta ikizleri, direk olarak anne ve babadan gelen spermlerin iki yumurtayı birden döllemesinden dolayı kaynaklanmaktadır. İlişki sonrası anne rahmi içerisinde iki adet zigot yani yumurta döllenir. Döllenen bu yumurtalar, hamileliğin belli bir aşamasına kadar başarılı bir şekilde yaşadıktan sonra tam gelişim sağlanır ve ikizlerin vücut oluşumları başlar. Çift yumurta ikizleri gelişim evreleri de ayrı olur. Bu nedenle bazen biri sarışın biri esmer olan çift yumurta ikizlerine bile karşılaşılmıştır. Yine ikizlerin ayrı ayrı gelişmesi nedeniyle bebeklerden biri fazla gelişmiş, diğeri ise daha az gelişmiş olabilir. Bu bebeklerin genetik özellikleri de farklı olacaktır. Çift yumurta ikizlerinin oluşumu sonrasındaki özelliklerini bir nevi ayrı ayrı hamilelikle oluşmuş bebekler gibi düşünebiliriz. Bu bebeklerin tek ortak noktaları, aynı anda aynı anne rahminde bulunmaları ve birlikte doğmalarıdır.

Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri nasıl oluşur
Çift yumurta ikizleri, farklı genetik özellikleri taşıdığı için farklı farklı cinsiyetlere sahip olabilirler. Yani bebeklerden biri kız diğeri ise erkek olabilir. Yani bebeklerin ikiz olması çift yumurta ikizlerinde cinsiyet olarak herhangi bir etkiye  neden olmayacaktır. Genel olarak yapılan araştırmalara göre çift yumurta ikizlerinin yarısı farklı cinsiyetlerde olduğu anlaşılmıştır. Fakat bu ikizlerin erkek olma ihtimali yüzde 5 oranında daha fazladır. 

Çift Yumurta İkizleri
Çift yumurta ikizlerinin benzerlikleri nasıldır
Aslında benzerlik konusu daha çok tek yumurta ikizlerinde tartışılan bir konudur. Yani çift yumurta ikizlerinde benzerlikten bahsetmek yanlış olacaktır. Bu durum tamamen şansa bağlı olarak meydana gelen bir durumdur. Günümüzde çift yumurta ikizi oldukları halde birbirlerine hiç benzemeyen birçok insan bulunur. Fakat bazı çift yumurta ikizleri, sanki tek yumurta ikizi gibi benzerlik gösterebilir. Birçok insan çift yumurta ikizlerinin parmak izlerinin nasıl olduğunu merak eder. Çift yumurta ikizlerinde parmak izleri kesinlikle farklı olur. Bu ikizlerde parmak izinin aynı şekilde olmasının mümkünü yoktur. 

Çift yumurta ikizi şansını arttıran faktörler nelerdir
 • Eğer aile içerisinde daha önceden çift yumurta ikizi görülmüşse bu durumlarda tekrar kişilerin çift yumurta ikizlerinin olma ihtimali yüksektir.
 • Bazen insanlarda yapılan tüp bebek tedavileri ya da bu konu hakkında kullanılan ilaçlar çift yumurta ikiz şansını artırmaktadır. Bu kişilerde çift yumurta ikizleri oluşma ihtimali vardır. 
 • Daha önceden doğum yapmış olan kadınlarda çift yumurta ikizleri oluşma ihtimali, hiç doğum yapmamış olan insanlara göre daha fazladır. 
 • İnsanlarda ileri yaşta yapılan doğumlarda çift yumurta ikizi olma şansı artar. 
]]>
Patatesli Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/patatesli-yumurta.html Mon, 05 Nov 2018 12:36:34 +0000 Patatesli yumurta, Patatesli yumurta yağda yapılır. Görsel olarak çok güzel bir yumurtadır. Maddi yönden de masrafı çok olmayan bir yumurta çeşididir. Patatesli yumurta çok kolay ve çok çabuk yapılır. Kahvaltılarda sürekli Patatesli yumurta, Patatesli yumurta yağda yapılır. Görsel olarak çok güzel bir yumurtadır. Maddi yönden de masrafı çok olmayan bir yumurta çeşididir. Patatesli yumurta çok kolay ve çok çabuk yapılır. Kahvaltılarda sürekli tercih edilir. Yumurta ve patates ayrı ayrı besin değeri bakımından zengin olduğu için çokta faydalıdır. Patatesli yumurta diyet listelerinde de yer alır. Ancak diyet listesine eklenen patatesli yumurta çok az yağda yapılır. Tuz ve baharatlar kullanılmaz. Patates besin değeri bakımında oldukça zengin ve tokluk hissi verir. Bu yüzden kahvaltıda yenildiğinde uzun süre açlık hissedilmez.

Patatesli Yumurta Malzemeleri
 • 2 adet patates
 • 2 yumurta
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • Pul biber
 • Kekik
 • Tuz
Patatesli YumurtaYapılışı: İlk önce patatesleri küp küp doğruyoruz. Derin bir tavayı ocağın üzerine koyuyoruz. Altını orta ateşte açıyoruz, içine yağı koyup ısıtıyoruz. Isınan yağın içinde patatesleri kızartıyoruz. Patatesler kızardıktan sonra fazla olan yağını süzüp alıyoruz. Patateslerin üzerine tuz serpiyoruz ve bir iki defa karıştırıyoruz. Yumurtaları kasede çırpıp patateslerin üzerine döküyoruz. İstenilen kıvamda yumurtaları pişiriyoruz. Pişen yumurtayı servis tabağına alıyoruz. Üzerine pul biber ve kekik serpip sıcak servis yapıyoruz. Afiyet olsun. 
]]>
Kıymalı Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/kiymali-yumurta.html Mon, 05 Nov 2018 14:32:47 +0000 Kıymalı Yumurta, Sabah kahvaltılarının mükemmel lezzetlerinden olan kıymalı yumurta. Yapılışı oldukça pratik ve kolay olan doyurucu bir besindir. Gün içerisinde özellikle sabah kahvaltısında tüketildiği takdir de kıyma, y Kıymalı Yumurta, Sabah kahvaltılarının mükemmel lezzetlerinden olan kıymalı yumurta. Yapılışı oldukça pratik ve kolay olan doyurucu bir besindir. Gün içerisinde özellikle sabah kahvaltısında tüketildiği takdir de kıyma, yumurta ve baharatların yoğun kalorisi nedeniyle açlık hissini kaldırarak beden de doyma hissini uyandırır. Hakeza misafirlerimizi ağırlarken sunumunu yapacağımız lezzetli bir yemek olan kıymalı yumurta özellikle çocukların severek tükettiği bu besin yapımı oldukça kolay olan bir yemek türüdür. 

Kıymalı Yumurta Malzemeleri
 • 50 gram tereyağı,
 • 250 gram kıyma,
 • 4-5 adet yumurta,
 • 1 adet soğan, 
 • 2-3 adet domates,
 • 1 adet sivri biber,
 • 1 tutam tuz,
 • 1 çay kaşığı şeker,
 • 1 tutam karabiber,
 • 1 tutam maydanoz,
Kıymalı Yumurta Hazırlanışı

Orta bir tavanın içine konulan tereyağımız kısık ateşte eritilir. Tereyağı kızmaya yakın kıymamız eklenerek yağ içerisinde ezilerek kısık ateşte pişmeye alınır. Bu arada biber ince ince kıyılarak kıymanın üzerine atılır üzerine ince ince kıyılan soğanımız ince ince kıyılarak aktarılır.Daha önce hazırda bulunan domates kabukları soyularak küp küp tavamıza eklenerek pişen kıymalı karışımın domates suyunu çekmesi için kapağı kapatılır.Kıymalı Yumurta Suyunu veren domatesin üzerine karabiber, şeker ve tuz eklenerek baharatların yemeğe lezzetini vermesi için karıştırılır. Suyunu çekmemeye yakın kıymanın üzerine yumurtalarımız kırılarak sarısı üzerine kaşık yardımı ile dağıtılarak biraz daha pişmeye alınır. Yumurtanın beyazı tam anlamı ile pişince tüpümüzün üzerinden sıcak olarak alınır ve servis tabaklarına aktarılır üzerine ince kıyılmış maydanoz eklendikten sonra kıymalı yumurtamız servise hazır olur. Afiyet olsun. 

]]>
Pastırmalı Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/pastirmali-yumurta.html Tue, 06 Nov 2018 04:32:50 +0000 Pastırmalı Yumurta, Besin ve kalori değeri oldukça fazla olan pastırmalı yumurta yapılışı oldukça basit olan lezzetli bir besindir. Pastırmanın içinde bulunan baharatların aromasıyla ağızlarda farklı bir lezzet oluşturan p Pastırmalı Yumurta, Besin ve kalori değeri oldukça fazla olan pastırmalı yumurta yapılışı oldukça basit olan lezzetli bir besindir. Pastırmanın içinde bulunan baharatların aromasıyla ağızlarda farklı bir lezzet oluşturan pastırmalı yumurta, sabah kahvaltılarında sofraları şenlendiren bir görüntüye sahiptir. Özellikle annelerimizin sabah kahvaltılarında hazırlanan bu lezzetin yapılışı oldukça kolaydır. 

Pastırmalı Yumurta Malzemeleri
 • 2 kaşık kadar tereyağı,
 • 150 gram pastırma,
 • 4 adet yumurta,
 • 1 tutam tuz,
 • 1 tutam pul biber,
Pastırmalı Yumurta Hazırlanışı

Orta boy bir tava içerisine tereyağımız koyularak kısık ateşte eritilir. Tereyağı eriyince, tuz yağ içerisinde ve pul biber ile eritilir. Akabinde tereyağının kızmaya yakın bir doğrama tahtasında ince ince kıyılan pastırmalar eklenir. Pastırmalı YumurtaPastırma içindeki aromasını verip pişince üzerine yumurtalarımız kırılarak 1 dakika kadar yumurtanın beyazının pişmesi beklenir. Yumurtanın beyazı pişince görsel bakımdan güzel bir görüntüye sahip olması için bir kaşık yardımı ile yumurtanın sarı hafiften dağıtılarak bir miktar sarının pişmesi için ocakta tutulur. Pişmesi tamamlanan pastırmalı yumurtanın üzerine bir tutam pul biber serpilerek sahanda servis edilir. Afiyet olsun, 
]]>
Domatesli Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/domatesli-yumurta.html Tue, 06 Nov 2018 09:00:41 +0000 Domatesli Yumurta, Protein bakımından oldukça zengin olan yumurta, kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez  ve nefis bir gıdasıdır. Yumurta, ailece yiyebileceğiniz ve çocuklarınıza da sevdirmeniz  gereken en sağlıklı ve en muh Domatesli Yumurta, Protein bakımından oldukça zengin olan yumurta, kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmez  ve nefis bir gıdasıdır. Yumurta, ailece yiyebileceğiniz ve çocuklarınıza da sevdirmeniz  gereken en sağlıklı ve en muhteşem, besin değeri de oldukça yüksek yiyeceklerden biridir.Bu nedenle gelişim çağında olan çocuklarınıza bir çok faydası olması bakımından kahvaltılarınızda mutlaka yumurta tüketmeye özen gösterin. Kırmızı et kadar proteine sahip olan yumurta, aynı zamanda oldukça ucuz ve kolay bulunabilen gıdalar arasındadır. Faydası saymakla bitmeyecek olan yumurtayı sade yiyemeyenler için domatesli yapımını sizlerle paylaştım, Harika bir lezzet. Yumurtalı tariflerin en güzeli olan bu tarif zengin bir kahvaltı ile güne başlamanızı sağlayacak  ve aynı zamanda sağlıklı beslenmenize katkı sağlayacaktır.

Domatesli yumurta malzemeleri:
 • 4 adet domates
 • 3 adet yumurta
 • 1 yemek kaşığı tereyağ
 • 1 yemek kaşığı ayçiçek yağı
 • 100 gram kaşar peynir
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pul biber
Domatesli yumurta yapılışı:

Öncelikle domatesleri kaynar suyu ile doldurduğunuz bir kabın içerisine kabuklarının kolay sayılabilmesi için atın ve yaklaşık iki dakika bekletin. Daha sonra domateslerin kabuklarını soyup bir kabın içerisine rendeleyin.Geniş bir tavanın içerisine bir kaşık ayçiçek yağı ve tereyağını ilave ettikten sonra ocağın altını yakın ve tereyağı eriyene kadar tavayı kızdırın. Domatesli YumurtaTereyağı eridikten sonra içerisine rendelenmiş olduğunuz domatesleri ve 1 tatlı kaşığı tuzu da ilave edip karıştırdıktan sonra tavanın kapağını kapatın. Domatesler suyunu çektikten sonra üzerine üç adet yumurtayı kırın ve karıştırmadan tavanın kapağını kapatın ve ocağın altını kısın. Kısık ateşte yumurtalar piştikten sonra üzerine karabiber ve pul biberi de ilave ettikten sonra son olarak rendelemiş olduğunuz kaşar peynirini de yumurtaların üzerine serpin ve tavanın altını kapatın. Kahvaltılık domatesli yumurtanız hazır. soğumadan servis edin.Afiyet olsun.
]]>
Yumurta Akı Saç Maskesi https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-aki-sac-maskesi.html Tue, 06 Nov 2018 13:59:34 +0000 Yumurta akı saç maskesi, Protein bakımından zengin olan yumurta akıyla saçlarınızı güçlendirebilirsiniz ve parlaklık kazandırabilirsiniz. Yumurta akının saça faydaları çoktur. Yumurta akından yararlanmak için 2 seçen Yumurta akı saç maskesi, Protein bakımından zengin olan yumurta akıyla saçlarınızı güçlendirebilirsiniz ve parlaklık kazandırabilirsiniz. Yumurta akının saça faydaları çoktur. Yumurta akından yararlanmak için 2 seçeneğiniz vardır. Beslenme listenize yumurta akı eklemek ya da evde çok kolay hazırlayabileceğiniz saç maskesini düzenli olarak uygulamaktır. Yumurta akı ayrıca cilt bakımında, kırmızı lekelerin görünümünü azaltır, cildin dokusunu geliştirir ve cildi pürüzsüzleştirmek için kullanabilirsiniz. Çok etkili oluyor. Cildi gençleştiriyor. Uygulamanızı tavsiye ederim. 

Yumurta akı ile yapılan saç maskesi tarifi: 

İlk önce yumurta akını sarısından ayıralım ve sonra bir kaseye alalım. Daha sonra köpürünceye kadar iyice çırpalım. Kullanmanız gereken yumurta sayısı saçlarınızın uzunluğuna bağlı olarak değişebilir. Kısa saçlar için iki yumurta akı yeterli olacaktır. Yumurta akı saça sürüldüğü zaman sabit kalması için yoğurt ekleyebilirsiniz.Yumurta Akı Saç Maskesi İki yemek kaşığı yağsız yoğurt ile yumurta yoğun kıvama gelinceye kadar karıştıralım. Bu aşamada güzel kokması için birkaç damla lavanta ekleyebilirsiniz. Bu maske saçlarınızı besler ve canlandırır. Parlaklık ve hacim verir. Çabuk ve sağlıklı uzamasını sağlar.
]]>
Mantarlı Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/mantarli-yumurta.html Wed, 07 Nov 2018 05:11:21 +0000 Mantarlı Yumurta, vaktiniz varsa ve de keyfiniz yerindeyse kahvaltıda pratik ve lezzetli yumurtalar hazırlamak istiyorsanız mantarlı yumurta tam da adresi, kahvaltının olmazsa olmazı yumurta bide besin değeri yüksek ola Mantarlı Yumurta, vaktiniz varsa ve de keyfiniz yerindeyse kahvaltıda pratik ve lezzetli yumurtalar hazırlamak istiyorsanız mantarlı yumurta tam da adresi, kahvaltının olmazsa olmazı yumurta bide besin değeri yüksek olan mantarlarla buluşursa enfes bir şey ortaya çıkar diye düşünüyorum. Tarifin hazırlanışında hiçbir özel durum ve de hiçbir zorluk yoktur. 

Malzemeler
 • 150-200 gram kültür mantarı
 • 3-4 adet yumurta
 • 1 adet kuru soğan
 • 1 adet taze biber isteğe göre(kırmızı veya yeşil)
 • 1 yemek kaşık tereyağı
 • 1 yemek kaşık zeytinyağı
 • Tuz
 • Karabiber
 • İsteğe göre kekik
 • Yine isteğe göre kaşar
Mantarlı Yumurta Yapılışı

İlk olarak mantarlarımızı güzelce temizliyoruz daha sonra temizleme işlemi biter bitmez yıkayıp doğramaya geçiyoruz, doğrama işleminde mantarları sotelenecek şekilde küp küp ve fazla büyük olmamak şartıyla doğruyoruz. Mantarlar biter bitmez hiç beklemeden hemen biberlere geçiyoruz, onları da güzel bir yıkadıktan sonra aynı mantarlar gibi küp küp doğruyoruz. Son olarak soğanımızı da temizleyip, yıkayıp tıpkı diğer malzemeler gibi doğrama işlemini de yapıp doğrama işlemlerimizi sonlandırıyoruz. Bu malzemelerimizi tezgâhımızım üzerine hazır vaziyette koyup ocağımızın başına geçiyoruz. Mantarlı YumurtaTeflon tavamızı ocağımıza koyup altını da yakıp hemen içine bir kaşık tereyağımızı ve bir kaşık zeytinyağımızı koyuyoruz iyice ısındıktan sonra mantarlarımızı ilave ediyoruz. Suyunu salıp daha sonra da çekene kadar bekliyoruz, ardından soğanlarımızı ekliyoruz ve pembeleşinceye kadar bekliyoruz.  Tahta kaşıkla karıştırabiliriz ara ara, soğanın da pembeleşmesi bittikten sonra biberlerimizi ekleyip onunda birazcık pembeleşmesinin ardından 3-4 adet yumurtamızı kırıp üzerine tuzumuzu, karabiberimizi son olarak kekiğimizi ekleyip karıştırdıktan sonra pişmeye yakın kaşarlarımızı da üzerine serpip servise hazır hale getiriyoruz...
Afiyet Olsun... 
]]> Sütlü Yumurta https://www.yumurta.gen.tr/sutlu-yumurta.html Wed, 07 Nov 2018 13:01:05 +0000 Sütlü yumurta, tam bir vitamin, kalsiyum ve demir deposu olan tüm bunların yanı sıra lezzeti ile de damaklar da enfes bir lezzet bırakacak olan bir tariftir. Özellikle kahvaltı sofranız için kullanacağınız bu enfes lezzet yapım Sütlü yumurta, tam bir vitamin, kalsiyum ve demir deposu olan tüm bunların yanı sıra lezzeti ile de damaklar da enfes bir lezzet bırakacak olan bir tariftir. Özellikle kahvaltı sofranız için kullanacağınız bu enfes lezzet yapımı ile de oldukça pratik ve kolaydır.  Üzeri için kullanacağımız maydanoz ve pul biber ile de bu enfes lezzet gözede hitap edecek ve iştahları daha da arttıracaktır. Yumurta ve süt başlı başına tam bir vitamin deposudur ve özellikle çocuklar için vazgeçilmez olan besin kaynaklarıdır. Bu sebepten besinleri yerken zorlanan çocuklar için bu vereceğimiz tarif ile hem daha kolay yemeleri sağlanır hemde severek yerler. Gelişmeleri ve büyümelerinde oldukça önem taşıyan bu tarifi hemen deneyebilirsiniz. İşte oldukça lezzetli ve kolay olan sütlü yumurtanın yapılışını beraber inceleyelim;

Sütlü yumurta için gerekli olan malzeme listesi;
 • 3 adet yumurta,
 • 1 çay bardağı süt,
 • Biraz un,
 • Bir tutam tuz ve pul biber,
 • Bir tutam maydanoz
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
Sütlü yumurtanın yapılışı; öncelikle bir teflon tavanın içerisine tere yağı konulur ve ocağın üzerinde eriyene kadar pişirilir. Tere yağı pişene kadar diğer taraftan da geniş bir kabın içerisine yumurtalar kırılır, süt eklenir ve iyice çırpılmaya başlanır. Ardından tuz ve pul biberde eklenerek tüm malzemeler iyice köpürene kadar çırpılır. Biraz kıvamını tutturmak için un eklenir ve un topak haline gelmemesi için iyice çırpılı ve artık pişirilmeye hazır hale gelmiş demektir. Tereyağı erimeye başladı ise hazırlamış olduğunuz bu yumurtalı harcı yavaş bir şekilde tavanın içerisine eşit miktarda boşaltın. Sütlü YumurtaKısık ateş altında yaklaşık olarak 1-1,5 dakika kadar pişirilir ve dikkatli bir şekilde diğer tarafı da çevrilir. Diğer tarafı da iyice piştikten sonra bir servis tabağını  içine konularak servis edilir. Üzerine bir tutam kadar maydanoz konularak lezzeti ve görselliği arttırılır. Yanına isteğe göre domates de dilimlenerek daha süslü ve lezzetli bir hale getirilebilir. İşte evde kolaylıkla hazırlanabilecek olan hem göze hemde damaklara hitap eden sütlü yumurtanın tarifi bu kadar basit.

Afiyet olsun...
]]>
Muhabbet Kuşu Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/muhabbet-kusu-yumurtasi.html Thu, 08 Nov 2018 06:07:25 +0000 Muhabbet Kuşu Yumurtası, Bir muhabbet kuşu en erken 9 aylık olduğu zaman yumurta verebilir ve yumurta verebilmesi için çiftleşmiş olması gerekmektedir ancak dişi kuş 2.5 yaşına gelmişse erkek kuş olmadan (çiftleşmeden) da yu Muhabbet Kuşu Yumurtası, Bir muhabbet kuşu en erken 9 aylık olduğu zaman yumurta verebilir ve yumurta verebilmesi için çiftleşmiş olması gerekmektedir ancak dişi kuş 2.5 yaşına gelmişse erkek kuş olmadan (çiftleşmeden) da yumurta yapabilir, fakat yumurtalarda tabi ki döllenme olmadığı için yavru olmayacaktır. Bir defada 1-6 arası yumurtlama olur, istisnai bir durum olsa da bu rakamın 8'e çıktığı da olur. Yumurtlama tek seferde değil ikişer gün arayla olur. Bir muhabbet kuşu 5 yıl boyunca yılda ortalama 4-5 defa yumurtlayabilir.

Yumurtanın Durumu

Yumurtanın oluşum durumu öncelikle dişi kuşun sağlık ve yaş ile bağlantılıdır. Çiftleşme döneminde yeterince beslenemeyen veya çok yaşlı olan dişilerde kabuksuz yumurtalar veya bozuk şekilli yumurtalar görülebilir, bu durum özellikle dişini mineral eksikliğinden kaynaklıdır. Bu yumurtalardan yavru çıktığına rastlanılmıştır.

Yumurtanın Döllenmemiş Olma Sebepleri 
 • Erkek kuşun yaşlı veya verimsiz olması
 • Çiftleşmenin erken bitirilmiş olması
 • Dişinin üreme sorunu (pek nadir rastlanır)
Unutmamak lazım ki yumurtalar ne kadar sağlıklı ve güzel döllenmiş olursa olsun eğer yumurtlamadan sonra dişi kuşa yeteri kadar kalsiyum takviyesi (balık kemiği, gaga taşı) yapılmamışsa dişi kuluçkaya yatmayabiliyor.

Muhabbet Kuşu Yumurtası
Kuluçka Evresi

Yumurtanın dolu mu boş mu olduğunu ancak kuluçkanın altıncı günden itibaren anlayabilirsiniz, yumurtayı elimize alarak kuvvetli bir ışık kaynağına tuttuğunuzda içindeki embriyoyu leke olarak görebilirsiniz eğer leke göremiyorsanız yumurta boş demektir. Boş yumurtanın yuvada durması diğer yumurtalar için ısı kaybından başka hiçbir işe yaramaz, dışarı alınması daha mantıklıdır ki dişiyi kızdırmamak suretiyle. Dişi kuş yumurtalarla oynanmasını, devamlı takip edilmesini ve kafesin yerinin değiştirilmesini sevmez, bu etkenler yumurtanın geleceği için olumsuz etki yapar. Dişi kuş herhangi bir sebepten dolayı yumurtaların üzerinden 1.5-2 saat süreyle kalkarsa yumurtalar soğur ve embriyolar ölürler. Kuluçka ortalama 18 gün sürer,  nihayet yavrular görülmeye başlar ama aynen yumurtlama gibi onlarda ikişer gün arayla merhaba derler dünyaya.
]]>
Yumurta Haşlama https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-haslama.html Thu, 08 Nov 2018 16:01:48 +0000 Yumurta haşlama, yumurta oldukça faydalı olan bir besindir. Herkes tarafından sevilerek tüketilir. Özellikle yumurta havlamaları kahvaltılarda oldukça sık tüketilir. Salatalar yapılır haşlanmış yumurtalar ile. Yumurta haşlama Yumurta haşlama, yumurta oldukça faydalı olan bir besindir. Herkes tarafından sevilerek tüketilir. Özellikle yumurta havlamaları kahvaltılarda oldukça sık tüketilir. Salatalar yapılır haşlanmış yumurtalar ile. Yumurta haşlama da bazen az pişmiş rafadan kayısı kıvamı gibi pişirme süresine bağlı olan terimler duyarız. Bunlar haşlanan yumurtanın pişme süresine göre verilen adlandırmalardır. Yumurta haşlamak için ilk olarak Nasıl bir yumurta yemek istediğinize karar verin. Ona göre pişirme süresini ayarlayın. Şimdi yumurta haşlama sürelerine bir bakalım. 

Rafadan yumurta haşlama, rafadan yumurta haşlamak için bir cezve veya küçük tencereye bir miktar su konulur. Yumurtanın üzerinde kalacak kadar bir su bulunmalıdır. Su ocağa alınır ve altı açılır. Su kaynamaya başlayınca yumurta cezvenin içerisine bırakılır. Yumurta cezvenin içerisine bırakıldıktan sonra tekrar su kaynamaya başlayınca dakika tutulacak ve yaklaşık iki dakika kaynatılacak. İki dakika sonra ocak kapatılacak ve yumurta direk soğuk suya tutulacaktır. Ardından kabuğu soyulup servis edilecektir. Afiyet olsun.

Yumurta Haşlama
Kayısı yumurta haşlama, kayısı kıvamında yumurta haşlamak için de yine cezveye veya bir tencereye bir miktar su konulur. Yumurtanın üzerini geçecek kadar bir su ilave edilmelidir. Su ocağa alınır ve altı açılır. Su kaynamaya başlayınca yumurta cezvenin içerisine bırakılır. Yumurta cezvenin içerisine bırakıldıktan sonra tekrar su kaynamaya başlayınca dakika beş dakika kadar beklenir ve beş dakika sonunda yumurta ocaktan alınır ve soyularak servis edilir. Afiyet olsun.

Katı yumurta, katı yumurta haşlamak içinde yine aynı işlemler yapılarak su cezveye konulur ve kaynatılır. Su kaynayınca yumurta cezveye konulur. Bu defa kaynadıktan sonra on iki dakika daha ocakta tutulur ve ardından ocaktan alınıp soyularak servis edilir. Afiyet olsun.
]]>
Kurbağa Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/kurbaga-yumurtasi.html Fri, 09 Nov 2018 01:52:19 +0000 Kurbağa Yumurtası, Kurbağa bataklık ve karada yaşayan bir canlı türüdür. Ama kurbağalar tatlı suda, derelerde ve bataklık olan bölgelerde daha çok yaşarlar. Kurbağalar deniz de yaşamazlar. Dünyanın hemen her bölgesinde bul Kurbağa Yumurtası, Kurbağa bataklık ve karada yaşayan bir canlı türüdür. Ama kurbağalar tatlı suda, derelerde ve bataklık olan bölgelerde daha çok yaşarlar. Kurbağalar deniz de yaşamazlar. Dünyanın hemen her bölgesinde bulunur. Kurbağalar vücut yapısı olarak, ıslak ve yapışkan bir deriye sahiptir. Ayrıca kurbağaların kuyruğu yoktur. Sırtlarında kızarıklık şeklinde siğiller vardır.

Kurbağalar yumurtlayarak çoğalırlar. Kurbağaların ergin hale gelmeleri 3-4 seneyi bulur. Bu dönemden sonra kurbağalar çiftleşme yaparlar. Bu çiftleşmeler gece meydana gelir. Kucaklaşma şeklinde bir birlerine sarılarak çiftleşirler. Senede 3-4 defa çiftleşirler. Bu çiftleşmeden sonra milyonlarca yumurta dişi kurbağanın karın boşluğunda oluşmaya başlar. Yumurtalar jelatinimsi bir zar ile kaplanır. Bu yumurtalar biraz olgunlaştıktan sonra, dişi kurbağa yumurtaları durgun bir suya bırakır. Milyonlarca yumurtayı tek seferde en hassas bir şekilde suya bırakır.

Kurbağa Yumurtası
Jelatinimsi yapısı sayesinde birbirlerine yapışık bir şekildedir. Yumurtaların bir kısmı suya ve diğer canlılara dayanıklıdır. Bir kısmı ise suya kapılıp gider, bir kısmı da suda yaşayan diğer canlılar tarafından yenir. Yaşama şansı olan yumurtalar ise büyümeye devam ederler. Kurbağaların yumurtaları oldukça küçüktür. Yumurtalar büyüdükten sonra yaklaşık üç gün içerisinde açılır. Sonra iri baş adı verdiğimiz canlılar meydana gelir. Bunların ilk başta kuyrukları vardır. Daha sonra solungaçları çıkar. Bunlar bir ay sonra çıkmaya başlar. Solungaçlar kurbağalar da solumu sağlarlar. Kurbağalar yaklaşık üç aylık olduktan sonra arka bacakları oluşur. Dört aydan sonra ise ön bacakları oluşmaya başlar.
Altı aydan sonra yavaş yavaş akciğerleri gelişmeye başlar. Bu sırada kuyruğu ve solungaçları düşer. Kuyruk ve solungaçlar iyice kaybolduktan sonra, akciğer solunumu başlar. Kurbağa bu dönemden sonra bitki ile beslenmeye başlar.
]]>
Yumurta Alerjisi https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-alerjisi.html Fri, 09 Nov 2018 17:23:24 +0000 Yumurta Alerjisi: Çocukluk çağlarında en yaygın şekilde alerjiye neden olan besinler arasında yumurta gelmektedir. Yumurta alerjisinin ortaya çıkardığı belirtiler genellik ile yumurta veya yumurta içeren yiyecekler Yumurta Alerjisi: Çocukluk çağlarında en yaygın şekilde alerjiye neden olan besinler arasında yumurta gelmektedir. Yumurta alerjisinin ortaya çıkardığı belirtiler genellik ile yumurta veya yumurta içeren yiyecekler tüketildikten sonraki birkaç dakika ya da saat içerisinde oluşmaktadır. Belirti ve bulgular hafiften başlayarak yüksek ve şiddete kadar bir aralıkta yaşanabilir. Yaygın olarak deri döküntüleri, kusma, kurdeşen veya diğer sindirim sorunları şeklinde belirtiler içerebilir. Yumurta alerjisi nadir olarak da, anafilaksi adı verilen ve hayatı tehdit edecek derecede reaksiyonlara neden olabilen bir durumdur. Yumurta alerjisi genellikle erken bebeklik dönemlerinde ortaya çıkmaya başlar. Çoğu çocukta ergenlikten önce oluşan, yumurta alerjisi kendiliğinden kaybolmaktadır. Ancak bazı durumlarda yetişkinlikte de devam ettiği gözlemlenmiştir. 

Yumurta Alerjisi Belirtileri: Genellikle yumurta ve yumurta içerikli besinler yendikten kısa bir süre sonra ortaya çıkmakta ve kişiden kişiye belirtiler değişiklik göstermektedir. En çok karşılaşılan belirtiler şu şekildedir; 

 • Alerjik burun iltihabı (alerjik rinit)
 • Cilt iltihabı ya da ürtiker (en sık görülen belirtidir)
 • Sindirim sisteminde görülen bulantı, kramp ve kusma tarzı şikayetler
 • Öksürük, göğüste sıkışma hissi veya nefes darlığı gibi astım belirtileri
Yumurta Alerjisi

Yumurta alerjisi bulunan kişilerin bu besini tüketmemesi ya da mümkün olduğunca az tüketmesi, yumurta ile eşdeğer besin kaynaklarından olan lor peynir tüketerek vücudun ihtiyacı olan proteini karşılaması sağlanabilmektedir. Dikkatli beslenmeyle kontrol altına alınan yumurta alerjisi, doktor tedavisinde ilaçla da tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Şayet yumurta tükettikten kısa bir süre sonra yukarıda belirtilen rahatsızlıklardan herhangi birini yaşıyorsanız, doktora başvurarak bu rahatsızlığınızı paylaşmanız, sağlığınız için faydalı olacaktır. 

 

]]>
Keklik Yumurtası https://www.yumurta.gen.tr/keklik-yumurtasi.html Fri, 09 Nov 2018 21:17:52 +0000 Keklik Yumurtası, Keklik yumurtası, eti ile meşhur keklik kuşundan temin edilmektedir. Birçok renk çeşidi vardır. Örneğin; beyaz, krem ve kahverengi gibi. Keklik yumurtasının biçimi küt ve ovaldir. Fakat tavuk yumurtasına be Keklik Yumurtası, Keklik yumurtası, eti ile meşhur keklik kuşundan temin edilmektedir. Birçok renk çeşidi vardır. Örneğin; beyaz, krem ve kahverengi gibi. Keklik yumurtasının biçimi küt ve ovaldir. Fakat tavuk yumurtasına benzemektedir. Ancak tavuk yumurtasının üzeri sadedir. Keklik yumurtasının üstünde ise farklı boyutlarda koyu renkte kahverengi lekeler bulunmaktadır.

Keklik Yumurtasının Kuluçka Dönemi

Keklik yumurtalarını kuluçka makinesine yerleştiriyoruz. Tabi bu kuluçka makinelerini bir gün (24 saat) önceden çalıştırmak gerekir. Kuluçka makinesin ısısını 37,8 dereceye getirmeliyiz. Bağıl neminin seviyesi ise altmış veya altmış beş olarak belirlenmelidir. Keklik yumurtasının gelişim evresi yirmi dört gün içerisinde tamamlanır ve çıkar. Yirmi bir gün boyunca bu yumurtaların gelişim süresinde otomatik olarak çevrilen makineleri gün içerisinde en az altı defa ve kırk beş derecelik açılar kullanarak hem sağa hem de sola çevrilmesi gerekir. Keklik yumurtaları yedinci ve onuncu günlerden sonra civciv olarak meydana gelmeye başlayacak. Tabi yumurtaların içinin dolu olup olmadığını, bu süre zarfında yumurta kontrol lambaları aracılığı ile kontrol edebiliriz. Yirmi birinci günün arkasından makinelerin çevrilmesini durdurmalıyız. Durdurduktan sonra keklik yumurtaları çıkım sürecine girerler. Gelişim evresinin sonunda, yumurta kontrol lambası yardımı ile yumurtaların içerisinden dölsüz olanlar ayrıştırılır. Çıkım sürecinde yani son üç kalan üç günde ısısı 36,8 dereceye düşürülmelidir. Aynı zamanda bağıl nemin seviyesini ise seksen veya seksen beşe çıkarmalısınız. Nem oranı düşük olarak ayarlanması civcivlerin yumurta kabuklarına yapışarak ölmelerine neden olabilir. Bu yüzden ayarları iyi yapmak gerekir.

Keklik Yumurtasının Saklama Biçimi

Keklik yumurtasını saklamak için bulunulan yerin serin olması gereklidir. Sıcak olan ortamlarda veya ıslak olan yerlerde çabucak bozulabilen bir yumurtadır. Bundan dolayıdır ki buzdolabı gibi yerlerde ve soğuk ve kuru yerlerde muhafaza edilmelidir. Keklik yumurtasını aldıktan sonra hemen tüketilmesi uygun olacaktır. Çünkü uzun süre kalırsa vitamini ve lezzetini kaybedecektir. Keklik yumurtası pahalı bir yumurta çeşididir. Öyle tavuk yumurtaları gibi marketlerde veya bakkallarda çok kolay bulunmaz. Keklik yumurtasının belirlenmiş bir üretin yöntemi yoktur. Büyük olmayan çiftliklerde üretimi gerçekleşmektedir. Organik malzemeleri satan köy pazarlarında keklik yumurtasını bulabilirsiniz.

Keklik Yumurtasının Tüketimi

Kelik yumurtasını da tavuk yumurtasına benzer biçimde tüketilmesi uygundur. Keklik yumurtasını haşlayarak tüketebilirsiniz. Çeşitli sebze ve baharatların katkısıyla omlet yaparak da tüketilebilir. Fakat aşırı pişmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü fazla pişen keklik yumurtaları hem vitaminlerini kaybeder hem de minerallerin de kayıplar yaşar. Fazla pişen keklik yumurtalarında protein kaybı yaşamaktadır. Az pişirilerek tüketilmesi sağlık açısından daha yararlı olur. Keklik yumurtasının çok hassas bir yapısı vardır. Çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Ayrıca beyazı sarısından ayrılmadan yenilmesinde yarar vardır.

Keklik Yumurtasında Bulunan Mineral ve Vitaminler

Keklik yumurtası, tavuk yumurtasına göre besin değeri daha çoktur. Yüksek oranda vitamin ve mineral içermektedir. Diğer yumurtalara göre çok fazla protein içeriğine sahiptir. Ve enerji barındırma açısından yüksek değerlere sahiptir. Keklik yumurtası içerisinde fosfor ve demir mineralleri bulunmaktadır. Keklik yumurtasının beyazında bakır, iyot ve magnezyum mineralleri mevcuttur. Keklik yumurtası, A vitamini açısından mühim bir gıda ürünüdür. İçerisinde bol miktarda B vitaminini barındırmaktadır. Keklik yumurtası, çok yüksek oranda protein bulundurmasının yanı sıra proteinlerin ana maddesi olan aminoasitler, keklik yumurtasında yeterli düzeyde bulunmaktadır.

Keklik Yumurtası

Keklik Yumurtasının Faydaları

 • Kek]]> Süt Yumurta Reçel https://www.yumurta.gen.tr/sut-yumurta-recel.html Sat, 10 Nov 2018 01:08:54 +0000 Süt yumurta reçel, İnsanlarımızın vazgeçilmez bir öğünü olan kahvaltıda nelerin yendiği çok önemlidir. Güne daha zinde başlamamız adına değerli besinlerden almamız gereklidir. Yemek yeme alışkanlıklarımız zihinsel ve Süt yumurta reçel, İnsanlarımızın vazgeçilmez bir öğünü olan kahvaltıda nelerin yendiği çok önemlidir. Güne daha zinde başlamamız adına değerli besinlerden almamız gereklidir. Yemek yeme alışkanlıklarımız zihinsel ve bedensel faaliyetleri bizi yakından etkiler. Bu sebepten dolayıdır ki kahvaltı günümüzün en uzun olan gece uykusundan sonraki biten enerjinin tekrar yerine gelebilmesini sağlayan en önemli ürünümüzdür. Sabah uyandığımızda vücudumuzun gereksinim duyduğu tüm besinleri kahvaltıyla karşılayabiliriz. Her gün düzenli olarak kahvaltı yapan kişiler, yapmayan kişilere oranla daha başarılı ve verimli olmaktadırlar. Kahvaltı alışkanlığına sahip olmayanlar da yorgunluk, bitkinlik gibi problemler ortaya  çıkmaktadır. Ayrıca sağlıklı bir kahvaltının yaşlanmayı de geciktirdiği bilinmektedir. Her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapan kişilerin kilolarını korudukları da görülmektedir. Ayrıca düzenli kahvaltı yapan bireylerde vitamin ve mineral eksiklikleri görülmemektedir. Özellikle çocuklarımızın sağlıklı beslenme alışkanlıklarının öğretmek adına kahvaltı alışkanlıklarını kazandırmak, onlar için son derece önemlidir. Bu durum onların öğrenmenin getireceği zorluklara karşı hazırlar. Bu nedenle okul hayatında başarılı olmalarını sağlar. 

  Süt: Dünyanın en yararlı içeceği arasındadır. Süt insanların doğumlarından itibaren aldıkları ilk besindir. İlk günlerde annelerinin sütüyle beslenen bebekler daha sonraları hem anne sütü, hem de hayvanı sütlerle beslenmektedir. Bu durumda süt, bebeklerin o narin vücutlarını sağlamlaştırır ve güçlendirir. Çocukluk döneminde  birkaç yılının ve bir çocuğun gelecekteki sağlığı üzerinde hayati bir önemi vardır. Çocuklarımız için özellikle kuvvetli kemik ve diş sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Ergenlik çağında besinlere ihtiyaç oldukça yüksektir. Özellikle 10 ile 15 yaş arasındaki erkek ve kız çocuklarımız hızla büyümektedirler. Bu sebepten dolayı kalsiyum onların boylarını uzatır. Sütün kemik yoğunluğunun en üst safhasına ulaştığı 20 li yaşlara kadar tüketilmesi, kemik yoğunluğunun artmasına sebep olmaktadır. Her yaş grubunun günde en az 2 su bardağı süt tüketilmesinde fayda vardır. Bizlerin erken yaşlarda süt tüketimi kemik erimesi hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Maksimum kemik yoğunluğu 35 yaşları arasında oluşurken, İlerleyen yaşlarda kalsiyum alımı olsa da kemik yoğunluğu olmamaktadır.

  Süt Yumurta Reçel
  Yumurta: Sağlıklı beslenme vücudun ihtiyacı olan enerji ve besin ögelerinin çoğunu kahvaltılardan almaktadır. Kahvaltı deyince olmazsa olmazların başında yumurta gelmektedir. Yumurta, kaliteli protein kaynağı olup mükemmel bir yiyecektir. Yumurta yüzyıllardır bilinen bir besindir. Ucuz ve dünyanın her yerinde rahatlıkla üretilebilen ve çok çeşitli şekillerde üretilen ve kolayca pişirilip tüketilen bir besindir. 

  Reçel: Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazları arasında da reçeli unutmamak gerekir. Meyve yemeyen insanın bile şekerle buluştuğunda hayır diyemeyeceği bir tat olmaktadır. Reçeller genellikle; kiraz, çilek, kayısı, şeftali gibi meyvelerden yapıldığını görmekteyiz. Reçeli kahvaltılarımız da kaymak eşliğinde tükettiğimiz zaman daha daha lezzetli bir tat ortaya çıkmaktadır.
  ]]>
  Yumurta Kaynatma https://www.yumurta.gen.tr/yumurta-kaynatma.html Sat, 10 Nov 2018 07:49:37 +0000 Yumurta Kaynatma, Kahvaltıların vazgeçilmez gıdası ve protein deposu olan yumurtayı sevmeyen kişi yoktur herhalde. Hem kolay bulunabilen, hem ucuz, hemde sağlığa oldukça faydası olan yumurtayı sağlıklı kemik gelişimi adına Yumurta Kaynatma, Kahvaltıların vazgeçilmez gıdası ve protein deposu olan yumurtayı sevmeyen kişi yoktur herhalde. Hem kolay bulunabilen, hem ucuz, hemde sağlığa oldukça faydası olan yumurtayı sağlıklı kemik gelişimi adına özellikle de gelişme çağındaki çocukların günde mutlaka en az bir adet tüketmesi gerekir. Kaynatılarak ve tavada da yapılabilen yumurtayı çoğu kişi daha sağlıklı olması bakımından haşlama olarak tercih eder. Rafadan, kayısı kıvamında ya da lop yumurta diye bildiğimiz yumurta kıvamlarının her birinin kaynatma süresi farklıdır. Sizlerle yumurtanın kaynatma sürelerini ve yumurta kaynatmanın püf noktalarını paylaştım. Arzu ettiği kıvamı elde edemeyip yumurtayı sürekli farklı kıvamlarda yemek zorunda kalanlar, istediğiniz sonucu elde etmek için mutlaka denemenizi öneririm. Ayrıca yumurta haşlamasını kokusundan hoşlanmayıp tercih etmeyenler yumurtayı haşladıktan sonra buz doldurulmuş bir suyun içerisine koyarak soğutun kokusunun gittiğini göreceksiniz. 

  Rafadan yumurta kaynatma süresi:
  Öncelikle yumurtayı kaynatmadan en az bir saat önce buzdolabından çıkarmanız yumurtanın kıvamı açısından ve oldukça önemlidir. Yumurtayı rafadan kıvamında yapabilmek için öncelikle dolaptan çıkardığınız yumurtayı ılık bir su ile yavaşça yıkayın Daha sonra bir kaşık yardımı ile haşlama kabının içerisine bırakarak haşlama kabının içerisine yumurtanın üzerini kapatacak kadar su ile doldurun ve içerisinde yumurtaların çatlayıp dağılmaması ve daha kolay soyulabilmesi için yaklaşık bir çay kaşığı kadar tuz ya da 1 yemek kaşığı sirke ilave edin. Daha sonra ocağın altını yakın ve yumurta kaynamaya başladıktan sonra yumurtayı 1 dakika daha kaynatın ve yumurtanın üzerine musluktan soğuk su ilave edin ve yine bir kaşık yardımı ile yumurtayı yumurtalığa alın. Tam istediğiniz kıvamda olacağına eminim.

  Yumurta Kaynatma
  Kayısı yumurta kaynatma süresi:
  Yukarıda yazan işlemlerin aynısını uyguladıktan sonra bu defa yumurta kaynamaya başladıktan 4 dakika sonra ocağın altını kapatın. Kaynayan yumurtanın kayısı kıvamında olduğunu göreceksiniz. 

  Lop yumurta kaynatma süresi:
  Lop yumurta kıvamını tutturmak için ise yumurta kaynamaya başladıktan yaklaşık 8 dakika sonra ocağın altını kapatın ve yumurtayı soğuk suyun altına tutun. Umarım bu paylaştığım yumurta kaynatma süreleri işinize yarar. Şimdiden afiyet olsun.
  ]]>