Yumurta Besin Değeri Nedir?
15 Mayıs 2024

Yumurta Besin Değeri Nedir?

Yumurta Besin Değeri, Yumurta, dişi hayvanların ve özellikle de kuşların embriyoyu korumak maksadıyla yumurtladığı, yuvarlak ve oval şeklinde olan cisimlerdir. Birçok hayvanın yumurtalarının besin olarak kullanabilmesine karşın, yumurta denildiği zaman ilk düşünülen şey, tavuk yumurtasıdır. Tavuk yumurtası sayılamayacak kadar çok yemeğin hazırlanmasında, malzeme olarak kullanılmaktadır. Dünyanın hemen hemen bütün mutfaklarında, yaygın bir şekilde kullanılır. Yayılmış bir inanış olan bıldırcın yumurtasının, bir tavuk yumurtasıyla eşit değerde protein barındırdığı, doğru bir bilgi değildir.

Son dönemlerde, hazır gıda üretimindeki gelişme, yumurtanın kullanıma hazır biçimde, pastörize edilmiş ve yumurta tozu halinde üretimini yaygın bir hale getirmiştir. Bu artışı baskılamak, köreltmek isteyen kişiler tarafından günde iki kez yumurtlatıyorlar, yemlerinde antibiyotik kullanıyorlar gibi konunun bilirkişisi olmayan olmayan insanlar tarafından, çeşitli propogandalar yapılmaktadır. Fakat bu işin içinde bulunan herkesin ve veteriner hekimlerinin doğrulayacağı gibi, tavuğun günde iki defa yumurtlama gibi bir imkânı yoktur. Konvensiyonel ya da özel hibrit tavukların hepsi için, bu durum geçerlidir. Türkiye'de de çoğu Avrupa ülkelerinde olduğu gibi yemlerin içine antibiyotik karıştırılması yasaktır ve böyle bir şey söz konusu değildir.

Yapılan araştırmalar besinler içindeki yer alan kaliteli proteinin, yumurtada olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca yumurta dışarıdan vücuda alınması gerekli olan amino asidi, dengeli ve yeterli orada içerir. Vücuda gerekli olan başta A, B, D ve E vitamini olmak üzere, birçok vitamini yüksek miktarda barındırır. Çocukların fiziksel ve beyinsel gelişimi açısından yumurta çok önemli ve gereklidir. Bir tane yumurta yaklaşık olarak, 50 gram olarak kabul edilebilir ve bir yumurtadaki besin değerleri ortalama;
  • 70 Kalori
  • 6 gr protein
  • 5 gr yağ
  • 1 gr karbonhidrat biçimindedir.
Genellikle yumurtanın sarısı büyük miktarda vitamin ve yağları, beyaz kısmı ise büyük bir oranda proteinleri içerir. Bu oranlar diğer içeriklere göre verilen oranlardır. Sarısı ve beyazı gramaj olarak yaklaşık eşit miktarlarda protein içerir. Yumurtanın protein emilimi bakımından en etkili olan tüketim biçimi, rafadan olarak bilinmektedir.

Yumurta Besin Değeri Yorumları

soru

Sultan

17 Mayıs 2024 Cuma

Yumurtanın gelişim için ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Hatta sadece gelişim değil hayat boyu tüketmemiz gereken bir besin. Çocuğumun da yumurtayı tüketmesini istiyorum. Ancak çocuğum yumurtayı hiç sevmiyor. Yumurtanın neredeyse her türlüsünü pişirdim yine de yemek istemiyor. Çocuğuma yumurtayı sevdirecek bildiğiniz yumurtalı bir yemek var mı? Yardım ederseniz çok sevinirim.

Cevap yaz
cevap

Admin

17 Mayıs 2024 Cuma

Merhaba Sultan,

Çocuğunuza yumurtayı sevdirmek için çeşitli tarifler deneyebilirsiniz. Örneğin, sebzeli omlet ya da peynirli krep yapabilirsiniz. Ayrıca yumurtayı fark ettirmeden yemeklerine eklemek de bir çözüm olabilir. Örneğin, makarna sosuna ya da köfte harcına yumurta ekleyebilirsiniz. Yumurtayı farklı şekillerde sunarak ve sevdiği yiyeceklerin içerisine katarak yumurtayı tüketmesini sağlayabilirsiniz. Umarım bu öneriler işe yarar. Kolay gelsin!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurta Çeşitleri Nelerdir?

Yumurta Çeşitleri Nelerdir?

Fırında Patatesli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Fırında Patatesli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Yumurta Üretimi Köy Yumurtası Üretimi

Yumurta Üretimi Köy Yumurtası Üretimi

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Horoz Yumurtası Nedir?

Horoz Yumurtası Nedir?

Güncel

Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?

Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?

Güncel

Kayısı kıvamında yumurta nasıl yapılır?

Kayısı kıvamında yumurta nasıl yapılır?

Güncel

Yumurta İhracatı İstatistikleri

Yumurta İhracatı İstatistikleri