Yağda Yumurta Tarifi ve Malzemeleri
25 Haziran 2024

Yağda Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Yağda Yumurta

En kolay ve en kısa sürede hazırlanabilen yemeklerden biri de yağda yumurtadır. Hem oldukça lezzetli hem de protein açısından zengindir. Ancak, bir öğünde kişi başı üç adet yumurtayı aşmamak gerekmektedir. Bunun nedeni, yoğun protein içermesi nedeniyle aşırı tüketimi sonucunda protein zehirlenmesine yol açabilmesidir. Doğru miktarlarda pişirildiğinde ise çok yararlı bir besin kaynağıdır. Ayrıca yumurtayla çeşitli ve sağlıklı yemekler, lezzetli soslar ve kremalar da yapılabilir.

Yağda Yumurta Malzemeleri

  • Arzuya göre 1-3 adet yumurta
  • Yaklaşık 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz, kekik, fesleğen, pul biber, toz biber

Yumurtanın yapılışını anlatmadan önce, yumurtanın nasıl kırıldığı hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum, çünkü bu konuda bazen sıkıntı yaşayan ve yumurta kabuğunun kırıklarını tavaya dökenler olabiliyor. Yumurta kırmanın inceliği hızlı olmakla ilgilidir.

Yumurta kabuklarını tıpkı bir kapıyı tıklatır gibi; ya bir tencerenin ya da tavanın üzerine ya da iki yumurtayı birbirine yavaşça çarparak veya temiz bir mutfak tezgahına çarparak kırıp, parmakların uç kısmıyla hemen açarak tavaya dökün. Bazıları ise bu durumu garantilemek için, yumurtayı avuçlarının içine yatay bir şekilde yerleştirip, kabuğuna metal yemek kaşığıyla vurup kırar ve sonra tavaya ilave ederler. Artık yumurta kırmanın inceliklerini öğrendiğimize göre, tarife geçebiliriz.

Yağda Yumurta Nasıl Yapılır?

Yağda yumurta yaparken; lop yumurta dediğimiz yumurta tarzı kullanılacaksa, yumurtanın doğal görünümünün bozulmaması ve tavaya yapışmaması için teflon bir tava tercih edilir. Ancak, yumurtayı çok pişmiş sevenler yani görüntüyü fazla umursamayanlar, çelik bir tava da tercih edebilir.

Ayrıca yumurta kızartılacağı zaman, kullanılacak yağ seçimi de kişisel bir tercihtir. Kimi tereyağlı yumurta tercih eder, kimi zeytinyağlı, kimi çiçek yağı, kimi de margarinle sever. Hangi yağı seviyorsanız, tavada o yağı kullanabilirsiniz.

Tavaya yağ eklenir ve orta harlı ateşte yağ kızarana kadar, yaklaşık iki dakika kadar beklendikten sonra, tavanın hemen biraz üzerinden yumurtalar kırılır. Çok yukarıdan kırmak yağ sıçratacağı için dikkatli kırılmalıdır. Az pişmiş yumurta tercih ediyorsanız, üzerine tuz ve baharatlar serpilir ve alt tarafı hafif kızardıktan sonra, tavadan tabağa düzgünce kaydırılarak aktarılıp servis edilir. Yumurtanın altı henüz yapışmış durumdaysa, tahta bir spatula yardımıyla ayrılması sağlanır ve tabağa koyulur. Çok pişmiş yumurta tercih ediyorsanız, yumurtayı karıştırdıktan sonra tuz ilave edip, bir kez daha karıştırıp, gerekirse bir spatula yardımıyla tabağa aktarın ve arzuya bağlı olarak üzerine baharatları serpiştirin. Yumurtalar servise hazırdır.

Afiyet olsun.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Asya

21 Nisan 2024 Pazar

Çok teşekkür ederim sizin sayenizde anneme kahvaltı hazırladım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Rica ederim, annene afiyet olsun! Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yumurta Çeşitleri Nelerdir?

Yumurta Çeşitleri Nelerdir?

Muhabbet Kuşu Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Muhabbet Kuşu Yumurtası Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Çiğ Yumurta İçmenin Faydaları Nedir?

Çiğ Yumurta İçmenin Faydaları Nedir?

Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?

Yumurta Kaç Dakikada Kaynar?

Sosisli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Sosisli Yumurta Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Çift Yumurta İkizleri Türleri ve Özellikleri

Çift Yumurta İkizleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Tavuk Yumurta Yemi Nasıl Yapılır?

Tavuk Yumurta Yemi Nasıl Yapılır?