Ataks Yumurta Tavuğu Türleri ve Özellikleri
15 Mayıs 2024

Ataks Yumurta Tavuğu Türleri ve Özellikleri

Ataks yumurta tavuğu: Ülkemizin yetiştirilen ilk yerli hibrit yumurta tavuğu olan Ataks Kanada'dan 1995 yılında Kanada'dan ülkemize getirilerek saf hat tavuklar üzerinde ıslah ve melezleme çalışmalar sonucunda üretilmiştir. Ülkemizde uzun yıllar ıslah çalışmalarının neticesinde üretilen ataks tavuk verimlilik konusunda diğer tavuk çeşitlerine Göre oldukça mükemmel netice vermektedir ve bu tür organik tavuk yetiştiriciliğinde çok rağbet görmektedir. Bu ırkı yetiştirmek adına Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü, uzun yıllar araştırmaları sonunda hibrit yoluyla yerli tavuk üretmeyi başarmıştır. Bu ırk Tamamen melezleme yoluyla üretilmiş olup, yılda 280-310 arası yumurta vermektedir. Ataks tavukları İlk doğduğundan itibaren 16-18 hafta içerisinde yavaş yavaş yumurtlamaya başlar ve en az 3 yıl verimli olarak yumurtlarlar.

Bu ırktan olan tavuklar her gün ortalama olarak 80-100 gram yem yemektedirler. Yumurtaların gramajı ise 58-65 gram arasında olur. Yumurta rengi gri veya bej rengindedir. Bu ırk özellikle Yurt dışındaki tavuk ithaline karşı üretilen yerli tavuktur. Organik tavuk yetiştirmek isteyen çiftçilerin arasında çok rağbet görmektedir. Türkiye'nin ilk yerli tavuğu özelliği taşıyan bu ataks tavukları, sürekli olarak geliştiriliyor ve iyileştiriliyor. Ataks tavukları Türkiye Patent Enstitüsü tarafından tescilli olan bu tavuk türleri, kötü hava koşullarına karşı oldukça dayanıklı olup iyi bakıldıkları zamanda kesinlikle hiç hastalanmazlar. Görünüşleri itibarıyla diğer tavuk çeşitlerine göre oldukça kapalı renklere sahiptirler ve renkleri siyahtır. Gagaları kesik değildir. Ataks tavukları organik tavukçuluk için en uygun hayvanlardır. Ancak bu tavuklardan iyi verim almak için kesinlikle birinci kan olmaları şarttır. Görünüşü siyah olan her tavuk birinci kan ataks tavuk değildir ve bu yüzden tavuk alırken çok dikkatli davranılmalı, güvenilir yerlerden alınmalıdır.

Tavuk Çiftliklerinde Ataks Yumurta Tavuğu: bu tavuk meralaşma ve otlama kabiliyetleri oldukça yüksek bir cinstir sakin görünümlü kötü çevre koşullarına oldukça dayanıklı, yem değerlendirme yeteneği çok iyi, siyah tüylü, kahverengi göğüs gerdanlı, hibrit yumurta tavuğu genotipidir. Şayet iyi bir verim almak için düşünüyorsanız kumu da oldukça seven bu tür tavuklar tercih edilmelidir. Bu tavukların tek dezavantajı aşırı yem tüketmeleridir. Ancak verimi oldukça yüksek olan bu tavuklar, emeklerin karşılığını fazlasıyla vermektedirler. Ataks tavukların tam olarak olgunlaşmış hali 1300-2200 kg arasındadır. Bu ağırlıkta olan ataks tavuklar yumurtaları. Verimli bir şekilde yumurtlamaya başladıkları zaman, L ve çift sarılı olarak yumurtalar bırakırlar ve yumurtalar piyasaya sürülmeye hazır hale gelmektedir. Ataks yumurta tavuğunun özellikle organik tavukçuluk için çok yatkın bir tür olduğu bilinmektedir.

Ataks Yumurta Tavuğu Yorumları

soru

Adem

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Bende de bu tavuk cinsinden var alalı 3-4 gün oldu ama yumurta yok daha normalmi acaba ?

Cevap yaz
cevap

Numan

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba Adem Bey, birçok tavuk cinsi bir buçuk günde bir yumurta yapmaktadır. Bu değer tabi ki ortalama değerlerdir. Ancak 4 gün olmasına rağmen yumurta yapmamış ise bu durumda ya tavuğunuzun yaşı küçük ya da kısır olduğunu söylemek mümkündür. Bu durumlarda tavuklarınızı daha çok protein ağırlıklı beslemeye özen gösterin.

cevap

Fatih

18 Mayıs 2024 Cumartesi

Hayvanın ilk olarak kümese alışması gerekiyor.Yaklasik 15-20 gün sonra yumurtlamaya başlar.Yumurta yemi de kullanırsan daha iyi verim alırsın.

soru

Mümin İnan

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bu ırkın adı ATAKS DEĞİL ARKADAŞLAR,ATAK-S DİR.
ATAK İLK ELDE EDİLEN JENERASYONDUR,ÜRETİM DEĞERLERİ DÜŞÜK,YEM TÜKETİMİ FAZLA OLDUĞUNDAN İKİNCİ ISLAH ÇALIŞMALARI SONUCUNDA ELDE EDİLEN HİBRİT IRKA İSE ATAK İSMİNİN SONUNA ŞAHİN-S DOĞAN-S GİBİ SPOR ANLAMI KATILSIN DİYE S TAKISI KONULARAK ATAK-S OLARAK ADLANDIRILMIŞTIR.
TİCARİ OLARAK ATAK-S IRKI MEVCUT YUMURTACI IRKLARA ORANLA DÜŞÜK VERİM YÜKSEK YEM TÜKETİMİ NEDNİ İLE TİCARİ KÜMESLERDE DEĞERLENDİRLEMEMEKTE,BUNUN YERİNE GEZEN TAVUK YUMURTASI ÜRETİMİNDE TERCİH EDİLMEKTEDİR.
SAYGILARIMLA

Cevap yaz
cevap

Admin

15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mümin İnan Bey,

Geri bildiriminiz ve detaylı açıklamanız için teşekkür ederim. ATAK-S ırkının özellikleri ve kullanım alanları hakkında sağladığınız bilgi oldukça aydınlatıcı oldu. Bu tür bilgiler, doğru bilgilendirme açısından oldukça önemli. Saygılarımla.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Editörün Seçtiği

Horoz Yumurtası Nedir?

Horoz Yumurtası Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Yumurtanın Zararları Nedir?

Yumurtanın Zararları Nedir?

Güncel

Kaz Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Kaz Yumurtası Türleri ve Özellikleri

Güncel

Yumurta Sarısı Besin Değeri Ne Kadardır?

Yumurta Sarısı Besin Değeri Ne Kadardır?