Yumurta Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Yumurta Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yumurta maskesi, içeriğinde bol miktarda protein bulunan yumurta sağlık açısından inanılmaz faydalıdır. Yumurta yalnız tüketilerek değil birçok cilt ve saç bakımı için hazırlanan maskelerde de yumurtaya sıkça yer verilmektedir. Yumurtanın cilt sıkılaştırıcı, gözenek temizleyici ve açık gözenekleri ufaltıcı etkisi vardır. Özellikle yumurta beyazı kullanılarak hazırlanan cilt maskeleri cilt üzerinde düzenli aralıklarla kullanıldığında ciltte meydana gelen sivilce, akne, siyah nokta gibi problemlerden kurtulmak mümkün olur. Bu sayede cilt daha canlı, parlak ve pürüzsüz olur.

Yumurta ile hazırlanan saç maskeleri tüm saç tiplerinde kullanılabilir. Saçlara parlaklık kazandırırken, saç dökülmesini de azaltıcı etki yaratır. Saçlara yumurta ile bakım yapıldığı sürece saçlara ısı veren ürünlerin kullanımından kaçınılmalı, saçlar doğal bir şekilde kurutulmalıdır.

Akne için yumurta maskesi: 1 adet yumurtanın sarısı beyazından ayrılarak bir kâseye alınır. Sarısı çatal yardımıyla köpürene kadar çırpılır. Yağlı bir cilde uygulanacaksa çırpılan yumurtanın içine 4-5 damla limon suyu eklenir. Malzemeler karıştırıldıktan sonra bir parça pamuk yardımıyla yüze eşit olacak şekilde sürülür. Yumurta ciltte katılaşıp, cildi gereceğinden dolayı mimik hareketlerinden kaçınılmalıdır. Cilde tatbik edilen maske 20 dakika bekletildikten sonra ılık su ile yıkanır. Olumlu etkilerinden yararlanmak için haftada düzenli olarak 2 defa uygulanmalıdır.

Kırışıklık için yumurta maskesi: Ciltte yaşa bağlı zamanla gelişen ince çizgiler için yumurta kullanılabilir. Yumurta beyazı ince çizgileri yok ederken, belirgin çizgilerin görünümünü azaltır. 1 tane yumurta beyazı bir kâsenin içine alınır ve çırpılır. Çırpılan yumurta akı dairesel hareketlerle cilde uygulanır. Yaklaşık 25 dakika bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanır. Haftada 1-2 defa kullanılabilir.

Gözenekler için yumurta maskesi: 2 tane yumurta beyazı çukur bir kabın içine kırılır. Üzerine 1 yemek kaşığı sirke ve 1 yemek kaşığı limon suyu eklenir. Malzemeler homojen bir şekilde çırpılır ve hazırlanan karışım göz çevresi hariç tüm yüze sürülür. Maske ciltte 15 dakika bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanır. Maske yıkanıp, cilt kurulandıktan sonra cilde nemlendirici özelliği olan bir krem sürülür.

Yıpranmış saçlar için yumurta maskesi: 2 tane yumurtanın içine 4 çorba kaşığı zeytinyağı eklenerek çırpılır. Elde edilen karışım saç derisinden başlanarak tüm saça dairesel masaj hareketleriyle sürülür. 30 dakika bekletildikten sonra soğuk suyla yıkanır. Haftada bir defa düzenli uygulanabilir.

Saç dökülmesine karşı yumurta maskesi: 2 tane yumurta sarısı, 1 kahve fincanı su ve 2 çorba kaşığı zeytinyağı bir kabın içine alınarak karıştırılır. Hazırlanan karışım saç derisine dairesel hareketlerle sürülür. 15-20 dakika bekletilerek bol su ile yıkanır. 2 haftada bir defa düzenli uygulanmalıdır.

Kuru saçlar için yumurta sarısı: 2 tane yumurta sarısının içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı eklenerek, krem kıvamı alana kadar karıştırılır. Saç yoğunluğuna göre malzemeler arttırılabilir ya da azaltılabilir. Hazırlanan maske saç diplerinden başlanarak saç uçlarına kadar sürülür. 20 dakika bekletildikten sonra ılık suyla yıkanır.

Güçlü saçlar için yumurta maskesi: 1 tane yumurta sarısı, 1 şeker kaşığı lanolin, 1 fincan zeytinyağı, 1 şeker kaşığı papatya, 1 şeker kaşığı ısırgan otu ve 3 damla limon suyu maskeyi hazırlamak için kullanılacak malzemelerdir. Zeytinyağı ve lanolini bir cezveye alınarak benmari usulü ısıtılır. Isınan karışımın içine papatya ve ısırgan otu eklenir ve karıştırılır. Karışım bir süzgeçten geçirilir ve limon suyu eklenir. Malzemeler tekrar homojen bir şekilde karıştırılarak saç dipleri ve bütün saça tatbik edilir. Yaklaşık olarak 60 dakika bekletildikten sonra saçlar şampuanlanarak yıkanır. Uygulanan maske cansız saçları kuvvetlendirerek daha canlı ve dolgun bir görünüm kazandırır.

Yumurta Maskesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yumurta Kilo Aldırır mı?

Yumurta Kilo Aldırır mı?

Haber Bülteni