Tek Yumurta İkizleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024

Tek Yumurta İkizleri Nasıl Yapılır?

Tek yumurta ikizleri, tek gebeliklerde olduğu gibi kadından gelen bir yumurta hücresi ve erkekten gelen bir sperm hücresinden meydana gelir. Hamileliklerin hepsi değerlendirildiğinde yaklaşık %1 oranında ikiz gebelik olur. Bunların üçte biri ise tek yumurta ikizi olur. Döllenmiş bir yumurta oluşumuna kadar tüm aşamalar, tek gebelikte olduğu gibidir. Döllenmeden bir süre sonra, döllenen yumurta ikiye bölünür ve iki embriyo gelişimi olmaya başlar. Bölünme tek yumurta ikizlerinin oluşmasını sağlar.

Tek yumurta ikizleri benzer midir, cinsiyetleri nasıl belirlenir?

Tek yumurta ikizleri, tek yumurtanın iki parçaya bölünmesi sonucu oluştuğundan, genetik yapıları da aynıdır. Bu yüzden ikizlerin görünümleri aynı olur. İkizlerin bu nedenle cinsiyetleri de aynıdır. Buna rağmen çevresel etkenler ya da bazı sebeplerden dolayı tek yumurta ikizlerinin özelliklerinde küçük de olsa farklılık olabilir. Bunlar genellikle çevresel etkenler, yeme alışkanlıkları ve farklı genlerin aktivasyonu sonucunda gelişir. Toplumda tek yumurta ikizlerinin oranı ırklara göre farklılık göstermez. Çift yumurta ikizlerinde olduğu gibi, ailede ikiz gebeliklerinin bulunması gibi etkenlerde bunda etkili olmaz.

Tek yumurta ikizlerinde parmak izi aynı mıdır?

Gerek çift yumurta ikizlerinde gerekse tek yumurta ikizlerinde parmak izi asla aynı değildir. İkizlerin her şeyi aynı olsa da benzese de parmak izleri aynı değildir. Farklı iki karakter ve ruhsal gelişimle dünyaya gelen ikizler, yaşamları içinde de kendilerine özel bir hayat sürerler.

Tek yumurta ikizlerinin ultrason görünümleri

Tek yumurta ikizlerinin anne karnında plasentası ortak olabileceği gibi, iki farklı plasentada olabilir. Bebeklerin içinde bulunduğu amniyon kesesi de ortak olabileceği gibi, ayrı da olabilir. Bunların belirleyicisi, döllenen yumurtanın bölündüğü zamandır.

Döllenmeden sonraki 3 gün içinde bölünme olduysa, amniyon kesesi ve koryon zarı ayrı ayrı oluşur. Bu plesantanın ayrı olmasına neden olur.

Eğer bölünme döllenmeden sonraki 4 ve 8. Günleri arasında olursa, bebeklerde plasenta ile koryon zarı tek olur. Amniyon kesesi ise 2 tane olur. En fazla görüleni ise monokoryonik diamniotik gelişim yani tek plasenta ve koryon zarıdır. Bu tür gelişen tek yumurta ikizlerinin oranı yaklaşık %60-70 kadardır.

Döllenmeden sonraki 9 ve 13. Günler arasında bölünme olursa, ikizlerde tüm keseler ortak olur. Bebeklerin ikisi de aynı kesede ve ortak tek plasentayla gelişmelerine devam ederler. (Monokoryonik monoamniotik) bu tür ikizlerde kordon dolanması ve intrauterin kaybı daha fazla yaşanır.

Döllenmeden sonra yumurta 13. Günden itibaren bölündüğü takdirde, yapışık ikizler olarak tabir edilen durum yaşanır. Bunlar genellikle parapagus denilen gövdenin yanından birleşmesiyle olur. Ayrıca göbek bölgesi, baş bölgesi, makat ve göğüs bölgesi gibi yerlerden yapışık ikizler dünyaya gelebilir.

Tek yumurta ikizlerinin IQ seviyesi aynı mıdır?

Tek yumurta ikizleri üzerinde çok sayıda araştırma yapılmıştır ve hala araştırmalar devam etmektedir. Görünümleriyle benzer, parmak izleri ayrı, kan grupları aynı olan ikizlerin, IQ seviyelerinin, sağlık durumunun, yaşama bakış açılarının benzer özellikler taşıdığı izlenmiştir. Doğdukları zamanda ayrılmış tek yumurta ikizlerinin daha sonradan yeniden bir araya bile geldikleri belirlenmiştir. İkizlerin sosyal yaşamları, kişilikleri, davranışları üzerinde çok sayıda ortak nokta tespit edilmiştir.

Tek Yumurta İkizleri Yorumları

soru

Kanuni

18 Mayıs 2024 Cumartesi

benim hayatımda en büyük hayalim ikiz bir çocuğum olsun hep ayn elbiseler giydireyim çok isterdim ama olmadı. Benim sormak istediğm soru çift yumurta ikizleri ile tek yumurta ikizleri ne demek? Bunların farkı nedir? Şimdiden çok teşekkür ederim

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Kanuni bey,

Öncelikle, hayalinizin gerçekleşmemiş olmasından dolayı üzgünüm. ޞimdi sorunuza geleyim:

Tek yumurta ikizleri (monozigotik ikizler), bir tek yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesi sonucu oluşur ve daha sonra bu döllenmiş yumurta ikiye bölünür. Bu nedenle tek yumurta ikizleri aynı genetik materyale sahip olur ve genellikle aynı cinsiyette olur, ayrıca çok benzer fiziksel özellikler taşırlar.

Çift yumurta ikizleri (dizigotik ikizler) ise iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından döllenmesi sonucu oluşur. Bu nedenle genetik olarak iki ayrı kardeş kadar farklı olurlar ve aynı cinsiyette olma zorunlulukları yoktur. Farklı fiziksel özellikler gösterebilirler.

Umarım cevaplarım açıklayıcı olmuştur.

Sevgilerle,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurta Maskesi Yüz

Yumurta Maskesi Yüz

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Yumurta Diyeti Nasıl Yapılır?

Yumurta Besin Değeri Nedir?

Yumurta Besin Değeri Nedir?

Yumurta İhracatı İstatistikleri

Yumurta İhracatı İstatistikleri

Ördek Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ördek Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori?

Güncel

Pişmiş Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Pişmiş Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurta Çatlaması Süresi

Yumurta Çatlaması Süresi

Kadın Yumurtası Sayısı Arttırma Yöntemleri

Kadın Yumurtası Sayısı Arttırma Yöntemleri

Yumurta Değerleri Yumurta Protein Değerleri

Yumurta Değerleri Yumurta Protein Değerleri

Tavada Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Tavada Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Organik Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Az Pişmiş Yumurta Nasıl Yapılır?

Az Pişmiş Yumurta Nasıl Yapılır?