Yumurta Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yumurta Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta; Besin kaynağı yönünden oldukça zengin olan yumurtayı çocuk, erişkin ve yaşlı hiç fark etmez günde bir tane yemelidir. O kadar önemli olan yumurta, anne sütünden sonra insan vücudu için gerekli olan bütün besin öğelerini bulunduran tek gıda kaynağıdır. Oldukça besleyici, sağlıklı ve haşlanmış olarak tüketildiğinde bir o kadar da doyurucu bir gıdadır.

Yumurtanın Vitamin Değeri

Yaşam kaynağı besinlerimizden biri olan yumurta da en çok A, B, D ve E vitamini olmak üzere diğer vitaminler de vardır.

A vitamini yumurtanın sarısında bulunur ve daha iyi görmeyi sağlar yani göze faydası çoktur. Ayrıca A vitamini diş yapısına ve kemik gelişimine de katkısı bulunur. Vücut hücrelerinin gelişimine yardımcı olmakla beraber sindirim ve solunum sistemlerinin sağlıklı çalışmasını ve enfeksiyonlara karşı direnç sağlanmasında önemli rol oynar.

B grubu vitaminleri ise bazı gıda maddelerinin vücutta enerjiye dönüştürülmesini sağlar. Ayrıca beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde yumurtanın yapısında bulunan kolin önemli rol oynar.

D vitamini zaten bildiğimiz en önemli görevi olan, kalsiyumun insan vücudunda kullanılmasını sağlar.

E vitamini vücuda giren zararlı ya da yabancı maddelerin zararını önleyerek vücudu korumaya alır.

Yumurtanın Protein Değeri

Eğer ki diğer besin öğeleriyle kıyas yapacak olursak en kaliteli protein yumurtada bulunur. Büyümeye oldukça katkısı olduğundan, hayvansal proteinin özellikle çocukların hiç aksatmadan tüketmeleri gerektiğini uzmanlar son zamanlarda altını çizerek vurgulamaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir büyüme için çocukların yumurtayı yemeleri çok önemlidir.

Yumurtanın Mineral Değeri

Vücut için son derece gerekli olan demir ve çinko gibi mineralleri yumurta bünyesinde bulundurmaktadır.

Yumurtanın Yağ İçeriği

Yumurtadaki yağ oranı oldukça düşüktür. Büyük bir yumurta 4.5 gram civarlarında yağ içerir.

Yumurta kolesterolü arttırır mı?

Yumurtanın sarısında 213 mg kolesterol bulunmakla beraber beyazında yağ ve kolesterol yoktur. Bununla beraber son zamanlarda yapılan araştırmalar yumurtanın sayısız faydalarının olmasından ötürü, faydalarıyla içinde bulunan 213 mg'lık az bir miktar kolesterol karşılaştırıldığı zaman bu az miktardaki kolesterolün, yumurtanın faydalarından yoksun kalmaya değecek nitelikte olmadığını göstermiştir. Şöyle ki uzmanlar bu kadar faydalı bir gıdanın içerdiği az bir miktar kolesterol yüzünden tüketilmemesini yanlış bulmuşlardır. Şunu tekrar belirtelim ki yumurtayı yağda değil haşlanmış olarak tüketmemiz gerekir.

Buraya kadar olan yazımızda sizlere yumurtanın faydalarını anlattık şimdi ise zararlarını anlatalım.

Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Bu kadar anlatmayla bitirilmeyecek kadar faydası olan yumurtayı, yanlış kullanımlar sonucu zarara çevirebilirsiniz. Bunun için dikkat edeceğiniz küçük önlemlerle bu zararları önleyebilirsiniz.
  • Yumurta çiğ şekilde tüketilmemelidir.
  • Yumurta daima buzdolabı gibi soğuk yerlerde saklanmalıdır ve asla oda sıcaklığında muhafaza edilmemelidir.
  • Eğer yumurtayı yağda pişirerek tüketmek istiyorsanız yağda yapılan yumurtanın B vitamin değerleri ölebileceği için haşlanmış olarak tüketmenizde fayda vardır.
  • Yumurtanın pişme süresine dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü yumurtanın bayat ya da fazla haşlanırsa yumurta da bulunan demir minerali yumurtanın dışına akabilir ve diğer vitaminler de ölür. Bunu siz kendiniz de fark edersiniz zaten çok haşlanan bir yumurtanın beyaz kısmında mora benzer renkler görürsünüz. Gördüğünüz o renklenme akıp giden demir mineralidir.

Yumurta Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Az Pişmiş Yumurta Nasıl Yapılır?

Az Pişmiş Yumurta Nasıl Yapılır?

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Tavada Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Bal Süt Yumurta Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bal Süt Yumurta Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Keklik Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Keklik Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?