Yumurta Tavuğu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Yumurta Tavuğu Türleri ve Özellikleri

Yumurta Tavuğu, ya da diğer bir ismi ile ligorinler tavuk türlerinin en çok bilinenlerindendir. Tüm dünyada yumurta üretiminde en çok verim bu tavuklardan elde edilmektedir. Bu tür İtalya'da ortaya çıkmış ancak renk çeşitlilikleri İngiltere, ABD gibi ülkelerde de gelişme göstermiştir. Beyaz, boz, gümüş, ince benekli, karışık renkli, kahve renkli gibi birçok cinsi vardır. Ayrıca cüce ligorinlerde üretilmiştir. İlk önceleri İtalyan tavukları olarak bilinen bu tavuklar zamanla ‘'leghorn' adını almışlardır. Günümüzde ise dilimize uyumlu olsun diye ligorin olarak söylenmiştir. Ligorin türünün ilk ortaya çıkış yerinin İtalya olduğu bilinmekle beraber bu türlerin İpek Yolu ticaretleri yoluyla Avrupa'ya götürülmüş olduğu tahmin edilmektedir. Bu tavukların atalarının kırmızı orman tavuğu Gallus Gallus ya da Gallus Bankiva olduğu düşünülmektedir. Bu türün ABD'ye götürülmesiyle beraber tüm dünyaya yumurta endüstrisi açısından yayılma süreci başlamıştır. 1800'lü yılların başında İtalya'dan alınıp New York'a götürülen bu tür harika yumurtlayıcılar olarak ün kazanmışlardır. Amerikalılar ligorinleri başka bir tür olan Minorkalarla çiftleştirerek ebatlarını büyütmeye çalışmışlardır. Ligorinler daha sonra ilk olarak İngiltere'ye götürülmüştür. Orijinal renkleri beyaz olan bu türün zamanla değişik renkleri de üretilmiştir. Ligorinlerin beyaz olan türleri iyi yumurtlayıcı ve her koşula kolay uyum sağlaması ile dikkat çekmiştir. Ayrıca ligorinler yani yumurta tavukları melez yapılı hayvanlardır.

Yumurta Tavuklarının Özellikleri Nelerdir?
  • Yumurta tavukları ya da diğer adı ile ligorinler diğer tavuklara kıyasla küçük cüsselidirler. (Bantam yani cüce ligorinler hariç)
  • Özellikle beyaz olan türünün yumurta verimi oldukça yüksektir. İyi bir yumurta tavuğu yılda yaklaşık 300'e yakın yumurtlamaktadır.
  • Küçük yapılı ve hafif olduklarından etleri için üretilmezler.
  • Günümüzde 16 adet tanınmış türü bulunan bu yumurta tavuklarının birkaç adette pek bilinmeyen cinsi bulunmaktadır.
  • Yumurta tavuklarının kısmen uçma yetenekleri vardır. Geceleri ağaçların dallarına tüneyerek geceyi orada geçirebilirler. Ayrıca kolayca kümeslerine de alışabilmektedirler.
  • İnsana pek yakın olmayan türlerdir. Ancak özel ilgi ile insana alışmaları sağlanabilir.
  • Çokça aktif, hareketli ve araştırmayı seven canlılardır.
  • Kırsal kesimlerde yetiştirilen yumurta tavukları serbest bırakıldıkları zaman tek başlarına yiyeceklerini bulabilir. Sahiplerine yük olmazlar.
  • Minorca ve Malay gibi türlerle melezleştirilerek ağırlıkları arttırılmış yumurta tavukları da vardır.
Yumurta Tavukları ve Kuluçka

Bu türlerde gurk olma yani kuluçkaya yatma eğilimleri olmadığı belirtilse de serbest yetiştirilen yumurta tavuklarının yumurtalarını kendi buldukları gizli bir yere toplayıp kuluçkaya yattıkları ise bilinen bir gerçektir. Asıl kuluçka işleminin olmadığı durumlar ise kısıtlanan türlerde görülmektedir. Tavuklar kapalı alanlarda yetiştirildikleri için ve yumurtalarını istedikleri bir alanda değil de tüm tavukların kullandığı alanda yaptıklarından gurk olma yani kuluçkaya yatma işlemi olmamaktadır. Bu durum onların birçok tavuk türüne kıyasla tam evcilleşememelerine sebep olmaktadır.

Yumurta Tavuğu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

1 Yumurta Kaç Kalori?

1 Yumurta Kaç Kalori?

Horoz Yumurtası Nedir?

Horoz Yumurtası Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurta Üretimi Köy Yumurtası Üretimi

Yumurta Üretimi Köy Yumurtası Üretimi

Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır?

Rafadan Yumurta Nasıl Yapılır?

Süt Bal Yumurta Ortak Kullanım Alanları

Süt Bal Yumurta Ortak Kullanım Alanları

Pastırmalı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Pastırmalı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Kaynatma Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Kaynatma Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Kayısı kıvamında yumurta nasıl yapılır?

Kayısı kıvamında yumurta nasıl yapılır?

Güncel

Sosisli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Sosisli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri