Yumurta Beyazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yumurta Beyazı Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta beyazı, Yumurtanın beyazı da en az yumurtanın sarısı kadar faydalı bir besindir. Aşağı yukarı her gün tüketilmesinde yarar vardır. Genelde yumurtanın satısı ile çeşitli pasta süslemeleri yapılırken bir çoğumuz kalan beyazını değerlendirmeyip atarız, oysa artan beyaz kısmı bir kapta biriktirip buzdolabında saklayabiliriz. Çünkü daha sonra sakladığımız bu yumurta beyazları çeşitli poğaça, börek ve pasta gibi tariflerde rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Yumurtanın beyazı potasyum miktarı bakımından çok zengindir. Yumurtanın beyazında bulunan B vitamini miktarı, genellikle menopoz dönemine giren bayanlar için oldukça faydalı bir besindir. Ayrıca yumurta beyazının içinde bulunan ovalbumin, çok zengin protein kaynakları arasında yer almaktadır. Yumurta beyazı içerisinde bulunan, ovamisin adı verilen bu besin kaynağı, çeşitli virüslerle savaşmaya yarayan oldukça önemli bir maddedir.

Yumurtanın beyazının cildimize de birçok faydaları vardır. Bu yüksek protein kaynağı, cilt ve saç bakımı için oldukça faydalıdır. Bu faydalardan bazıları, cildin sıkılaşması, cilt gözeneklerinin küçülmesi, birikmiş fazla yağın alınması ve yağ gözeneklerinin temizlenmesidir. Yumurtanın beyazından hazırlanan cilt maskeleri, düzenli kullanıldığı taktirde cilt birtakım siyah noktalardan arınarak, daha pürüzsüz bir görüntüye kavuşmuş olur ve sağlıklı bir yapıya kavuşur.

Bu arada, çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalarda, yumurtanın sağlıklı ve kontrolü bir şekilde zayıflamak için, çok faydalı besinler arasında yer aldığı ispatlanmıştır. Yumurta beyazının zayıflama üzerindeki en önemli özelliği, içeriğindeki yoğun proteinden dolayı tok his edilme süresini artırmasıdır. Ayrıca yumurtanın bütününü yemektense, sadece beyazını yediğimiz taktirde kolesterol seviyemizi düşürmekte bize yardımcı olacaktır. Unutulmamalıdır ki yumurtanın sarısında bulunan kolesterol, nerede ise tüm günlük ihtiyacımız denk geliyor. Kahvaltılarda yediğimiz simit poğaça yerine yumurtanın beyazını yersek hem kendimizi daha tok hissedecek hem de vücudumuza daha az kalori almamızı sağlayacaktır. Günlük yaşamımızda kahvaltının çok büyük önemi vardır. Dolayısıyla, besin değeri düşük gıdaları tüketmemiz sağlığımız açısından son derece sakıncalı bir durum oluşturmuş olacaktır.

Yumurta Beyazı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Yumurta Besin Değeri Nedir?

Yumurta Besin Değeri Nedir?

Güncel

Çiğ yumurta Sağlığımıza Faydalı Mıdır?

Çiğ yumurta Sağlığımıza Faydalı Mıdır?