Yumurta Çatlaması Süresi
22 Haziran 2024

Yumurta Çatlaması Süresi

Yumurta çatlaması, kadında yumurtanın yumurtalıktan dışarıya salınması anlamına gelmektedir. Yumurta çatlaması olarak ifade edilen bu durumun, aslında çatlayan ya da yırtılan yumurtanın kendisi değildir. Yaklaşık olarak 3 cm uzunluğunda, 1.5 cm genişliğinde ve 1 cm kalınlığında olup badem biçiminde ve 4 ile 8 gram arası ağırlığa sahiptir. Erkeklerdeki testislerin karşılığı kadında yumurtadır. Yumurtanın oluştuğu ergenlik dönemine kadar üzeri düzdür. Yani yumurtlama döneminden sonra, üzerinde girinti ve çıkıntı oluşmaktadır. Kadının adetten kesilmesinden sonra yani menopozda üzeri yine düzleşmektedir. Yumurtanın dış bölümünde bağ dokusundan yapılmış kabuk bulunur. Bu kabuk yaş ilerledikçe kalınlaşıp sertleşmektedir.

Yumurta Çatlaması Belirtileri Nelerdir?

Yumurta çatlaması, ovulasyon olduğu zaman çatlayan folikülün içerisinde bulunan sıvı, kanı içerisinde yani rahim ve yumurtalıkların çevresinde aktığından dolayı, çoğu zaman hafif bir ağrının hissedilmesine neden olur. Kadınlar genellikle, yumurta çatlaması ortaya çıktığı zaman, kasıklarında tek taraflı ya da iki taraflı bir ağrı hissederler. Fakat bu ağrının, her yumurtlama döneminde hissedilmesi beklenemez. Yumurtlama gününü yaklaştığı dönemlerde vajinal ıslaklıkta ve akıntıda artış olur. Göğüslerde hassasiyet, dolgunluk, şişme, vücut ısısında artma ve cinsel istekte artma yumurtlama döneminde görülen diğer belirtilerin bazılarıdır.

Yumurta çatlaması olarak adlandırılan hadise, bir anda ortaya çıkan bir durumdur. Fakat yumurtalıktan salınan yumurta, en fazla 1 gün civarında canlılığını koruyabilir. Bu nedenden dolayı da yumurta çatlaması meydana gelmesinin ardından en fazla bir gün içerisinde hamilelik elde etme şansı mevcut olur.

Yumurta Çatlaması Sonrası Döllenme

Yumurtanın çatlamasının ardından salınan yumurta, tuba (fallop tüpleri) organı ile yakalanır ve yakın zamanda cinsel ilişki yapılmışsa ya da aşılama yapılmışsa, sperm ile yumurta hücresi tüp içerisinde birleşerek döllenme ortaya çıkar. Döllenme ile meydana gelen hamilelik materyali, rahim içerisinde ilerleyerek yerleşir.

Yumurta Çatlaması Ne Zaman Gerçekleşir?

Yumurtlama olayı yaklaşık olarak âdet kanaması gelmeden, 2 hafta önce meydana gelir. Adetleri daha seyrek olan, yani 35 günde bir olan bir kadında, yumurtlama adet başlamasından 21 gün sonra oluşmaktadır. Buna benzer şekilde adetleri düzenli olarak 28 günde bir görülen kadında ise yumurtlama çatlaması adet başlamasından 14 gün sonra olur. Adetleri 30 günde bir olan bir kadında ise âdet kanaması başlamasının ardından 16 gün sonra gerçekleşir.

Yumurta Çatlaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu durum daha çok kısırlık tedavisi gören hastalar tarafından en fazla sorulan soru tiplerinden biridir. Bu konuda doktorun önerisi ve ilaçları dışında herhangi bir yöntemin denenmemesi gerekir. Bitkisel ilaçlar veya muhtelif isimlerle pazarlanan karışımlar bu konuda herhangi bir fayda sağlayamayacağı gibi, kısırlık sorunu yaşayan hastaların birtakım konularda zarar görmesine de sebep olabilir. Ancak unutulmaması gereken bir husus ise bitkilerde hangi maddenin ne kadar bulunduğunun bir standardının bulunmamasıdır ve infertilite gibi hassas bir konuda dışarıdan bu şekilde alınacak maddeler, tahmin edilenden daha zararlı çıkabilir. Bu tür bitkiler, çay, ot vb. uygulamalardan kesinlikle uzak durmak gerekir.

Ekstra Bilgiler

Yumurtlama sürecini daha iyi anlamak ve izlemek için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar arasında:
  • Ovulasyon testleri: Eczanelerde satılan bu testler, idrarda luteinize edici hormon (LH) seviyesini ölçerek ovulasyonu tahmin eder.
  • Bazal vücut ısısı takibi: Sabah uyanır uyanmaz ölçülen vücut ısısı, ovulasyon döneminde hafif bir artış gösterir.
  • Servikal mukus kontrolü: Yumurtlama döneminde servikal mukus, yumurta akı kıvamında ve şeffaf olur.
Yumurtlama ve döngüyü anlamak, hamile kalmak isteyen çiftler için önemli bir adımdır. Doğru bilgi ve yöntemlerle bu süreç daha kolay ve anlaşılır hale getirilebilir.

Yumurta Çatlaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Yumurta Tavuğu Yemi Özellikleri

Yumurta Tavuğu Yemi Özellikleri

Haber Bülteni