Keklik Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
22 Haziran 2024

Keklik Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Keklik yumurtası, etiyle meşhur keklik kuşundan elde edilmektedir. Bu yumurtalar çeşitli renklerde olabilir; örneğin, beyaz, krem ve kahverengi gibi. Keklik yumurtasının biçimi küttür ve ovaldir, tavuk yumurtasına benzemektedir. Ancak, tavuk yumurtasının yüzeyi sade iken, keklik yumurtasının üzerinde farklı boyutlarda koyu renkli kahverengi lekeler bulunmaktadır.

Keklik Yumurtasının Kuluçka Dönemi

Keklik yumurtaları, kuluçka makinelerine yerleştirilir. Bu makineleri bir gün (24 saat) önceden çalıştırmak önemlidir. Kuluçka makinesinin ısısı 37,8 dereceye ayarlanmalıdır. Bağıl nem seviyesi ise %60 veya %65 olmalıdır. Keklik yumurtasının gelişim evresi yirmi dört gün içinde tamamlanır ve yumurtalar çatlar. Yirmi bir gün boyunca yumurtaların gelişim süresinde otomatik olarak çevrilen makinelerin, günde en az altı defa ve kırk beş derecelik açılarla hem sağa hem de sola çevrilmesi gerekmektedir. Keklik yumurtaları yedinci ve onuncu günler arasında civcive dönüşmeye başlar. Bu süreçte yumurtaların içinin dolu olup olmadığı yumurta kontrol lambaları ile kontrol edilebilir. Yirmi birinci günün ardından makinelerin çevirme işlemi durdurulmalıdır. Durdurma işlemi sonrasında keklik yumurtaları çıkım sürecine girer. Gelişim evresinin sonunda, yumurta kontrol lambası yardımıyla dölsüz olan yumurtalar ayrıştırılır. Çıkım sürecinde, yani son üç gün kala, ısı 36,8 dereceye düşürülmeli ve bağıl nem seviyesi %80 veya %85'e çıkarılmalıdır. Nem oranının düşük ayarlanması, civcivlerin yumurta kabuklarına yapışarak ölmelerine neden olabilir. Bu yüzden ayarların doğru yapılması oldukça önemlidir.

Keklik Yumurtasının Saklama Biçimi

Keklik yumurtasının saklanacağı yerin serin olması gereklidir. Sıcak veya nemli ortamlarda keklik yumurtası hızla bozulabilir. Bu nedenle, buzdolabı gibi soğuk ve kuru yerlerde muhafaza edilmelidir. Keklik yumurtası alındıktan sonra hemen tüketilmesi uygundur, çünkü uzun süre bekletildiğinde vitamin ve lezzetini kaybedecektir. Keklik yumurtası pahalı bir yumurta çeşididir ve tavuk yumurtaları gibi marketlerde veya bakkallarda kolayca bulunmaz. Keklik yumurtasının belirlenmiş bir üretim yöntemi yoktur; genellikle küçük çiftliklerde üretilir. Organik malzemelerin satıldığı köy pazarlarında keklik yumurtasını bulabilirsiniz.

Keklik Yumurtasının Tüketimi

Keklik yumurtası, tavuk yumurtasına benzer şekilde tüketilebilir. Keklik yumurtasını haşlayarak tüketebilirsiniz veya çeşitli sebze ve baharatlarla omlet yaparak da tüketilebilir. Ancak, aşırı pişirilmemesine dikkat edilmelidir. Fazla pişen keklik yumurtaları hem vitaminlerini hem de minerallerini kaybeder. Ayrıca, fazla pişen keklik yumurtalarında protein kaybı da yaşanır. Az pişirilerek tüketilmesi sağlık açısından daha yararlıdır. Keklik yumurtasının çok hassas bir yapısı vardır ve çiğ olarak da tüketilebilir. Yumurtanın beyazı ve sarısı ayrılmadan yenilmesi tavsiye edilir.

Keklik Yumurtasında Bulunan Mineral ve Vitaminler

Keklik yumurtası, tavuk yumurtasına göre daha yüksek besin değerine sahiptir. Yüksek oranda vitamin ve mineral içermektedir. Diğer yumurtalara göre çok fazla protein içeriğine sahip olup, enerji değeri oldukça yüksektir. Keklik yumurtası içinde fosfor ve demir mineralleri bulunur. Yumurtanın beyazında bakır, iyot ve magnezyum mineralleri mevcuttur. Keklik yumurtası, A vitamini açısından önemli bir gıda ürünüdür ve bol miktarda B vitamini barındırır. Ayrıca, yüksek oranda protein içermesi yanında, proteinlerin ana maddesi olan aminoasitler keklik yumurtasında yeterli düzeyde bulunmaktadır.

Keklik Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

 • Keklik yumurtası, içerdiği yüksek protein nedeniyle çocukların gelişimine yardımcı olur ve destekleyici bir gıdadır.
 • Keklik yumurtasını çiğ olarak içen kişilerin sesi açılır.
 • Çiğ olarak tüketilen keklik yumurtası, öksürüğe iyi gelir.
 • Çiğ keklik yumurtası tüketmek, göğsü yumuşatır.
 • Düzenli olarak çiğ keklik yumurtası tüketen kişilerin zihni açılır.
 • Çiğ keklik yumurtası, konuşma zorluğu çeken insanlara faydalıdır.
 • Keklik yumurtası, içerdiği yüksek besin değerleri sayesinde enerjiyi artırır.
 • Keklik yumurtası tüketen çocuklarda iştah açılmasına yardımcı olur.
 • Bronşit rahatsızlığı olan kişiler için keklik yumurtası faydalıdır.
 • Üst solunum enfeksiyonlarına sahip olan kişilere de keklik yumurtası önerilmektedir.
 • Belirli yaşlarda tüketilen keklik yumurtası, beden gelişimine yardımcı olur.
 • Aynı zamanda zihin gelişimine de katkı sağladığı bilinmektedir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Mantarlı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Mantarlı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Haşlama Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Kaşarlı Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Yemi İçinde Neler Var?

Yumurta Yemi İçinde Neler Var?

Yumurta Hücresi Türleri ve Özellikleri

Yumurta Hücresi Türleri ve Özellikleri

Güncel

Yumurta Değerleri Yumurta Protein Değerleri

Yumurta Değerleri Yumurta Protein Değerleri

Güncel

Yumurta Kaç Protein Bulunmaktadır?

Yumurta Kaç Protein Bulunmaktadır?

Güncel

1 Yumurta Kaç Kalori?

1 Yumurta Kaç Kalori?