Yumurtanın Zararları Nedir?
15 Mayıs 2024

Yumurtanın Zararları Nedir?

Yumurtanın Zararları, Yumurta protein kaynağı bakımından önemli zengin ve faydalı bir besin maddesidir. Yumurta doktorlar ve beslenme uzmanlarının mutlaka her gün tüketilmesi gerektiğini vurgulamışlardır. Yumurta anne sütünden sonra en besleyici gıdadır. Yumurtanın yetiştirildiği yerin yeteri kadar temiz olmaması durumundan kaynaklanan salmonella bakteri ürettiği bu bakterinin özellikle yumurtanın çiğ tüketildiği zaman insan vücuduna geçtiği ve ciddi boyutlarda enfeksiyonlara neden olduğu bildirilmiştir.

Yumurtanın Zararları; Yumurta sarısında aşırı derecede yağ bulunduğundan fazla tüketimi insanın kolesterolünün çıkmasına sebep olur. Pastırma, sucuk gibi gıdalarla birlikte tüketildiğinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini artırmaktadır. Alerjik reaksiyon bulunan kimselerde alerji olmasına, deri üzerinde tahrişe ve kaşıntıya neden olur. Yapılan araştırmalar sonucu kırk yaş üzeri insanlarda fazla yumurta tüketilmesinin insan vücuduna sigara kadar zarar verdiği söylenmiştir.

Yumurtanın Zararlarından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?
  • Yumurta alırken özellikle yaz ayında iseniz buzdolabında muhafıza edilen yumurtalar almalısınız. Çünkü beş derecenin üzerindeki ısılarda yumurta, son kullanma tarihi geçmiş olmasa da bozulmuş olabilir.
  • Yumurtayı börek veya poğaça yapımında kullanıyorsak yumurtaya dokunduktan sonra ellerimizi mutlaka yıkamalıyız. Ellerinizi yıkamadan hamuru yoğurmayın. Hamur yoğururken değil, yumurta elinizle ne zaman temas etse ellerinizi yıkamalısınız.
  • Yumurtayı alırken üzerinde bulunan seri numarası ve son tüketim tarihlerine mutlaka dikkat edin.
  • Son kullanma tarihi geçmiş bayat yumurtaların tüketimi sağlık açınızdan son derece zararlıdır.
  • Yumurta çıktığı tavuktan ve tavuğun aldığı besinlerden ve kümes ortamında bulunan bakterileri içine geçiren bir besindir.
  • Yumurtayı çiğ ya da az pişmiş olarak tüketmek sakıncalıdır. Aynı tehlikeler organik yumurtalar içinde geçerlidir.

Yumurtanın Zararları Yorumları

soru

İzem

10 Nisan 2024 Çarşamba

Yumurta en sevdiğim bir besindir. Günlük olarak tüketmekteyim. Yumurtanın insan vücuduna zararı var mıdır ve varsa bunlar nelerdir. Yumurta alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Cevap yaz
cevap

Admin

10 Nisan 2024 Çarşamba

İzem, yumurta tüketimi genel olarak sağlıklı kabul edilir ve birçok kişi için faydalıdır. Ancak bazı durumlarda dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Örneğin, fazla miktarda yumurta tüketimi kolesterol seviyelerini etkileyebilir. Bu nedenle, günlük tüketim miktarını dengeli tutmak önemlidir. Yumurtanın taze olması ve güvenilir kaynaklardan temin edilmesi de sağlık açısından önem taşır. Ayrıca organik ve serbest gezen tavuklardan elde edilen yumurtaları tercih etmek daha besleyici olabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karınca Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Karınca Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Fırında Kıymalı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Kıymalı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Sucuklu Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Sucuklu Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

İran Tavuğu Yumurtası Türleri ve Özellikleri

İran Tavuğu Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?

Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?